Bookly - en to ja translation catalogue (1631 entries)

en:  and %d more item |  and %d more items
ja[0]: ␣とさらに％d個のアイテム

en: "%s" is too long (%d characters max).
ja: "％s"は長すぎます（％d文字以内）

en: %d day | %d days
ja[0]:  %d 日

en: %d h
ja: %d 時間

en: %d min
ja: %d 分

en: %d month | %d months
ja[0]: ％dケ月

en: %d review | %d reviews
ja[0]: ％d件のレビュー

en: %d sale | %d sales
ja[0]: ％d件の販売

en: %d service | %d services
ja[0]: %d サービス

en: %d week | %d weeks
ja[0]: ％d週間

en: %d year | %d years
ja[0]: ％d年

en: %s has reached the limit of bookings for this service
ja: ％s回の予約がこのサービスの予約限度となっております。

en: %s is not a valid purchase code for %s.
ja: ％sは、％sの有効な購入コードではありません。

en: %s is used on another domain %s.<br/>In order to use the purchase code on this domain, please dissociate it in the admin panel of the other domain.<br/>If you do not have access to the admin area, please contact our technical support at support@bookly.info to transfer the license manually.
ja: %s は別のドメイン%s で使用されています。<br/>このドメインで購入コードを使用するには、他のドメインの管理パネルで解約してください。<br/>管理エリアにアクセスできない場合に、手動で手続きを行うには、当社の技術サポートsupport@bookly.infoまでご連絡ください。

en: %s of %s
ja:  %s の%s

en: -- Search customers --
ja: - 顧客を検索する -

en: -- Select a package --
ja: - パッケージを選択する -

en: -- Select a service --
ja: - サービスを選択する -

en: -- Select calendar --
ja: - カレンダーを選択 -

en: 1. Make sure that <b>Publishable Key</b> is provided in <a href="%s">payment settings</a>.
ja: 1. <a href="%s">支払い設定</a>で<b>発行可能なキー</b>が提供されていることを確認してください。

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ja: 次回の面会予定についての顧客への第1回リマインダー（クローンの設定が必要です）

en: 2. In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
ja: 2. ダッシュボードの<a href="%s" target="_blank">Webhooks設定</a>セクションで、<b>エンドポイントの追加</b>をクリックして、イベントを受信するための新しいエンドポイントを追加するフォームを表示します。

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ja: 次回の面会予定についての顧客への第2回リマインダー（クローンのセットアップが必要です）

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
ja: 次回の面会予定についての顧客への第3回リマインダー（クローンのセットアップが必要です）

en: <a class="%s" href="#">Click here</a> to dissociate this purchase code from the current domain (use to move the plugin to another site).
ja: この購入コードと現在のドメインとの関連付けを解除するには、<a class="%s" href="#">ここをクリック</a>してください（プラグインを別のサイトに移動する場合に使用してください）。

en: <b>Bookly Lite rebrands into Bookly with more features available.</b><br/><br/>We have changed the architecture of Bookly Lite and Bookly to optimize the development of both plugin versions and add more features to the new free Bookly. To learn more about the major Bookly update, check our <a href="%s" target="_blank">blog post</a>.
ja: <b> Bookly Liteでは、今までのBooklyに利用できる機能が更に追加されています。</b> <br/> <br/> Bookly LiteとBooklyのアーキテクチャを変更して、両システムのプラグインバージョンの開発を最適化する事で、 新しい無料版のBooklyで更なる機能が提供できるようになりました。 Booklyのメジャーアップデートの詳細については、<a href="%s" target="_blank">ブログ記事</a>をご覧下さい。

en: <b>Save</b> your changes.
ja: 変更内容を<b>保存</b>します。

en: === Spare time ===
ja: === 予備の時間===

en: A custom block for displaying appointments list
ja: 面会予定のリストを表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying booking form
ja: 予約フォームを表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying cancellation confirmation
ja: キャンセルの確認を表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying customer cabinet
ja: 顧客用キャビネットを表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying packages list
ja: パッケージリストを表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying staff calendar
ja: スタッフのカレンダーを表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying staff days off
ja: スタッフの休日を表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying staff details
ja: スタッフの詳細を表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying staff ratings
ja: スタッフの評価を表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying staff schedule
ja: スタッフのスケジュールを表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying staff services
ja: スタッフのサービスを表示するためのカスタム•ブロック

en: A custom block for displaying staff special days
ja: スタッフの特別な日を表示するためのカスタム•ブロック

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
ja: 新しい面会予定が作成されました。 この面会予定の詳細を表示するには、Bookly プロのライセンスを認証する必要があるため、サイト管理者に連絡をとってください。

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please verify Bookly Pro license in the administrative panel.
ja: 新しい面会予定が作成されました。 この面会内容の詳細を表示するには、管理パネルでBookly プロのライセンスを認証してください。

en: A new version of this plugin is available.
ja: このプラグインの新しいバージョンが利用可能です。

en: A page with various app types will be displayed. Select <b>JWT</b> as the app type and click on <b>Create</b>
ja: 様々なアプリタイプのページが表示されます。アプリの種類として<b>JWT</b>を選択し、<b>作成</b>をクリックします。

en: API Key
ja: APIキー

en: API Login ID
ja: APIログインID

en: API Password
ja: APIパスワード

en: API Secret
ja: APIシークレット

en: API Signature
ja: API署名

en: API Transaction Key
ja: APIトランザクションキー

en: API Username
ja: APIユーザーネーム

en: Access to your bookings has been disabled.
ja: あなたの予約内容へのアクセスは無効になっています。

en: Account ID
ja: アカウントID

en: Account Number
ja: 口座番号

en: Account recharge
ja: アカウントチャージ

en: Active from
ja: 有効となる日

en: Active until
ja: 有効期限

en: Add
ja: 追加

en: Add Bookly appointments list
ja:  Bookly予定リストを追加する

en: Add Bookly booking form
ja: Bookly 予約フォームを追加する

en: Add Coupon
ja: 全てのクーポン

en: Add Coupon Series
ja: クーポンシリーズを追加する

en: Add Customer Cabinet
ja: 顧客用キャビネットを追加する

en: Add Location
ja: 場所を追加する

en: Add Service
ja: サービスを追加する

en: Add Services
ja: サービスを追加する

en: Add Staff Cabinet
ja: スタッフキャビネットを追加する

en: Add Staff Calendar
ja: スタッフカレンダーを追加する

en: Add Staff Days Off
ja: スタッフの休みの日を追加する

en: Add Staff Details
ja: スタッフの詳細事項を追加する

en: Add Staff Members
ja: スタッフメンバーを追加する

en: Add Staff Schedule
ja: スタッフのスケジュールを追加する

en: Add Staff Services
ja: スタッフのサービスを追加する

en: Add Staff Special Days
ja: スタッフの特別な日を追加する

en: Add a staff member (you can add only one service provider with a free version of Bookly).
ja: スタッフを追加してください（無料のBooklyでは、サービスプロバイダーを1つだけ追加できます）。

en: Add appointment cancellation confirmation
ja: 面会予定のキャンセルの確認を追加する

en: Add category
ja: カテゴリーを追加

en: Add customer packages list
ja: 顧客のパッケージリストを追加する

en: Add customer to available group bookings
ja: 利用可能なグループ予約に顧客を追加する

en: Add service
ja: サービスを追加する

en: Add services you provide (up to five with a free version of Bookly) and assign them to a staff member.
ja: あなたが提供するサービス（Booklyの無料版では5つまで）を追加し、それらをスタッフに割り当てます。

en: Add services you provide and assign them to staff members.
ja: 提供するサービスを追加し、スタッフに割り当ててください。

en: Add simple service
ja: シンプルなサービスを追加する

en: Add special day
ja: 特別な日を追加する

en: Add staff
ja: スタッフ追加

en: Add staff members.
ja: 全てのスタッフメンバー

en: Add staff rating form
ja: スタッフ評価フォ―ムを追加する

en: Add status
ja: ステータス（状況）を追加する

en: Add tax
ja: 税を追加

en: Add these events: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> and click <b>Add endpoint</b>.
ja: これらのイベントを追加します。<b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b>を追加し、<b>Add endpoint</b>をクリックします。

en: Addition/Deduction
ja: 追加/控除

en: Additional Address
ja: 追加の住所

en: Additional address is required
ja: 追加の住所が必要です

en: Additional text to include in invoice
ja: 請求書に記載すべき追加テキスト

en: Addons
ja: アドオン

en: Address
ja: 住所

en: Address information is needed for Invoices add-on. To disable, deactivate Invoices add-on first.
ja: Invoicesアドオンには住所情報が必要です。無効にするには、まずInvoicesアドオンを無効にしてください。

en: Adjust the order of categories in your booking form
ja: 予約フォームのカテゴリの順番を調整する

en: Adjust the order of services in your booking form
ja: 予約フォームでサービスの順番を調整する

en: Adjust the order of staff members in your booking form
ja: 予約フォームでスタッフの順番を調整する

en: Administrator phone
ja: 管理者の電話番号

en: Administrators
ja: 管理者

en: Admins
ja: 管理者

en: Advanced
ja: 上級者向け

en: After Service step
ja: サービスの後のステップ

en: After Time step (Extras duration settings will be ignored)
ja: タイムステップ後（追加期間の設定は無視されます）

en: After creating your app, fill out descriptive and contact information
ja: アプリを作成したら、説明文と連絡先を記入します。

en: Agent ID
ja: エージェントID

en: Agree
ja: 同意する

en: Align buttons to the left
ja: ボタンを左に揃える

en: All
ja: 全て

en: All Day
ja: すべての日程

en: All appointments
ja: 全ての面会

en: All customers
ja: 全ての顧客

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
ja: アスタリスク（*）の付いた欄はすべて必須です。

en: All groups
ja: 全てのグループ

en: All locations
ja: 全ての場所

en: All possible codes have already been generated for this mask.
ja: すべての可能なコードは、このマスクに対して既に生成されています。

en: All services
ja: 全てのサービス

en: All staff
ja: 全てのスタッフ

en: All templates
ja: 全てのテンプレート

en: All unsaved changes will be lost.
ja: 保存されていない変更内容はすべて失われます。

en: Allow duplicate customers
ja: 重複する顧客を許可する

en: Allow staff members to edit their profiles
ja: スタッフがプロフィールを編集できるようにする

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality
ja: プラグインについての情報を広めるために予約ウィジェットに「Powered by Bookly」通知を許可する。これはチームが製品を改善し、機能を強化するサポートになります。

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality.
ja: プラグインについての情報を広めるために予約ウィジェットに「Powered by Bookly」通知を許可する。これはチームが製品を改善し、機能を強化するサポートになります。

en: Allow this service to have recurring appointments.
ja: このサービスを定期的な面会予定として設定できるよう許可する

en: Allows to set the start and end times for an appointment for services with the duration of 1 day or longer. This time will be displayed in notifications to customers, backend calendar and codes for booking form.
ja: 1日以上かけて提供されるサービスの開始時刻と終了時刻の予定を設定できます。これらの時刻は、顧客への通知、バックエンドカレンダーおよび予約フォームのコードに表示されます。

en: Allows you to define the rule of staff members auto assignment when ANY option is selected
ja: 任意のオプションが選択されている場合にスタッフメンバーの自動割り当てのルールが使用されます

en: Amount
ja: 金額

en: An email containing the confirmation code has been sent to your email address.
ja: 確認コードが記載されたメールがあなたのメールアドレスに送信されました。

en: Analytics
ja: 分析

en: Another code
ja: 他のコード

en: Another time
ja: 他の時間

en: Another time was offered on pages
ja: 別の時間がページに提供されました

en: Another time was offered on pages {list}.
ja: 他の時間が{list}のページで提供されました。

en: Any
ja: 任意

en: Any time
ja: いつでも

en: App ID
ja: アプリID

en: Appearance
ja: 外観

en: Application ID
ja: アプリケーションID

en: Application secret
ja: アプリケーション•シークレット

en: Apply
ja: 申し込む

en: Appointment
ja: 面会

en: Appointment cancellation confirmation URL
ja: 面会予定の取消確認URL

en: Appointment date
ja: 予約日時

en: Appointment management
ja: 予約の管理

en: Appointment reminder
ja: 面会予定のリマインダー

en: Appointment section
ja: 面会予定のセクション

en: Appointment status
ja: 面会予定の状況

en: Appointment with many participants
ja: 複数の参加者との面会

en: Appointment with one participant
ja: 1人の参加者との面会

en: Appointments
ja: 面会予定

en: Appointments list
ja: 面会予定のリスト

en: Approve appointment URL (denied)
ja: 面会予定のURLを承認する（拒否）

en: Approve appointment URL (success)
ja: 面会予定のURLを承認する（成功）

en: Approve recurring appointment URL (denied)
ja: 定期的な面会予定のURLを承認する（拒否）

en: Approve recurring appointment URL (success)
ja: 定期的な面会予定のURLを承認する（成功）

en: Approved
ja: 承認されました

en: Approved appointments
ja: 承認された予約

en: Approved at
ja: 承認日

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archived
ja: アーカイブ済み

en: Archiving Staff
ja: アーカイブ•スタッフ

en: Are you sure you want to disable Auto-Recharge?
ja: 自動チャージを無効にしても大丈夫ですか？

en: Are you sure you want to dissociate this purchase code from %s?
    
    This will also remove the entered purchase code from this site.
ja: この購入コードと％sの関連付けを解除してもよろしいですか？
    
    これにより、入力した購入コードもこのサイトから削除されます。

en: Are you sure?
ja: 本当によろしいですか？

en: Ask once
ja: 一度だけ質問する

en: Attach ICS file
ja: ICSファイルの添付

en: Attach invoice
ja: 請求書の添付

en: Attach payment
ja: 支払い内容を添付する

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Auto-Recharge
ja: 自動ー再チャージ機能

en: Auto-Recharge disabled
ja: 自動チャージ無効

en: Auto-Recharge has been cancelled
ja: 自動チャージが解除されました

en: Auto-Recharge has been enabled
ja: 自動チャージが有効になりました

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
ja: 自動チャージに失敗しました。残高を直接チャージしてください。

en: Auto-refresh Calendar
ja: カレンダーの自動更新

en: Azure AD assigns a unique application (client) ID to your app, and you're taken to your application's <b>Overview</b> page.
ja: Azure ADがアプリに固有のアプリケーション（クライアント）IDを割り当てると、アプリの<b>Overview</b>ページに移動します。

en: BILL TO
ja: 請求書送付先

en: Back
ja: 戻る

en: Back to the list of amounts
ja: 金額一覧に戻る

en: Before you post, please check if the same suggestion has already been made. If so, vote for ideas you like and add a comment with the details about your situation.
ja: 投稿する前に、同じ提案がされていないか確認してください。もしも同じ提案がされているようでしたら、あなたが同意される内容に投票し、あなたの状況に関する詳細事項を記入してください。

en: Below the App Details Panel click Add Platform button, select Website and enter your website URL.
ja: アプリケーションの詳細パネルの下にある[プラットフォームの追加]ボタンをクリックし、[ウェブサイト]を選択してウェブサイトのURLを入力してください。

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
ja: 以下から{service_name}の利用可能な時間枠のリストを{staff_name}で見つけることができます。
    時間枠をクリックして予約を進めてください。

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
ja: 以下では、予約のために選択されたサービスのリストを見つけることができます。より多くのサービスを追加したい場合は、”さらに予約する”をクリックしてください。

en: Best Rated
ja: 最高評価

en: Best Sellers
ja: ベストセラー

en: Best offer
ja: ベストオファー

en: Bind fields to services
ja: 欄をサービスにバインドする

en: Bind payment
ja: バインド•ペイメント

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Biweekly
ja: 隔週

en: Body
ja: 本文

en: Book More
ja: もっと予約する

en: Booking Time
ja: 予約時間

en: Booking cancellation
ja: 予約のキャンセル

en: Booking exceeds the working hours limit for staff member
ja: 予約の時間がスタッフの勤務時間の制限を超えています

en: Booking exceeds your working hours limit
ja: 予約はあなたの勤務時間の制限を超過しています

en: Booking form
ja: 予約フォ―ム

en: Booking product
ja: 予約した製品

en: Booking rejection
ja: 予約の却下

en: Bookly %s required
ja: Bookly %sが必要です。

en: Bookly Add-ons
ja: Booklyアドオン

en: Bookly Cloud
ja: Booklyクラウド

en: Bookly Cloud - Low Balance
ja: Booklyクラウド - 低い残高

en: Bookly Cloud Settings
ja: Booklyクラウド設定

en: Bookly Pro - License verification required
ja: Bookly プロ - ライセンスの認証が必要です

en: Bookly Pro will need to verify your license to restore access to your bookings. Please enter the purchase code in the administrative panel.
ja: Bookly プロはあなたの面会予約の内容へのアクセスを復元するためにライセンスを認証する必要があります。管理パネルに購入コードを入力してください。

en: Bookly Stripe add-on has been upgraded to support <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. You must update your Stripe settings to keep the integration with the upgraded add-on.
ja: Bookly Stripeアドオンが<a href="%s" target="_blank">SCA</a>をサポートするようにアップグレードされました。アップグレードされたアドオンとの統合を維持するためには、Stripeの設定を更新する必要があります。

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. Get more features and remove the limits by upgrading to the paid version with the <a href="%s" target="_blank">Bookly Pro add-on</a>, which allows you to use a vast number of additional features and settings for booking services, install other add-ons for Bookly, and includes six months of customer support.
ja: Booklyのシステムを使用すれば、売上を伸ばすことが出来るだけでなく、あなたのビジネスの規模を拡大することが可能です。 膨大な数の追加機能を使用できる有料版にアップグレードする事で<a href="%s" target="_blank"> Bookly プロのアドオン</a>を使用し、あらゆる機能を追加したり、制限を解除する 事が出来ます。また、予約サービスの設定や、Bookly用の他のアドオンをインストールしたり、6ヶ月間のカスタマーサポートなどもご利用になれます。

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. With Bookly add-ons you can get more features and functionality to customize your online scheduling system according to your business needs and simplify the process even more.
ja: Booklyのサービスを利用することで、あなたのビジネスの売上を伸ばしながら、規模を拡大することができます。Booklyアドオンを使用すると、ビジネスニーズに応じてオンラインスケジューリングシステムをカスタマイズし、プロセスをさらに簡素化するためのより多くの機能を利用できます。

en: Bookly update required
ja: Booklyアップデート必要です。

en: Bookly updater
ja: Booklyアップデート

en: Bookly will simplify the booking process for your customers. This plugin creates another touchpoint to convert your visitors into customers. With Bookly your clients can see your availability, pick the services you provide, book them online and much more.
ja: Booklyはあなたが、顧客との面会予約のスケジュールを組むプロセスを簡素化します。このプラグインは訪問者を顧客へと変換する別のタッチポイントを作成します。 Booklyでは、貴方の顧客が、あなたの空いている時間を確認したり、また、あなたの提供するサービスを選択し、オンラインで予約することが可能です。

en: Both email and phone fields required
ja: Eメールと電話の両方の欄が必要です

en: Breaks
ja: 休憩時間

en: Browse
ja: ブラウズする

en: Business Hours
ja: 営業時間

en: Busy
ja: 忙しい

en: Buy now
ja: 購入する

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Calendars synchronized successfully.
ja: カレンダーが正常に同期されました。

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
ja: 文字または数字（最大11文字）のみを含めることができます。

en: Can't change calendar for archived staff
ja: アーカイブされたスタッフのカレンダーは変更できません

en: Can't disable Auto-Recharge, please contact us at %s
ja: 自動チャージを無効にできません、%sまでご連絡ください。

en: Cancel
ja: キャンセルする

en: Cancel Appointment
ja: 予約をキャンセルする

en: Cancel appointment URL (denied)
ja: 面会予定のURLをキャンセルする（拒否）

en: Cancel appointment URL (success)
ja: 面会予定のURLをキャンセルする（成功）

en: Cancel appointment action
ja: 面会予定を取り消す

en: Cancel request
ja: リクエストをキャンセルする

en: Cancellation confirmation
ja: キャンセルの確認

en: Cancellation reason (optional)
ja: キャンセルの理由（オプション）

en: Cancelled
ja: キャンセルされました

en: Cannot find your purchase code? See this <a href="%s" target="_blank">page</a>.
ja: 購入コードが見つかりませんか？ この<a href="%s" target="_blank">ページ</a>をご覧ください

en: Capacity
ja: 許容範囲

en: Capacity (min and max)
ja: 許容人数（最小および最大）

en: Captcha
ja: キャプチャ

en: Card Security Code
ja: カードのセキュリテイコード

en: Card payment has failed, please use another payment option
ja: カード決済に失敗しました、別の決済方法を使用してください

en: Cart
ja: カート

en: Cart item data
ja: カートのアイテムのデータ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Change password
ja: パスワードを変更する

en: Change the sender's name to your phone number or any other name
ja: 差出人の名前を電話番号などに変更する

en: Check for updates
ja: アップデートを確認する

en: Check your spam folder.
ja: 迷惑メールフォルダを確認してください。

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Checkbox Group
ja: チェックボックスグループ

en: Choose address fields you want to request from the client.
ja: クライアントに要求したい住所の欄を選択します。

en: Choose whether notification is enabled and sending messages or it is disabled and no messages are sent until you activate the notification.
ja: 通知を有効にしてメッセージを送信するか、無効にして通知を有効化するまでメッセージを送信しないかを選択してください。

en: Choose whether notification should be sent for specific services only or not.
ja: 通知を特定のサービスだけに送信するかどうかを選択して下さい。

en: Choose who will receive this notification.
ja: この通知を受け取る人を選択してください。

en: City
ja: 市

en: City is required
ja: 市が必要です

en: Clear field
ja: 空白にする

en: Click %s here %s to resend the email.
ja: ここで %s をクリックしてメールを再送信します。

en: Click <b>Create App</b> and enter application details.
ja: <b>アプリの作成</b>をクリックし、アプリの詳細を入力します。

en: Click <b>Library</b> on the left sidebar menu. Select Google Maps JavaScript API and make sure it's enabled.
ja: 左側のサイドバーメニューで[<b>ライブラリ</b>]をクリックします。 Google マップ JavaScript APIを選択し、有効になっていることを確認します。

en: Click in the upper left part to see a sliding sidebar. Next, click <b>API Manager</b>. In the list of APIs look for <b>Calendar API</b> and make sure it is enabled.
ja: スライディングサイドバーを表示するには、左上の部分をクリックします。 次に、<b> APIマネージャー</b>をクリックします。 APIのリストで<b> カレンダー API </b>を探し、有効になっていることを確認します。

en: Click on the <b>Develop</b> option in the dropdown on the top-right corner and select <b>Build App</b>
ja: 右上隅のドロップダウンの<b>開発</b>オプションをクリックして、<b>アプリをビルド</b>を選択します。

en: Click on the underlined text to edit.
ja: 下線付きのテキストをクリックして編集する

en: Client
ja: クライアント

en: Client ID
ja: クライアントID

en: Client secret
ja: クライアントの機密情報

en: Close
ja: 閉じる

en: Code
ja: コード

en: Codes
ja: コード

en: Collaborative
ja: 共同作業

en: Collaborative service
ja: 共同サービス

en: Color
ja: 色

en: Column
ja: コラム

en: Columns
ja: 列

en: Comma (,)
ja: コンマ(,)

en: Comment
ja: コメント

en: Company
ja: 会社

en: Company address
ja: 会社の住所

en: Company address line 2
ja: 会社の住所二行目

en: Company name
ja: 会社名

en: Company number
ja: 会社番号

en: Complete payment
ja: 支払いを済ませる

en: Completed
ja: 完了しました

en: Compound
ja: 複合

en: Compound service
ja: 複合サービス

en: Configure how the customer's address will be displayed in notifications.
ja: 通知で顧客の住所をどのように表示するかを設定します。

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event. Available codes are {service_name}, {staff_name} and {client_names}.
ja: どのような情報をGoogleカレンダーイベントのタイトルに配置するかを設定します。 使用できるコードは{service_name}、{staff_name}、{client_names}です。

en: Configure what information should be placed in the title of Outlook Calendar event. Available codes are {service_name}, {staff_name} and {client_names}.
ja: Outlook（アウトルック）カレンダーのイベントのタイトルにどのような情報を入力するのかを設定します。利用可能なコードは{service_name}、{staff_name}、および{client_names}です。

en: Confirm
ja: 確認する

en: Confirm cancellation
ja: キャンセルの確認

en: Confirm email
ja: Eメールを確認する

en: Confirm password
ja: パスワードを承認する

en: Confirmation code
ja: 確認コード

en: Congrats!
ja: おめでとうございます！

en: Congratulations!!!
ja: おめでとうございます！

en: Connect
ja: 接続する

en: Connected
ja: 接続されました

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: Contact your admin to verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
ja: Booklyアドオンライセンスを認証する場合は、管理者に連絡してください。; 後  {days} 日、残っています。

en: Continue with
ja: で続ける

en: Copy Google Calendar event titles
ja: Googleカレンダーの予定のタイトルをコピーする

en: Copy Outlook Calendar event titles
ja: Outlook（アウトルック）カレンダーのイベントのタイトルをコピーする

en: Copy invoice to another email(s)
ja: 請求書を別のメールにコピーする

en: Copy of %s
ja: %sのコピー

en: Copy the <b>Application (client) ID</b> and insert it into the form below on this page.
ja: <b>アプリケーション（クライアント）ID</b>をコピーして、このページの下のフォームに入力してください。

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: Cost
ja: 価格

en: Could not save appointment in database.
ja: データベースに面会の予定を保存できませんでした。

en: Could not save package in database.
ja: パッケージをデータベースに保存できませんでした。

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress?
ja: WordPressで5つ星評価をしていただけませんか？

en: Country
ja: 国

en: Country is required
ja: 国が必要です

en: Country out of service
ja: サービスが利用できない国

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Coupon discount
ja: クーポン割引

en: Coupons
ja: クーポン

en: Create WordPress user account for customers
ja: 顧客向けにWordPressユーザーアカウントを作成する

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
ja: カートに入れることができるWooCommerceで製品を作成します。

en: Create another coupon
ja: 別のクーポンを作成する

en: Create customer
ja: 顧客の項目を作成する

en: Create new appointment for every recurring booking
ja: 定期的な予約ごとに新しい面会予定を作成する

en: Create notification
ja: 通知を作成する

en: Create online meetings
ja: オンライン会議の作成

en: Create or select a project. Click <b>Continue</b> to enable the API.
ja: プロジェクトを作成または選択します。 <b>続行</b>をクリックしてAPIを有効にします。

en: Create payment
ja: 支払い内容を作成する

en: Create service
ja: サービスを作成

en: Create staff
ja: スタッフを作成

en: Created
ja: 作成済み

en: Created at any time
ja: 任意の時間に作成済み

en: Creation Date
ja: 作成日

en: Creation date
ja: 作成日

en: Credit Card Number
ja: クレジットカード番号

en: Credit card
ja: クレジットカード

en: Currency
ja: 通貨

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Fields
ja: カスタム欄

en: Custom Statuses
ja: カスタム•ステータス

en: Custom field
ja: カスタム欄

en: Custom fields
ja: カスタム欄

en: Custom notification
ja: カスタム通知

en: Custom range
ja: カスタム•レンジ

en: Custom service name
ja: カスタムサービス名

en: Custom service price
ja: カスタムサービス価格

en: Custom settings for location
ja: 場所のカスタム設定

en: Custom settings for location enabled
ja: ロケーションを有効にするためのカスタム設定

en: Custom statuses
ja: カスタム•ステータス

en: Customer
ja: お客様

en: Customer Email
ja: 顧客のE メール

en: Customer Group
ja: 顧客グループ

en: Customer Groups
ja: 顧客のグループ

en: Customer Information
ja: 顧客情報

en: Customer Name
ja: 顧客の名前

en: Customer Phone
ja: 顧客の電話番号

en: Customer address
ja: お客様の住所

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
ja: 顧客への誕生日の挨拶（クローンの設定が必要です）

en: Customer cabinet
ja: 顧客用キャビネット

en: Customer cabinet (all services displayed in tabs)
ja: 顧客用キャビネット（すべてのサービスはタブで表示されます）

en: Customer email
ja: お客様のメールアドレス

en: Customer group based
ja: 顧客グループのベース

en: Customer information
ja: 顧客情報

en: Customer name
ja: お客様の名前

en: Customer phone
ja: お客様の電話番号

en: Customer section
ja: 顧客のセクション

en: Customer's address fields
ja: 顧客の住所の欄

en: Customer's birthday
ja: 顧客の誕生日

en: Customer's birthday greeting
ja: 顧客の誕生日用メッセージ

en: Customer's last appointment notification
ja: 顧客に向けた最後の面会予定の通知

en: Customers
ja: 顧客

en: Customers are required to enter address to proceed with a booking. To disable, deactivate Invoices add-on first.
ja: 顧客が予約手続きを続行するためには住所を入力する必要があります。この機能を無効にするには、まず請求書アドオンを無効にしてください。

en: Customers limit
ja: 顧客の制限

en: Customers must pay for all appointments in series
ja: 顧客は連続した面会予定の料金すべてを支払う必要があります

en: Customers must pay only for the 1st appointment
ja: 顧客は1回目の面会予定の料金のみを支払う必要があります

en: Customers without group
ja: グループではない顧客

en: Daily
ja: 毎日

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Data already in use
ja: すでに使用されているデータです

en: Date
ja: 日付

en: Date in the past.
ja: 過去の日付。

en: Date limit (from and to)
ja: 日付けの制限（いつからいつまで）

en: Date of birth
ja: 生年月日

en: Day
ja: 日

en: Day is required
ja: 日は必須です

en: Days Off
ja: 休日

en: Days off
ja: 休みの日

en: Deactivate Bookly Pro
ja: Bookly プロを無効にする

en: Dear Bookly Cloud customer.
    We would like to notify you that your Bookly Cloud balance fell below 5 USD. To use our service without interruptions please recharge your balance by visiting Bookly Cloud page <a href='%s'>here</a>.
    
    If you want to stop receiving these notifications, please update your settings <a href='%s'>here</a>.
ja: Booklyクラウドのお客様へ。
    Bookly Cloudの残高が5ドルを下回ったことをお知らせします。サービスを中断せずにご利用いただくためには、Booklyクラウドのページ<a href='%s'>こちら</a>にアクセスして残高をチャージしてください。
    
    これらの通知の受信を停止したい場合は、<a href='%s'>こちら</a>の設定を更新してください。

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    お誕生日おめでとうございます！
    あなたの幸運をお祈り申しあげます。
    あなたとあなたのご家族が幸せで健康でありますように。
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様、
    お誕生日おめでとうございます！
    あなたの幸運をお祈りしております。
    あなたとあなたの家族が幸せで健康でありますように。
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Attached please find invoice #{invoice_number} for your appointment.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    添付されたお客様のご予約の請求書番号{invoice_number}をご確認ください。
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    {company_name}をご利用いただきありがとうございます。 {service_name}にご満足していただければ光栄です。
    
    もうすぐあなたにお会いできることを楽しみにしています。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the service schedule below.
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    このメッセージは、お客様が{service_name}（x {recurring_count}）のキャンセル待ちリストに追加されたことを確認するためにお送りしたものです。
    
    下記のサービススケジュールをご覧ください。
    
    {appointment_schedule}
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    このメッセージは、お客様が、{appointment_date}の{appointment_time}に{service_name}のキャンセル待ちリストに追加されたことを確認するためにお送りしたものです。
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    このメッセージは、お客様が以下のアイテムを予約されたことを確認するためにお送りしたものです。：
    
    {cart_info}
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    このメッセージは、お客様が{package_name}を予約されたことの確認のために送信されたものです。
    {company_address}であなたをお待ちしております。
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the schedule of your booking below.
    
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    このメッセージは、お客様が{service_name}（x {recurring_count}）の予約をされたことを確認するためにお送りしたものです。
    
    下記の予約スケジュールをご確認ください。
    
    {appointment_schedule}
    
    {company_address}であなたをお待ちしております。
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    このメッセージはお客様が{service_name}を予約されたことを確認するためにお送りしたものです。
    
    {appointment_date}の{appointment_time}に{company_address}でお待ちしております。
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    このメッセージは、明日の{appointment_time}にお客様が、{service_name}を予約されていることをお知らせするためのものです。 {company_address}でお待ちしております。
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    {appointment_date}の{appointment_time}に予定されていた{service_name}の予約がキャンセルされた事をお知らせ致します。
    この度は、弊社を選んでいただき有難うございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: client_name}様
    
    {service_name}（x {recurring_count}）の予約がキャンセルされたことをお知らせいたします。
    
    理由：{cancelation_reason}
    
    以下のキャンセルされた予約のスケジュールを確認してください：
    
    {appointment_schedule}
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    {service_name}（x {recurring_count}）の予約が却下されたことをお知らせいたします。
    
    理由：{cancelation_reason}
    
    以下のキャンセルされた予約のスケジュールを確認してください：
    
    {appointment_schedule}
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    {appointment_date}の{appointment_time}の{service_name}のご予約が却下されました。
    
    理由：{cancelation_reason}
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja:  {client_name}.様
    
    サービスのパッケージ{package_name}の予約が無効となりました。
    
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    ご不明な点がございましたら、お問い合わせください。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your task {service_name} has been done.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    
    お客様のタスクである{service_name}は完了しました。
    
    この度は、弊社を選んでいただきありがとうございます。
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    {company_name}をお選びいただきありがとうございます。 弊社のサービス、{service_name}にご満足いただければ幸いです。
    また近いうちにお会いできる日が来ることを心待ちにしております。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the service schedule below.
    {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    このメッセージは、お客様が{service_name}（x {recurring_count}）のキャンセル待ちリストに追加されたことを確認するためにお送りしたものです。
    下記のサービススケジュールをご覧ください。
    {appointment_schedule}
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    このメッセージは、お客様が、{appointment_date}の{appointment_time}に{service_name}のキャンセル待ちリストに追加されたことを確認するためにお送りしたものです。
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    {cart_info}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    このメッセージは、お客様が、以下のサービスを予約されたことを確認するためにお送り致しました：
    {cart_info}
    弊社をお選びいただきありがとうぎざいます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    このメールはお客様が{package_name}を予約されたことを確認するために送信されました。
    {company_address}であなたをお待ちしております。
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the schedule of your booking below.
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    このメッセージは、お客様が{service_name}（x {recurring_count}）の予約をされたことを確認するためにお送りしたものです。
    下記の予約スケジュールをご確認ください。
    {appointment_schedule}
    
    {company_address}であなたをお待ちしております。
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    このメッセージはお客様が、{service_name}を予約されたことを確認するためのものです。
    {appointment_date}の{appointment_time}に{company_address}でお待ちしております。
    この度は弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    このメッセージは、お客様が、明日の{appointment_time}に{service_name}を予約されたことを確認するためのものです。 {company_address}でお待ちしています。
    弊社をお選びいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    このメッセージは、お客様が、{appointment_date}の{appointment_time}に予定されていた{service_name}の予約をキャンセルされた為にお送りしています。
    弊社をお選びいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    {service_name}（x {recurring_count}）の予約がキャンセルされたことをお知らせいたします。
    理由：{cancelation_reason}
    以下のキャンセルされた予約のスケジュールを確認してください：{appointment_schedule}
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    {service_name}（x {recurring_count}）の予約が却下されたことをお知らせいたします。
    理由：{cancelation_reason}
    以下のキャンセルされた予約のスケジュールを確認してください：{appointment_schedule}
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    {appointment_date}の{appointment_time}の{service_name}のご予約が却下されました。
    理由：{cancellation_reason}
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    Thank you for choosing our company.
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja:  {client_name}.様
    サービスのパッケージ{package_name}の予約が無効となりました。
    弊社を選んでいただきありがとうございます。
    ご不明な点がございましたら、お問い合わせください。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your task {service_name} has been done.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
ja: {client_name}様
    お客様のタスクである{service_name}は完了しました。
    この度は、弊社を選んでいただきありがとうございます。
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {staff_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    
    {appointment_waiting_list}
ja: {staff_name}様
    
    {service_name}の{appointment_date}の{appointment_time}の時間枠は予約可能です。 キャンセル待ちとなっているお客様のリストを見て、新しい面会の予約をしてください。
    
    {appointment_waiting_list}

en: Dear {staff_name},
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    {appointment_waiting_list}
ja: {staff_name}様
    {service_name}の{appointment_date}の{appointment_time}の時間枠は予約可能です。 キャンセル待ちとなっているお客様のリストを見て、新しい面会の予約をしてください。
    {appointment_waiting_list}

en: Declined
ja: 拒否されました

en: Deduction
ja: 減額

en: Deduction should be a positive number.
ja: 減額は正数でなければなりません。

en: Default
ja: デフォルト

en: Default appointment status
ja: 面会予定のステータスのデフォルト

en: Default code mask
ja: デフォルトのコードのマスク

en: Default country code
ja: 国コードのデフォルト

en: Default settings
ja: デフォルトの設定

en: Default value for category
ja: カテゴリーのデフォルト値

en: Default value for category select
ja: カテゴリー選択のデフォルト値

en: Default value for employee
ja: 従業員のデフォルト値

en: Default value for employee select
ja: 従業員選択のデフォルト値

en: Default value for location
ja: 場所のデフォルト値

en: Default value for location select
ja: 場所の選択のデフォルト値

en: Default value for service
ja: サービスのデフォルト値

en: Default value for service select
ja: サービス選択のデフォルト値

en: Delete
ja: 削除する

en: Delete Appointment
ja: 面会予定を削除する

en: Delete account
ja: アカウントを削除する

en: Delete all appointments in series
ja: 連続したすべての面会予定を削除する

en: Delete break
ja: 休憩時間を削除する

en: Delete customers
ja: 顧客名を削除する

en: Delete customers with existing bookings
ja: 既に面会予約の入っている顧客を削除する

en: Delete customers' WordPress accounts if there are any
ja: 顧客のWordPressアカウントがある場合、削除する

en: Delete only this appointment
ja: この面会予定だけを削除する

en: Delete package appointment
ja: パッケージの予約内容を削除する

en: Delete this and the following appointments
ja: この面会予定と次の面会予定を削除する

en: Deleted
ja: 削除されました

en: Deleted Customer
ja: 削除した顧客

en: Delimiter
ja: 区切り記号

en: Delivered
ja: 届けられました

en: Demo
ja: デモ

en: Deposit
ja: 手付金

en: Deposit only
ja: 手付金のみ

en: Deposit options
ja: 手付金のオプション

en: Deposit or full price
ja: 手付金あるいは全額

en: Description
ja: 概要

en: Details
ja: 詳細

en: Didn't receive the email?
ja: メールが届きませんでしたか？

en: Disable
ja: 無効

en: Disable Auto-Recharge
ja: 自動再チャージ機能を無効にする

en: Disable capacity update
ja: 許容人数の更新を無効にする

en: Disable deposit update
ja: 手付金の更新を無効にする

en: Disable price update
ja: 価格の更新を無効にする

en: Disable services update
ja: サービスの更新を無効にする

en: Disable special hours update
ja: 特別な時間の更新を無効にする

en: Disabled
ja: 無効

en: Disagree
ja: 同意しない

en: Discount
ja: 割引

en: Discount (%)
ja: 割引（％）

en: Discount should be between 0 and 100.
ja: 0から100の間の割引を選択できます

en: Display available time slots in client's time zone
ja: クライアントのタイムゾーンで使用可能な時間枠を表示する

en: Displayed appointments
ja: 表示された面会

en: Displaying appointments rating in the backend
ja: バックエンドに面会の評価を表示する

en: Do not cancel
ja: キャンセルしないでください

en: Do not count appointments in 'Limit appointments per customer' with the following statuses
ja: 次のステータスを持つ「顧客ごとの予約を制限する」で予約をカウントしないでください。

en: Do not forget to update your email and SMS codes for customer names
ja: 顧客の名前に宛てられたあなたのEメールとSMSコードを更新することを忘れないでください

en: Documentation
ja: 書類

en: Don't save
ja: 保存しない

en: Done
ja: 完了

en: Download invoices
ja: 請求書をダウンロードする

en: Drop Down
ja: ドロップダウン

en: Due
ja: 支払期日

en: Due date
ja: 期日

en: Duplicate
ja: 重複

en: Duplicate dates are not permitted.
ja: 重複した日付は許可されません。

en: Duration
ja: 期間

en: Edit
ja: 編集する

en: Edit Group
ja: グループを作成する

en: Edit Location
ja: 場所の編集

en: Edit Status
ja: ステータス（状況）を編集する

en: Edit appointment
ja: 面会の内容を編集する

en: Edit appointments
ja: 面会を編集する

en: Edit booking details
ja: 予約の詳細を編集する

en: Edit coupon
ja: クーポンの編集をする

en: Edit custom CSS
ja: カスタムCSSの編集

en: Edit customer
ja: 顧客情報を編集する

en: Edit email notification
ja: Eメール通知を編集する

en: Edit group
ja: グループを編集する

en: Edit package
ja: パッケージを編集する

en: Edit package appointment
ja: パッケージの予約内容を編集する

en: Edit service
ja: サービスを編集

en: Edit sms notification
ja: SMS通知を編集する

en: Edit staff
ja: スタッフを編集

en: Edit tax
ja: 税金を編集する

en: Email
ja: Eメール

en: Email Notifications
ja: Eメールによる通知

en: Email address
ja: Eメールアドレス

en: Email already in use.
ja: すでに使用中のEメールです。

en: Email confirmation doesn't match
ja: Eメールの確認が一致しません

en: Email confirmation field
ja: Eメールの確認欄

en: Email field required
ja: Eメールの欄が必要です

en: Email notifications
ja: Eメールによる通知

en: Employee
ja: 従業員

en: Empty
ja: 空

en: Empty password.
ja: パスワードが空白です

en: Enable
ja: 有効

en: Enable Auto-Recharge and get up to %s extra.
ja: 自動チャージを有効にして、最大で %s を取得してください。

en: Enable this option if you want to limit the possibility of booking within the service capacity to one time.
ja: サービスの予約を1回に制限する場合は、このオプションを有効にします。

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
ja: このオプションを有効にすると、予約フォームのタイムステップで、時間枠の長さがサービス期間と同じになります。

en: Enable this option to pick a random staff member if both meet the criteria chosen in "Providers preference for ANY". Otherwise the selection order is unknown.
ja: このオプションを有効にすると、両方のスタッフが「プロバイダーの優先順位がいずれか」で選択された基準を満たしている場合に、ランダムにスタッフを選択することができます。それ以外の場合、選択の順番は不明です。

en: Enable this setting so that the package can be displayed and available for booking when clients have not specified a particular provider.
ja: クライアントが特定のプロバイダーを指定していない場合に、パッケージを表示して予約できるように、この設定を有効にします。

en: Enable this setting to be able to set custom settings for staff members for different locations.
ja: この設定を有効にすると、異なる場所にいるスタッフのカスタム設定を行うことができます。

en: Enable this setting to display ratings in the back-end.
ja: この設定を有効にすると、バックエンドに評価が表示されます。

en: Enabled
ja: 有効

en: End time must not be empty
ja: 終了時刻は空白であってはなりません

en: End time must not be equal to start time
ja: 終了時刻は開始時刻と同じであってはなりません

en: Enter a Google API key that you got after registering your app project on the Google API Console.
ja: Google APIコンソールにアプリプロジェクトを登録した後に取得したGoogle APIキーを入力してください。

en: Enter a URL
ja: URLを入力してください

en: Enter a content
ja: コンテンツを入力する

en: Enter a label
ja: ラベルを入力する

en: Enter a mask containing asterisks "*" for variables.
ja: 変数にアスタリスク "*"を含むマスクを入力します。

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
ja: 国際的な形式で電話番号を入力してください。 例、米国の場合、有効な電話番号は+17327572923となります。

en: Enter a value
ja: 値を入力してください

en: Enter code from email
ja: Eメールからコードを入力する

en: Enter default mask for auto-generated codes.
ja: 自動生成コードのデフォルトのマスクを入力します。

en: Enter notification name which will be displayed in the list.
ja: リストに表示される通知名を入力してください。

en: Enter one or more email addresses separated by commas.
ja:  1つまたは複数の電Eメールアドレスをコンマで区切って入力してください。

en: Enter the fixed amount of discount (e.g. 10 off). To specify a percentage discount (e.g. 10% off), add '%' symbol to a numerical value.
ja: 固定金額の割引を入力します（例：10ドル引きなど）。パーセンテージ割引（たとえば10％割引）を指定するには、数値に '％'記号を追加します。

en: Enter the following URL as the destination for events <b>%s</b> and click <b>Add endpoint</b>.
ja: イベント <b>%s</b> の送信先として以下のURLを入力し、<b>エンドポイントの追加</b>をクリックします。

en: Enter the network folder path where the files will be stored. If necessary, make sure that there is no free web access to the folder materials.
ja: ファイルを保存するネットワークフォルダのパスを入力します。 必要に応じて、フォルダ素材へのウェブアクセスが無断で行われていないか確認します。

en: Enter this URL as a Redirect URLs in the Microsoft App Registration Portal.
ja: このURLをMicrosoft (マイクロソフト）アプリ登録ポータルのリダイレクトURLとして入力します。

en: Enter this URL as a redirect URI in the Developers Console
ja: 開発者コンソールでこのURLをリダイレクトURIとして入力します

en: Equal duration
ja: 同等の期間

en: Error
ja: エラーです

en: Error adding the break interval
ja: 休憩の間隔を追加する際にエラーが発生しました

en: Error connecting to server.
ja: サーバーへの接続中にエラーが発生しました。

en: Error dissociating purchase code.
ja: 購入コードの解読中にエラーが発生しました。

en: Error sending email.
ja: Eメールの送信中にエラーが発生しました

en: Error sending support request.
ja: サポートリクエストの送信中にエラーが発生しました

en: Error.
ja: エラーがおきました

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
ja: スタッフの翌日の予定に関する夜間の通知（クローンの設定が必要です）

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
ja: 翌日の面会予定についての顧客へのリマインダー（クローンの設定が必要です）

en: Every
ja: 毎度

en: Every 1 minute
ja: 1分ごと

en: Every 15 minutes
ja: 15分ごと

en: Every 5 minutes
ja: 5分ごと

en: Exclude taxes
ja: 税抜き

en: Expiration Date
ja: 有効期限

en: Expired
ja: 期限切れです

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Export only active coupons
ja: アクティブなクーポンのみをエクスポートする

en: Export to CSV
ja: CSVにエクスポート

en: Extras
ja: 追加

en: Extras Step
ja: 追加のステップ

en: Extras price
ja: 追加料金

en: Extras tax
ja: その他の税金

en: Failed
ja: 失敗しました

en: Failed to send SMS.
ja: SMSを送信できませんでした。

en: Feature requests
ja: 機能リクエスト

en: Feedback
ja: ご意見

en: Fields
ja: フィ―ルド項目

en: File
ja: ファイル

en: File Upload Field
ja:  ファイルのアップロード用フィールド

en: Files
ja: 複数のファイル

en: Final step URL
ja: 最終段階のURL

en: Finally provide the necessary information in the form below.
ja: 最後に必要な情報を下のフォームに入力します。

en: Finish by
ja: 終了時間

en: First
ja: 最初

en: First name
ja: ファ―ストネーム

en: Flag
ja: フラグ

en: Follow the steps at <a href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register" target="_blank">https://developers.facebook.com/docs/apps/register</a> to create a Developer Account, register and configure your <b>Facebook App</b>. Then you'll need to submit your app for review. Learn more about the review process and what's required to pass review in the <a href="https://developers.facebook.com/docs/facebook-login/review" target="_blank">Login Review Guide</a>.
ja: <a href="https://developers.facebook.com/docs/apps/register" target="_blank"> https://developers.facebook.com/docs/apps/register </a>の手順に従ってください。デベロッパーアカウントを作成するには、<b> Facebook アプリケーション </b>に登録して設定する必要があります。その後、レビューをアプリケーションから提出する必要があります。 <a href="https://developers.facebook.com/docs/facebook-login/review" target="_blank">ログインのレビューガイド</a>のレビュープロセスとレビューに必要な事項の詳細については、こちらをご覧ください。

en: Follow these steps to get an API key:
ja: APIキーを取得するには、次の手順に従ってください：

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
ja: 予約後の同日のフォローアップメッセージ（クローンの設定が必要です）

en: Forgot password
ja: パスワードを忘れた

en: Form ID error.
ja: フォームのIDエラーです

en: Form fields
ja: フォ―ム欄

en: Form in case of 100% discount
ja: 100％割引の場合のフォーム

en: Form view in case of multiple booking
ja: 複数の面会予約をする場合のフォームビュー

en: Form view in case of payment has been accepted for processing
ja: 支払い処理が承認された場合のフォームビュー

en: Form view in case of single booking
ja: 1回限りの面会予約をする場合のフォームビュー

en: Form view in case of successful booking
ja: 予約が成功した場合のフォームビュー

en: Form view in case the number of bookings exceeds the limit
ja: 予約数が制限を超えた場合のフォームビュー

en: Fourth
ja: 四回目

en: Free
ja: 空いている

en: Free/Busy
ja: 空いている/忙しい

en: Free/busy
ja: 空いている/忙しい

en: Frequencies
ja: 頻度

en: From
ja: から

en: Full day agenda
ja: 1日の予定

en: Full name
ja: フルネーム

en: General
ja: 一般

en: General settings
ja: 一般設定

en: Generate
ja: 生成する

en: Get Bookly Pro
ja: Bookly プロを入手する

en: Get it!
ja: 獲得します！

en: Given email address is already subscribed, thank you!
ja: すでにEメールアドレスを登録されている場合には、サービスをご利用いただき、ありがとうございます！

en: Go to <b>App Credentials</b> tab and look for the <b>API Key</b> and <b>API Secret</b>. Use them in the form below on this page
ja: <b>App Credentials</b>タブに移動し、<b>APIキー</b>と<b>APIシークレット</b>を探します。このページの以下のフォームでそれらを使用します。

en: Go to <b>Credentials</b> tab and in <b>New credentials</b> drop-down menu select <b>OAuth client ID</b>.
ja: <b>認証情報</b>タブに移動し、<b>新しい認証情報</b>のプルダウンメニューで<b> OAuthクライアントID </b>を選択します。

en: Go to <b>OAuth consent screen</b> tab and give a name to the product, then click <b>Save</b>.
ja: <b> OAuthの同意画面</b>タブに移動し、商品名を入力して<b>保存する</b>をクリックします。

en: Go to Posts/Pages and click on the 'Add Bookly booking form' button in the page editor to publish the booking form on your website.
ja: 投稿/ページに移動し、ページエディタの「Bookly予約フォームを追加する」ボタンをクリックして、あなたのウェブサイトに予約フォームを公開します。

en: Go to Staff Members, select a staff member and click <b>Connect</b> which is located at the bottom of the page.
ja: スタッフメンバーの項目に行き、スタッフメンバーを選択し、ページの下部にある<b>接続する</b>をクリックします。

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank">Google Developers Console</a>.
ja: <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank"> Google 開発者コンソール </a>にアクセスします

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.
ja: <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank"> Google APIコンソール</a>にアクセスしてください。

en: Go to your App Dashboard. In the left side navigation panel of the App Dashboard, click Settings > Basic to view the App Details Panel with your App ID. Use it in the form below.
ja: アプリケーションのダッシュボードに移動します。 アプリケーションのダッシュボードの左側のナビゲーションパネルで、[設定]> [基本設定]の順にクリックして、アプリケーション IDでアプリケーションの詳細パネルを表示します。 以下のフォームを使用してください。

en: Google Calendar
ja: Googleカレンダー

en: Google Calendar event
ja: Googleカレンダーの予定

en: Google Calendar integration
ja: Googleカレンダーの統合

en: Google Maps
ja: Google マップ

en: Group
ja: グループ

en: Group Booking
ja: グループ予約

en: Group appointments
ja: グループでの面会

en: Group bookings information format
ja: グループ予約情報のフォーマット

en: Group discount
ja: グループ割引

en: Group name
ja: グループ名

en: Group name is required
ja: グループ名は必​​須です

en: Groups
ja: 複数のグループ

en: Guess country by user's IP address
ja: ユーザーのIPアドレスで国を推測する

en: HTML allowed in all texts and labels.
ja: HTMLはすべてのテキストとラベルに使用できます。

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
ja: HTMLでは書式設定、色、フォント、配置などの設定が可能です。テキストでは、以下のリッチテキストエディタのテキストモードを使用する必要があります。 一部のサーバーでは、テキストメールのみが正常に送信されます。

en: Happy Birthday!
ja: お誕生日おめでとうございます！

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
ja: こんにちは。
    
    {site_address}にあなたのアカウントが作成されました。
    
    
    あなたのユーザーの詳細：
    ユーザー：{new_username}
    パスワード：{new_password}
    
    ありがとうございます。

en: Hello.
    
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    次のパッケージのサービス{package_name}が無効化されました。
    
    クライアント名：{client_name}
    
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    次の予約はキャンセルされました。
    
    理由：{cancelation_reason}
    
    サービス：{service_name}（x {recurring_count}）
    スケジュール：
    {appointment_schedule}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    次の予約がキャンセルされましたのでお知らせ致します。
    
    サービス：{service_name}
    日付：{appointment_date}
    時間：{appointment_time}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのEメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    次の予約は却下されました。
    
    理由：{cancelation_reason}
    
    サービス：{service_name}
    日付：{appointment_date}
    時間：{appointment_time}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    次の予約は却下されました。
    
    理由：{cancelation_reason}
    
    サービス：{service_name}（x {recurring_count}）
    スケジュール：
    {appointment_schedule}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    The following task has been done.
    
    Service: {service_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    以下のタスクが終了しました。
    
    サービス：{service_name}
    
    クライアント名：{client_name}
    
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    
    クライアントのEメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    あなたに新しい予約が入りました。
    
    サービス：{service_name}
    日付：{appointment_date}
    時間：{appointment_time}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    あなたには新しい予約が入りました。
    
    サービス：{service_name}（x {recurring_count}）
    スケジュール：
    {appointment_schedule}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    キャンセル待ちリストに新しいお客様が追加されました。
    
    サービス：{service_name}
    日付：{appointment_date}
    時間：{appointment_time}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    あなたのキャンセル待ちのリストに新しい顧客が追加されました。
    
    サービス：{service_name}を（x {recurring_count}）
    スケジュール：
    {appointment_schedule}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    You have new package booking.
    
    Package: {package_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    新しいパッケージの予約が入りました。
    
    パッケージ：{package_name}
    
    クライアント名：{client_name}
    
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
ja: こんにちは。
    
    明日のあなたの予定は：
    
    {next_day_agenda}

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
ja: こんにちは。
    {site_address}にアカウントが作成されました。
    あなたのユーザーの詳細：
    ユーザー：{new_username}
    パスワード：{new_password}
    
    ありがとうございます。

en: Hello.
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    次のパッケージのサービス{package_name}が無効化されました。
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    次の予約はキャンセルされました。
    理由：{cancelation_reason}
    サービス：{service_name}（x {recurring_count}）
    スケジュール：
    {appointment_schedule}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    次の予約はキャンセルされました。
    サービス：{service_name}
    日付：{appointment_date}
    時間：{appointment_time}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントEのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    次の予約は却下されました。
    理由：{cancelation_reason}
    サービス：{service_name}
    日付：{appointment_date}
    時間：{appointment_time}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    次の予約は却下されました。
    理由：{cancelation_reason}
    サービス：{service_name}（x {recurring_count}）
    スケジュール：
    {appointment_schedule}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    The following task has been done.
    Service: {service_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja:  こんにちは。
    以下のタスクが完了しました。
    サービス：{service_name}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのEメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    あなたに新しい予約が入りました。
    サービス：{service_name}
    日付：{appointment_date}
    時間：{appointment_time}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのEメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    あなたに新しい予約が入りました。
    サービス：{service_name}（x {recurring_count}）
    スケジュール：
    {appointment_schedule}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    You have a new invoice #{invoice_number} for an appointment scheduled by {client_first_name} {client_last_name}.
    Please download invoice here: {invoice_link}
ja: こんにちは。
    {client_last_name}{client_first_name} 様が予約された面会の新しい請求書番号{invoice_number}をお知らせいたします。
    下記のリンクから請求書をダウンロードしてください：{invoice_link}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    
    キャンセル待ちリストに新しいお客様が追加されました。
    
    サービス：{service_name}
    日付：{appointment_date}
    時間：{appointment_time}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    あなたのキャンセル待ちのリストに新しい顧客が追加されました。
    サービス：{service_name}（x {recurring_count}）
    スケジュール：
    {appointment_schedule}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    You have new package booking.
    Package: {package_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
ja: こんにちは。
    新しいパッケージの予約が入りました。
    パッケージ：{package_name}
    クライアント名：{client_name}
    クライアントの電話番号：{client_phone}
    クライアントのメールアドレス：{client_email}

en: Hello.
    Your agenda for tomorrow is:
    {next_day_agenda}
ja: こんにちは。
    明日のあなたの予定は次のとおりです：
    {next_day_agenda}

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
ja: 匿名の利用統計情報を送信してBooklyの改善にご協力ください

en: Hide WordPress users
ja: WordPressユーザーを隠す

en: Hide comment
ja: コメントを隠す

en: Hide this field
ja: この欄を隠す

en: Hide this field if you want to hide the list of WP users from your staff members.
ja: スタッフからWPユーザーのリストを非表示にしたい場合は、このフィールドを非表示にします。

en: Hide visibility field
ja: 目に見える欄を隠す

en: Holidays
ja: 休日

en: How can we help you?
ja: 私達があなたをサポートできることはありますか？

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
ja: Booklyを友人や同僚にどの程度推薦したいと思われますか？

en: How to publish this form on your web site?
ja: このフォームをあなたのウェブサイトで公開する方法

en: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Service Terms</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>
ja: 私は<a href="%1$s" target="_blank">サービス利用規約</a>と<a href="%2$s" target="_blank">プライバシーポリシー</a>に同意します

en: I have already made the purchase
ja: すでに購入している

en: I want to make a purchase now
ja: 今、購入したい

en: I will pay deposit
ja: 手付金を支払う

en: I will pay locally
ja: 私は窓口で支払いを済ませます

en: I will pay now with Credit Card
ja: 私は、今、クレジットカードで支払いを済ませます。

en: I will pay now with Mollie
ja: 私はMollieで今、支払いを済ませます

en: I will pay now with PayPal
ja: 私はPayPalで今、支払いを済ませます

en: I will pay total price
ja: 合計金額を支払う

en: I will provide license info later
ja: 後で、ライセンスを提出する

en: I'll do it later
ja: 後でやる

en: I'm available on or after
ja: 次の日程か、その後にお会いできます。

en: INVOICE
ja: 請求書

en: If enabled then the description of the Google Calendar events originally copied to Bookly will be overwritten by the Bookly appointment data after they have been edited in Bookly Calendar
ja: この機能を有効にすると、元々BooklyにコピーされたGoogleカレンダーのイベントの説明は、Booklyカレンダーで編集した後にBooklyの予定データで上書きされます。

en: If enabled then titles of Google Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Google Calendar event" will be used.
ja: 有効にすると、Googleカレンダーの予定のタイトルがBooklyの予約にコピーされます。無効にすると、標準設定のタイトルである「Googleカレンダーの予定」が使用されます。

en: If enabled then titles of Outlook Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Outlook Calendar event" will be used.
ja: 有効にした場合、Outlook（アウトルック）カレンダーのイベントのタイトルがBooklyの面会予定にコピーされます。無効にすると、標準のタイトル である"Outlook（アウトルック）カレンダーのイベント"が使用されます。

en: If enabled, a customer will be required to enter a date of birth to proceed with a booking.
ja: 有効にすると、顧客が予約の手続きを続行する際、生年月日を入力する必要があります。

en: If enabled, a new user will be created if any of the registration data during the booking is different.
ja: 有効にすると、予約時の登録データのいずれかが異なる場合、新しいユーザーとして作成されます。

en: If enabled, all extras will be multiplied by number of persons.
ja: 有効にすると、すべての追加項目に人数が乗算されます。

en: If enabled, customers will see custom fields for unique appointments while booking multiple instances of the service. Repeating custom fields are merged (collapsed) into one field. If disabled, customers will see custom fields for each appointment in the set of bookings.
ja: 有効にすると、複数のサービスを予約する際に、お客様は固有の面会に向けたカスタム欄をご覧になれます。 繰り返されるカスタム欄は、1つの欄に統合されます（折りたたまれます）。 無効にすると、お客様は連続した予約の各面会のカスタム欄をご覧になれます。

en: If needed, edit item data which will be displayed in the cart. Besides cart item data Bookly passes address and account fields into WooCommerce if you collect them in your booking form.
ja: 必要に応じて、カートに表示されるサービスのデータを編集します。予約フォームにより情報が収集された場合、カートにあるサービスのデータのほかに、Booklyは住所やアカウントの欄の情報をWooCommerceに送信します。

en: If the prices for your services include taxes, select include taxes. If the prices for your services do not include taxes, select exclude taxes.
ja: サービスの価格に税金が含まれている場合は、税込みを選択します。 サービスの価格に税金が含まれていない場合は、税抜きを選択します。

en: If there is a lot of events in Google Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
ja: Booklyが全てのイベントを取得する時に、Googleカレンダーに多くのイベントがある場合、時にはPHPにメモリが不足することがあります。 取得したイベントの数をここで制限できます。

en: If there is a lot of events in Outlook Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
ja: Outlook（アウトルック）カレンダーに多くのイベントがある場合、Booklyがすべてのイベントを取得しようとするときにPHPのメモリ不足が発生することがあります。ここでは、取得するイベントの数を制限することができます。

en: If this option is enabled and customer enters contact info different from the previous order, a warning message will appear asking to update the data.
ja: このオプションを有効にすると、顧客が以前の注文と異なる連絡先情報を入力した場合、データの更新を求める警告メッセージが表示されます。

en: If this option is enabled and the customer selects a staff member in the first step of the booking form then only this staff will be used for searching available slots for all sub-services.
ja: このオプションが有効になっており、お客様が予約フォームの最初のステップでスタッフを選択した場合、このスタッフのみがすべてのサブサービスの利用可能なスロットを検索するために使用されます。

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
ja: このオプションを有効にすると、WordPressユーザーに関連付けられているすべてのスタッフが、自分のプロフィール、サービス、スケジュール、休暇を編集できます。

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
ja: このオプションを有効にすると、顧客のEメールアドレスが、スタッフおよび管理者に送信される通知の送信者用Eメールアドレスとして使用されます。

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
ja: この設定を有効にすると、Booklyはすべての新規の顧客のWordPressユーザーアカウントを作成します。 ユーザーがログインしている場合、新しい顧客は既存のユーザーアカウントに関連付けられます。

en: If this setting is enabled then online meetings will be created for new appointments with the selected online meeting provider. Make sure that the provider is configured properly in Settings > <a href="%s">Online Meetings</a>
ja: この設定が有効になっている場合、選択したオンラインミーティングプロバイダーで新規の予約を取るためにオンラインミーティングが作成されます。設定 > <a href="%s">オンラインミーティング</a> でプロバイダが正しく設定されていることを確認してください。

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
ja: この設定を有効にすると、戻ってきた顧客の個人情報の欄には、以前、詳細情報を記入した際にCookieに保存されたデータが入力されます。

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
ja: このスタッフが個人カレンダーにアクセスするために別途ログインする必要がある場合は、この目的のために通常のWPユーザーアカウントを作成する必要があります。

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
ja: 自動的にリダイレクトされない場合は、<a href="%s">リンク</a>に従ってください。

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
ja: {days}日以内に有効な購入コードを入力されないと、予約内容へのアクセスが無効になります。

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled. <a href="{url}">Details</a>
ja: {days}日以内に有効な購入コードを入力しな勝った場合、予約内容へのアクセスが無効となります。 <a href="{url}">詳細</​​a>

en: If you do not see your country in the list please contact us at <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.
ja: あなたの国がリストに表示されない場合は、<a href="mailto:support@bookly.info"> support@bookly.info </a>までご連絡ください。

en: If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
ja:  {days}日以内にライセンスを認証しないと、予約へのアクセスが無効になります。

en: If you enable "Deposit only", customers will be requested to pay only a deposit amount. If you enable "Deposit or full price", customers will be requested to pay a deposit amount or a full amount.
ja: 「手付金のみ」を有効にすると、顧客は手付金金額の支払いのみを要求されます。 「手付金あるいは全額」を有効にすると、顧客は手付金金額または全額の支払いを要求されます。

en: If you have added a new customer to this appointment or changed the appointment status for an existing customer, and for these records you want the corresponding email or SMS notifications to be sent to their recipients, select the "Send if new or status changed" option before clicking Send. You can also send notifications as if all customers were added as new by selecting "Send as for new".
ja: こちらの予約に新規顧客を追加したり、既存顧客の予約ステータスを変更した場合、これらの記録に対応するメールやSMS通知を受信者に送信したい場合は、送信をクリックする前に "新規またはステータスが変更された場合に送信 "オプションを選択します。また、"新規として送る"を選択することで、すべての顧客が新規に追加されたかのように通知を送信することもできます。

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
ja: この欄を空白のままにすると、このスタッフはWPバックエンドを使用して個人カレンダーにアクセスできなくなります。

en: If you select busy, then a customer with this status will occupy a place in appointment. If you select free, then a place will be considered as free.
ja: 忙しいを選択した場合、顧客により、面会予定が入っている状態を 意味します。空いているを選択した場合、その時間は空いているものと見做されます。

en: If you use {cart_info} code in notifications, you can select the columns that you want to display and set the order of fields here. Uncheck the box to hide the column.
ja: 通知で{cart_info}コードを使用している場合は、表示したいカラムを選択し、ここでフィールドの順番を設定します。チェックを外すとカラムが非表示になります。

en: If you want to become invisible to your customers set the visibility to "Private".
ja: あなたのお客様に見えないようにしたい場合は、可視性を「プライベート」に設定します。

en: If your account gives you access to more than one tenant, select your account in the top right corner, and set your portal session to the Azure AD tenant that you want.
ja: アカウントで複数のテナントへのアクセスを許可している場合は、右上のアカウントを選択し、ポータルセッションを希望するAzure ADテナントに設定します。

en: Ignore
ja: 無視する

en: Image
ja: 画像

en: Import
ja: インポートする

en: Important
ja: 重要

en: Important: Your website must use <b>HTTPS</b>. The Outlook Calendar API will not work with your website if there is no valid SSL certificate installed on your web server.
ja: 重要事項：あなたのウェブサイトでは<b> HTTPS </b>を使用する必要があります。 あなたのウェブサーバーに有効なSSL証明書がインストールされていない場合、Outlook（アウトルック） カレンダー APIはあなたのウェブサイトで機能しません。

en: Important: for two-way sync, your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications to HTTPS address only if there is a valid SSL certificate installed on your web server. Follow the steps in this <a href="%s" target="_blank">document</a> to <b>verify and register your domain</b>.
ja: 重要事項：双方向同期の場合には、ウェブサイトでHTTPSを使用する必要があります。 GoogleカレンダーAPIは、ウェブサーバーに有効なSSL証明書がインストールされている場合にのみ、HTTPSアドレスへの通知を送信できます。この<a href="%s" target="_blank">文書</a>の手順に従って、<b>ドメインを認証し、登録</b>してください。

en: In <b>Approved URL</b> enter the URL of your booking page.
ja: <b>承認済みURL </b>にあなたの予約ページのURLを入力します。

en: In <b>Checkout Options</b> of your 2Checkout account do the following steps:
ja: 2Checkoutアカウントの[<b>チェックアウトオプション</b>]で、次の手順を実行します：

en: In <b>Direct Return</b> select <b>Header Redirect (Your URL)</b>.
ja: <b>ダイレクトリターン</b>で<b>ヘッダーのリダイレクト（あなたのURL）</b>を選択します。

en: In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
ja: ダッシュボードの<a href="%s" target="_blank">Webhooks設定</a>セクションで、<b>エンドポイントの追加</b>をクリックすると、イベントを受信するための新しいエンドポイントを追加するフォームが表示されます。

en: In the Feature Requests section of our Community, you can make suggestions about what you'd like to see in our future releases.
ja: コミュニティの機能リクエストができるセクションでは、今後のリリースでどんな機能が欲しいか提案することができます。

en: In the form below enable WooCommerce option.
ja: 以下のフォームで、WooCommerceオプションを有効にします。

en: In the left-hand navigation pane, select the <b>Azure Active Directory</b> service, and then select <b>App registrations &gt; New registration</b>.
ja: 左側のナビゲーションペインで、<b>Azure Active Directory</b>サービスを選択し、<b>App registrations &gt; New registration</b>を選択します。

en: In the popup window look for the <b>Client ID</b> and <b>Client secret</b>. Use them in the form below on this page.
ja: ポップアップウィンドウで、<b>クライアントID </b>と<b>クライアントの機密情報</b>を探します。 このページの下のフォームで使用してください。

en: In the sidebar on the left, select <b>Credentials</b>.
ja: 左側のサイドバーで<b>認証情報</b>を選択します。

en: Include taxes
ja: 税込み

en: Incorrect code
ja: 間違ったコード

en: Incorrect email or password.
ja: Eメールかパスワードが間違っています

en: Incorrect location and package combination
ja: 不正確な場所とパッケージの組み合わせ

en: Incorrect password.
ja: パスワードが間違っています

en: Incorrect payment data
ja: 不正な支払いデータ

en: Incorrect recovery code.
ja: リカバリーコードが間違っています

en: Incorrect sender ID
ja: 送信者IDが正しくありません

en: Increase/Discount (%)
ja: 増加/割引 (%)

en: Info
ja: 情報

en: Insert
ja: 挿入する

en: Insert Appointment Booking Form
ja: 面会予約のフォームを挿入する

en: Installed
ja: インストール済み

en: Instant notifications
ja: インスタント通知

en: Instructions
ja: 手順

en: Internal Notes
ja: 内部メモ

en: Internal note
ja: 内部メモ

en: Invalid date
ja: 無効な日付です

en: Invalid day
ja: 無効な日程

en: Invalid email
ja: 無効なEメールです

en: Invalid email.
ja: 無効なEメール

en: Invalid gateway.
ja: ゲートウェイが無効です。

en: Invalid number
ja: 無効な数字です

en: Invalid session
ja: 無効なセッション

en: Invalid time
ja: 無効な時間です

en: Invalid token provided
ja: トークンが無効です

en: Invoice
ja: 請求書

en: Invoice #{invoice_number} for your appointment
ja: ご予約の請求書番号{invoice_number}

en: Invoice due days
ja: 請求書の支払期限

en: Invoice due days: Please enter value in the following range (in days) - 1 to 365.
ja: 請求書の期日：次の範囲（日数） - 1〜365の範囲で値を入力してください。

en: Invoice template
ja: 請求書テンプレート

en: Invoice#
ja: 請求書番号

en: Invoices
ja: 請求書

en: Invoices add-on requires your customers address information. So options "Make address field mandatory" in Settings/Customers and "Show address field" in Appearance/Details are activated automatically and can be disabled after Invoices add-on is deactivated.
ja: 請求書アドオンには、あなたの顧客の住所情報が必要です。したがって、[設定/顧客]の[アドレス欄を必須にする]と[外観/詳細]の[アドレス欄を表示する]が自動的に有効になり、請求書のアドオンが無効になった時点で機能を無効にすることができます。

en: Is this something that impacts just you, your whole team, or your customers?
ja: それは、あなた、チーム全体、または顧客に影響を及ぼすものですか？

en: It is not possible to generate %d codes for this mask. Only %d codes available.
ja: このマスクの％dコードを生成することはできません。 ％dコードのみ利用可能です。

en: It's much easier for us to address a suggestion if we clearly understand the context of the issue, the problem, and why it matters to you. When commenting or posting, please consider these questions so we can get a better idea of the problem you're facing:
ja: あなたが提議されている問題の背景および、なぜその事が、あなたにとって重要であるのかを明確に理解できれば、あなたの提案によりよく対応することが出来ます。 コメントを残したり、投稿をする際には、あなたが直面している問題をよりよく理解できるように記載するようにしてください：

en: Join online meeting
ja: オンライン会議に参加する

en: Just to help us spread the word and boost our motivation.
ja: 広めてモチベーションを上げるために

en: Last
ja: 最後

en: Last 30 days
ja: 過去30日間

en: Last 7 days
ja: 過去7日間

en: Last appointment
ja: 前回の面会

en: Last client's appointment
ja: 前回のクライアントとの面会

en: Last month
ja: 先月

en: Last name
ja: ラストネーム

en: Least expensive
ja: 最も安い

en: Least occupied for period
ja: 期間の中で、スケジュールが最も空いている時期

en: Least occupied that day
ja: 最も予約が少ない日

en: Leave us a message
ja: 私たちにメッセージを残す

en: Leave your comment
ja: あなたのコメントを残す

en: Let Bookly Cloud products continuously work without interruptions.
ja: Booklyクラウド製品を中断することなく継続的に動作させましょう。

en: Let the plugin anonymously collect usage information to help Bookly team improve the product.
ja: プラグインが匿名で利用情報を収集し、Booklyチームが製品を改善するのを支援します。

en: License verification
ja: ライセンスの承認

en: License verification required
ja: ライセンスの承認が必要です

en: License verification succeeded
ja: ライセンス認証に成功しました

en: Life Time
ja: 製品の寿命

en: Limit
ja: 制限

en: Limit appointments in cart (min and max)
ja: カート内の面会予定を制限する（最小および最大）

en: Limit appointments per customer
ja: 顧客あたりの面会予約を制限する

en: Limit number of fetched events
ja: 取得されたイベントの数を制限する

en: Limit to customers
ja: 顧客に対する制限

en: Limit working hours per day
ja: 1日の勤務時間の制限

en: Loading...
ja: ローディング中です

en: Local
ja: 窓口

en: Location
ja: 場所

en: Locations
ja: 場所

en: Log In
ja: ログインする

en: Log out
ja: ログアウト

en: Login
ja: ログイン

en: Lost your password?
ja: パスワードを忘れた

en: Make address mandatory
ja: 住所の記入を必須にする

en: Make birthday mandatory
ja: 誕生日を必須にする

en: Make every service duration equal to the duration of the longest one.
ja: すべてのサービス期間を最長の期間と同じにします。

en: Make selecting employee required
ja: 従業員の選択を必須にする

en: Make selecting location required
ja: 必要な場所を選択する

en: Manual adjustment
ja: 手動による調整

en: Mark all notifications as read
ja: すべての通知を既読としてマークする

en: Mask
ja: マスク

en: Max appointments should be greater than zero.
ja: 面会予定の最大値はゼロより大きくする必要があります。

en: Max quantity
ja: 最大数

en: Max. appointments
ja: 最大の面会予定

en: Maximum units
ja: 最大単位

en: Merchant ID
ja: マーチャントID

en: Merchant Key
ja: マーチャントキー

en: Merchant Salt
ja: マーチャントソルト

en: Merge
ja: 統合する

en: Merge customers
ja: 顧客を統合する

en: Merge list
ja: 統合リスト

en: Merge repeating custom fields for multiple bookings of the service
ja: サービスの複数の予約に繰り返しカスタム欄を統合させる

en: Merge with
ja: 次の事項と統合

en: Message
ja: メッセージ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
ja: Bookly JavaScriptとCSSファイルをページに埋め込む方法

en: Min appointments should be greater than zero.
ja: 面会予定の最小値はゼロより大きくする必要があります。

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
ja: 最小許容量は最大許容量を超えてはいけません。

en: Min. appointments
ja: 最小の面会予定

en: Minimum capacity
ja: 最小の許容量

en: Minimum time requirement prior to booking
ja: 直前の予約が可能な時間の設定

en: Minimum time requirement prior to canceling
ja: 事前のキャンセルが可能な時間の設定

en: Minimum units
ja: 最小単位

en: Mollie accepts payments in Euro only.
ja: Mollieは支払いをユーロでのみ受け付けます。

en: Mollie error.
ja: Mollieにエラーが発生しました。

en: Month
ja: 月

en: Month is required
ja: 月は必須です

en: Monthly
ja: 毎月

en: Most expensive
ja: 最も高い

en: Most occupied for period
ja: 期間の中で、スケジュールが最も埋まっている時期

en: Most occupied that day
ja: 最も予約が多い日

en: Multiply Appointments
ja: 複数の予約

en: Multiply extras by number of persons
ja: 人数で追加項目を乗算する

en: N/A
ja: 該当なし

en: Name
ja: お名前

en: Need help? Contact us here.
ja: 何かお困りですか？サポートが必要であれば、ここから私達に連絡をしてください。

en: New
ja: 新規

en: New Customer
ja: 新しい顧客

en: New Group
ja: 新しいグループ

en: New Item
ja: 新しい商品

en: New Location
ja: 新しい場所

en: New Status
ja: 新しいステータス（状況）

en: New appointment
ja: 新しい面会

en: New booking
ja: 新規の予約

en: New booking combined notification
ja: 新規の予約の統合通知

en: New booking information
ja: 新規の予約情報

en: New booking notification
ja: 新規の予約の通知

en: New coupon
ja: 新しいクーポン

en: New coupon series
ja: 新しいクーポンシリーズ

en: New customer
ja: 新しい顧客

en: New customer's WordPress user login details
ja: 新規顧客のWordPressユーザー用ログインの詳細

en: New email notification
ja: 新しいEメール通知

en: New group
ja: 新しいグループ

en: New invoice
ja: 新しい請求書

en: New notification
ja: 新しい通知

en: New package
ja: 新しいパッケージ

en: New package booking
ja: 新規パッケージの予約

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New recurring booking notification
ja: 新規の定期的な予約の通知

en: New sms notification
ja: 新しいSMS通知

en: New tax
ja: 新規の税金

en: New user account role
ja: 新しいユーザーアカウントの役割

en: New version of %1$s is available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="#" %5$s %6$s>update now</a>.
ja: 新しいバージョンの %1$s が利用可能になりました。<a href="%2$s" %3$s>バージョン %4$s の詳細を表示</a> または <a href="#" %5$s %6$s>今すぐ更新</a>。

en: New waiting list information
ja: 新しいキャンセル待ちリストの情報

en: Newest Items
ja: 最新のアイテム

en: Next
ja: 次

en: Next month
ja: 来月

en: No
ja: いいえ

en: No appointments for selected period.
ja: 選択された期間の予定はありません。

en: No appointments found.
ja: 面会予定が見つかりませんでした。

en: No appointments.
ja: 予約なし

en: No coupons found.
ja: クーポンが見つかりません

en: No customer groups yet.
ja: 顧客のグループはまだ設定されていません。

en: No customers found.
ja: 顧客がみつかりません

en: No group
ja: グループなし

en: No group selected
ja: グループが選択されていません

en: No limit
ja: 制限なし

en: No locations found.
ja: 場所がみつかりません

en: No locations selected
ja: 場所が選択されていません

en: No packages for selected period and criteria.
ja: 選択した期間と基準のパッケージはありません。

en: No payments for selected period and criteria.
ja: 選択した期間と基準による支払いはありません。

en: No records for selected period.
ja: 選択した期間の履歴がありません。

en: No records.
ja: 履歴がありません

en: No result found
ja: 結果が見つかりません

en: No service selected
ja: サービスが選択されていません

en: No services found. Please add services.
ja: サービスが見つかりません。 サービスを追加してください。

en: No staff selected
ja: スタッフが選択されていません

en: No statuses found.
ja: ステータスが見つかりませんでした。

en: No taxes found.
ja: 税金はみつかりませんでした。

en: No time is available for selected criteria.
ja: 選択した基準に当てはまる時間がありません。

en: No updates available
ja: アップデートがありません

en: No, update just here in services
ja: いいえ、ここにあるサービスの設定のみを更新する

en: No.
ja: 番号

en: Nope, maybe later
ja: いいえ、後ほど考えます

en: Not allowed
ja: 許可されていません

en: Note
ja: メモ

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
ja: BooklyでWooCommerceオプションを有効にすると、システムに設定された支払い方法は機能しなくなります。 すべてのお客様は、標準の支払いステップではなく、WooCommerceカートにリダイレクトされます。

en: Note: If payment is made for several services, then for each service you will see the entire amount paid as revenue.
ja: 注：複数のサービスに対して支払いが行われた場合は、各サービスごとに収入として支払われた全額が表示されます。

en: Notes
ja: メモ

en: Nothing selected
ja: 何も選択されていません

en: Notification about customer's appointment status change
ja: 顧客の予約状況の変更に関する通知

en: Notification about new package creation
ja: 新規パッケージ作成に関する通知

en: Notification about package deletion
ja: パッケージ削除に関する通知

en: Notification about recurring appointment status changes
ja:  定期的な面会予定のステータス（状況）の変更に関する通知

en: Notification for staff member to set up appointment from waiting list
ja: キャンセル待ちリストからの面会予定を設定するためのスタッフへの通知

en: Notification settings
ja: 通知設定

en: Notification templates
ja: 通知テンプレート

en: Notification to customer about approved appointment
ja: 承認された面会予定についての顧客への通知

en: Notification to customer about approved appointments
ja: 承認された面会予定についての顧客への通知

en: Notification to customer about approved recurring appointment
ja: 承認された定期的な面会予定に関する顧客への通知

en: Notification to customer about cancelled appointment
ja: キャンセルされた面会予定についての顧客への通知

en: Notification to customer about cancelled recurring appointment
ja: キャンセルされた定期的な面会予定に関する顧客への通知

en: Notification to customer about package deactivation
ja: パッケージの無効化に関する顧客への通知

en: Notification to customer about pending appointment
ja: 保留中の面会予定に関する顧客への通知

en: Notification to customer about pending appointments
ja: 保留中の面会予定に関する顧客への通知

en: Notification to customer about pending recurring appointment
ja: 保留中の面会予定に関する顧客への通知

en: Notification to customer about placing on waiting list
ja: キャンセル待ちリストに追加されたことに関するお客様への通知

en: Notification to customer about placing on waiting list for recurring appointment
ja: 定期的な面会予定のキャンセル待ちリストへ追加される事に関する顧客への通知

en: Notification to customer about purchased package
ja: 購入パッケージに関する顧客への通知

en: Notification to customer about rejected appointment
ja: 却下された面会予定についての顧客への通知

en: Notification to customer about rejected recurring appointment
ja: 却下された定期的な面会予定に関する顧客への通知

en: Notification to customer about their WordPress user login details
ja: 顧客に向けたWordPressユーザーのログイン情報に関する通知

en: Notification to staff member about approved appointment
ja: 承認された面会予定についてのスタッフへの通知

en: Notification to staff member about approved recurring appointment
ja: 承認された定期的な予定に関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member about cancelled appointment
ja: キャンセルされた面会予定についてのスタッフへの通知

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
ja: キャンセルされた定期的な面会予定に関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
ja: キャンセルされた定期的な面会予定に関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member about package deactivation
ja: パッケージの無効化に関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member about pending appointment
ja: 保留中の面会予定についてのスタッフへの通知

en: Notification to staff member about pending recurring appointment
ja: 保留中の面会予定に関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member about placing on waiting list
ja: キャンセル待ちリストに追加されたことに関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
ja: 定期的な面会予定のキャンセル待ちリストへの登録に関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
ja: 定期的な面会予定のキャンセル待ちリストへ追加される事に関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member about purchased package
ja: 購入パッケージに関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member about rejected appointment
ja: 却下された面会予定についてのスタッフへの通知

en: Notification to staff member about rejected recurring appointment
ja: 却下された定期的な面会予定に関するスタッフへの通知

en: Notification to staff member to set appointment from waiting list
ja: キャンセル待ちリストを元に面会の予約をする為のスタッフへの通知

en: Notifications
ja: 通知

en: Number of days available for booking
ja: 面会の予約が可能な日数

en: Number of persons
ja: 人数

en: Number of times used
ja: 使用回数

en: Number of users
ja: ユーザー数

en: OFF
ja: オフ

en: Ok
ja: OKです

en: Ok, continue editing
ja: 編集を続行します

en: Ok, you deserve it
ja: はい、是非評価したいです

en: Old password
ja: 古いパスワード

en: On
ja: に

en: On the <b>Credentials</b> page, get an <b>API key</b> (and set the API key restrictions). Note: If you have an existing unrestricted API key, or a key with server restrictions, you may use that key.
ja: [<b>認証情報</b>]ページで<b> APIキー</b>を取得し、APIキーの制限を設定します。注：既存の制限のないAPIキー、またはサーバー制限のあるキーがある場合は、そのキーを使用できます。

en: On waiting list
ja: キャンセル待ちリスト

en: Once created, copy <b>Client ID</b> and <b>Secret</b> and use them in the form below.
ja: 作成したら、<b>クライアントID</b>と<b>秘密</b>をコピーして、以下のフォームで使用します。

en: Once per customer
ja: 顧客1人に1回

en: Once you've copied over your API Key and Secret, go to <b>Activation</b> tab and make sure your app is activated
ja: APIキーとシークレットをコピーしたら、<b>アクティベーション</b>タブに移動し、アプリがアクティベートされていることを確認します。

en: One booking per time slot
ja: タイムスロットごとに1つの予約

en: One-way
ja: 一方通行

en: Online Meetings
ja: オンライン会議

en: Online Payments
ja: オンラインでの支払い

en: Online meeting
ja: オンライン会議

en: Online meetings
ja: オンライン会議

en: Oops
ja: おやおや

en: Oops!
ja: おっと！

en: Open the page where you want to add the booking form in page edit mode and click on the "Add Bookly booking form" button. Choose which fields you'd like to keep or remove from the booking form. Click Insert, and the booking form will be added to the page.
ja: 予約フォームを追加したいページをページ編集モードで開き、「Bookly予約フォームを追加する」ボタンをクリックします。どの項目を予約フォームに保持および、削除するかを選択してください。 [挿入する]をクリックすると、予約フォームがページに追加されます。

en: Option
ja: オプション

en: Optional
ja: オプション

en: Other options
ja: その他のオプション

en: Out of credit
ja: クレジットがありません

en: Outlook Calendar
ja: Outlook（アウトルック）カレンダー

en: Outlook Calendar event
ja: Outlook（アウトルック）カレンダーのイベント

en: Outlook Calendar integration
ja: Outlook（アウトルック）カレンダーの統合

en: Overwrite the description of the original Google Calendar events
ja: 元のGoogleカレンダーのイベントの説明を上書きする

en: Package
ja: パッケージ

en: Package schedule
ja: パッケージのスケジュール

en: Packages
ja: 複数のパッケージ

en: Packages list
ja: パッケージのリスト

en: Padding time (before and after)
ja: パディング時間（前後）

en: Page Redirection
ja: ページのリダイレクト

en: Paid
ja: お支払い

en: Part of collaborative service
ja: 共同サービスの一部

en: Part of compound service
ja: 複合サービスの一部

en: Password
ja: パスワード

en: Passwords don't match
ja: パスワードが一致しません

en: Passwords mismatch
ja: パスワードが一致しません

en: Passwords must be the same.
ja: パスワードは同じでなければなりません。

en: Pay locally is not available.
ja: 窓口での支払いはご利用できません

en: Pay now
ja: 今すぐ支払う

en: Pay now tax
ja: 税金を今すぐ支払う

en: Pay using
ja: を使って支払いをする

en: Payment
ja: お支払い

en: Payment ID
ja: 支払いID

en: Payment has failed, please use another payment option
ja: お支払いは失敗しました、別の決済方法を使用してください

en: Payment is not found.
ja: 支払い内容が見つかりません

en: Payments
ja: お支払い

en: Pending
ja: 保留中

en: Pending appointments
ja: 保留中の予約

en: Pending payment
ja: 保留中のお支払い

en: Pending sender ID already exists.
ja: 保留中の送信者IDは既に存在します。

en: Period
ja: 期間

en: Period (before and after)
ja: 期間（前後）

en: Period for calculating rating average
ja: 評価の平均値を計算する期間

en: Persons
ja: 人々

en: Phone
ja: 電話番号

en: Phone field default country
ja: 電話の欄のデフォルトの国

en: Phone field required
ja: 電話の欄は必須です

en: Phone number is empty.
ja: 電話番号の欄は空白です。

en: Pick random staff member in case of uncertainty
ja: 不明な場合はランダムにスタッフをピック

en: Please accept terms and conditions.
ja: 利用規約に同意してください。

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
ja: フロントエンドにはこの欄の値が必要であることに注意してください。 この欄を非表示にする場合は、その欄のデフォルト値を必ず選択してください

en: Please configure Facebook App integration in <a href="%s">settings</a> first.
ja: まず<a href="%s">設定</a>でFacebookのアプリケーション統合を設定してください。

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
ja: Googleカレンダーの<a href="%s">設定</a>を最初に設定してください

en: Please configure Outlook Calendar <a href="%s">settings</a> first
ja: 最初にOutlook（アウトルック）カレンダーの<a href="%s">設定</a>を設定してください。

en: Please contact your website administrator in order to verify the license for Bookly add-ons. If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
ja: Booklyアドオンのライセンスを認証するには、Webサイト管理者に連絡してください。{days} 日以内にライセンスを認証しなければ、それぞれのアドオンは無効になります。

en: Please contact your website administrator in order to verify the license.
ja: ライセンスを認証するには、ウェブサイト管理者に連絡してください。

en: Please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes. If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
ja: 有効な購入コードを入力して、ライセンスを認証するために、サイト管理者に連絡をとってください。購入コードを入力すると、改善された機能や重要なセキュリティの修正事項を含むソフトウェアのアップデートに関する項目にアクセスできます。 {days}以内に有効な購入コードを入力しな勝った場合、予約内容へのアクセスが無効となります。

en: Please enter a non empty mask.
ja: 空白になってないマスクを入力してください。

en: Please enter a service name
ja: サービス名を入力してください

en: Please enter your email (optional)
ja: あなたのEメールアドレスを入力してください（オプション）

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
ja: 以下の営業時間は、新しいスタッフ全員のテンプレートとして機能します。 利用可能な時間枠のリストを表示するために、システムは、会社の営業時間ではなく、スタッフのスケジュールのみを考慮します。 予約システムの予期しない動作が起きた場合は、スタッフのスケジュールを確認してください。

en: Please select a customer
ja: 顧客を選択してください

en: Please select a location
ja: 場所を選択してください

en: Please select a package
ja: パッケージを選択してください

en: Please select a payment method
ja: 支払い方法を選択してください。

en: Please select a service
ja: サービスを選択してください

en: Please select an amount and recharge your account
ja: 金額を選択してチャージしてください

en: Please select an employee
ja: 従業員を選択してください

en: Please select service:
ja: サービスを選択してください：␣

en: Please select some days
ja: いくつかの日程を選択してください

en: Please spend a minute to setup your country. This will help us provide you with appropriate payment methods when replenishing your account.
ja: あなたの国を設定してください（所要時間は１分程度）。これにより、お客様のアカウントを補充する際に適切なお支払い方法をご案内することができます。

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
ja: すべての国の法律により、カスタムSMS送信者IDが許可されているわけではないことを考慮してください。 特定の国が価格表のカスタム送信者IDをサポートしているかどうかを確認してください。 また、カスタム送信者IDのメッセージの価格は、通常のメッセージ価格より20％〜25％高いことに注意してください。

en: Please tell us how you would like to pay:
ja: お支払い方法を教えてください：␣

en: Please tell us your email
ja: あなたのEメールアドレスを教えてください

en: Please tell us your first name
ja: あなたのファ―ストネームを教えてください

en: Please tell us your last name
ja: あなたのラストネームを教えてください

en: Please tell us your name
ja: あなたのお名前を教えてください

en: Please tell us your phone
ja: あなたの電話番号を教えてください

en: Please verify Bookly Pro license in the administrative panel. If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
ja: 管理パネルでBookly プロのライセンスを認証してください。 {days}日以内にライセンスを承認去れなかった場合、面会の予約内容へのアクセスが無効となります。

en: Please verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
ja: Booklyアドオンライセンスを認証してください。; 後、残り{days}日です。

en: Please verify the license for Bookly add-ons in the administrative panel. If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
ja: 管理パネルでBooklyアドオンのライセンスを認証してください。 {days} 日以内にライセンスを認証しない場合、それぞれのアドオンは無効になります。

en: Please verify your Bookly Pro license
ja: Bookly プロのライセンスを認証してください

en: Please verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
ja: 有効な購入コードを入力してライセンスを認証してください。 購入コードを入力すると、機能の改善や重要なセキュリティの修正など、ソフトウェアのアップデートにアクセスできます。

en: Please wait, we are checking updates for {checked}/{total} Bookly add-ons
ja: 少々お待ちください、{checked}/{total} Booklyアドオンのアップデートをチェックしています。

en: Please, check your email to confirm the subscription. Thank you!
ja: 定期購読の確認メールを確認してください。ありがとうございます！

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Postcode is required
ja: 郵便番号が必要です

en: Powered by
ja: 提供：

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前

en: Previous month
ja: 先月

en: Price
ja: 値段

en: Price correction
ja: 価格の修正

en: Price format
ja: 価格形式

en: Price list
ja: 価格表

en: Price settings and display
ja: 価格設定と表示

en: Price with custom Sender ID
ja: カスタム送信者IDを使用した価格

en: Price: high to low
ja: 価格：高い物から低い物

en: Price: low to high
ja: 価格：低い物からから高い物

en: Print
ja: 印刷する

en: Private
ja: プライべート設定

en: Proceed
ja: 続行する

en: Proceed to Bookly Pro without license verification
ja: ライセンスの証人なしでBookly プロを続行する

en: Proceed to Feature requests
ja: 機能リクエストに進む

en: Proceed to demo
ja: デモに進む

en: Processing...
ja: 処理中です

en: Product not found.
ja: 製品が見つかりませんでした。

en: Products
ja: 製品

en: Profile
ja: プロフィール

en: Profile management
ja: プロフィール管理

en: Profile updated successfully.
ja: プロフィールが正常に更新されました。

en: Provide <b>Secret</b> and <b>Publishable</b> keys which are available in the <a href="%s" target="_blank">Dashboard</a>.
ja: <a href="%s" target="_blank">Dashboard</a>で利用可能な<b>秘密</b>キーと<b>公開可能</b>キーを提供する。

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Providers
ja: プロバイダー

en: Providers preference for ANY
ja: プロバイダーによる任意の希望

en: Public
ja: 公開

en: Publishable Key
ja: パブリッシュ可能なキー

en: Purchase Code
ja: コードを購入する

en: Purchase code verification is temporarily unavailable. Please try again later.
ja: 購入コードの承認は一時的に利用できません。 後でもう一度お試しください。

en: Quantity
ja: 数量

en: Queued
ja: 待機中です

en: Quick search customer
ja: 顧客を検索する

en: Quick search customers
ja: お客様クイック検索

en: Quick search notifications
ja: クイック検索通知

en: Quick search services
ja: クイック検索サービス

en: Quick search staff
ja: クイックスタッフ検索

en: Radio Button
ja: ラジオボタン

en: Radio Button Group
ja: ラジオボタングループ

en: Rate
ja: レート

en: Rate the quality of the %s provided to you on %s at %s by %s
ja: ％sの％sに％sにより、あなたに提供された％sの品質を評価してください

en: Rating
ja: 評価

en: Rating page URL
ja: 評価ページのURL

en: Ratings
ja: 複数の評価

en: Read more
ja: さらに読む

en: Reason
ja: 理由

en: Recharge
ja: リチャージ

en: Recharge not available.
ja: リチャージが無効です。

en: Recharge your account balance and get up to %s extra.
ja: アカウントの残高をチャージして、最大で%sを追加で取得します。

en: Recipients
ja: 受信者

en: Recovery code expired.
ja: リカバリコードが期限切れです

en: Recurring Appointments
ja: 定期的な面会予定

en: Recurring appointments
ja: 定期的な面会予定

en: Redirect URI
ja: リダイレクトURI

en: Register
ja: 登録する

en: Registration
ja: 登録

en: Regular price
ja: 通常価格

en: Reject appointment URL (denied)
ja: 面会予定URLを却下する（拒否）

en: Reject appointment URL (success)
ja: 面会予定のURLを却下する（成功）

en: Rejected
ja: 却下されました

en: Remember Me
ja: ログインを記憶する

en: Remember my choice
ja: 私の選択を記録させる

en: Remember personal information in cookies
ja: クッキーに個人情報を記憶する

en: Remind me later
ja: 後でリマインドする

en: Remove
ja: 削除する

en: Remove customer
ja: 顧客を削除する

en: Remove field
ja: 欄を削除する

en: Remove item
ja: 商品を削除する

en: Reorder
ja: 再オーダーする

en: Repeat
ja: 繰り返す

en: Repeat every year
ja: 毎年繰り返す

en: Repeat new password
ja: 新しいパスワードを繰り返します

en: Repeat password
ja: パスワードを再度入力してください。

en: Repeat this appointment
ja: この面会予定を繰り返す

en: Reply directly to customers
ja: 顧客に直接返信する

en: Request
ja: リクエストする

en: Request Sender ID
ja: 送信者IDを要求する

en: Requested ID
ja: リクエストされたID

en: Required
ja: 必須です

en: Required field
ja: 必須項目

en: Reschedule
ja: スケジュールをとり直す

en: Reset
ja: リセットする

en: Reset to default
ja: デフォルトにリセットする

en: Restore
ja: リストアする

en: Revenue
ja: 収入

en: SMS Details
ja: SMSの詳細

en: SMS Notifications
ja: SMSによる通知

en: SMS has been sent successfully.
ja: SMSが正常に送信されました。

en: Same staff member for all sub-services
ja: すべてのサブサービスで同じスタッフ

en: Sandbox Mode
ja: サンドボックスモード

en: Save
ja: 保存する

en: Save & schedule
ja: 保存してスケジュールする

en: Save administrator phone
ja: 管理者の電話番号を保存する

en: Save appointment to create a meeting
ja: ミーティングを作成するための予約を保存する

en: Save invoice settings
ja: インボイスの設定を保存

en: Save notification
ja: 通知を保存する

en: Save settings
ja: 設定を保存する

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Scheduled notifications (require cron setup)
ja: スケジュール管理された通知（cron設定が必要）

en: Scheduled notifications retry period
ja: スケジュール管理された通知の再試行期間

en: Search payment
ja: 支払い内容を検索する

en: Searching
ja: 検索中

en: Second
ja: 二回目

en: Secret
ja: シークレット

en: Secret Key
ja: シークレットキー

en: Secret Word
ja: 秘密の言葉

en: See details for more items
ja: その他のアイテムの詳細を表示

en: See the number of appointments and total revenue for the selected period
ja: 選択した期間の予約数と総収入を見る

en: Select <b>Web application</b> and create your project's OAuth 2.0 credentials by providing the necessary information. For <b>Authorized redirect URIs</b> enter the <b>Redirect URI</b> found below on this page. Click <b>Create</b>.
ja: <b> ウェブアプリケーション</b>を選択し、必要な情報を入力してプロジェクトのOAuth 2.0資格情報を作成します。 <b>許可リダイレクトURI </b>に、このページの下にある<b>リダイレクトURI </b>を入力してください。 <b>作成</b>をクリックしてください。

en: Select a project, or create a new one.
ja: プロジェクトを選択するか、新しいプロジェクトを作成します。

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
ja: システム内のすべての時間枠を構築する際のステップとして希望するタイム•インターバルを選択します。

en: Select amount of Auto-Recharge
ja: 自動チャージ量の選択

en: Select appointment date
ja: 予定日を選択する

en: Select category
ja: カテゴリーを選択する

en: Select columns that you want to display in a cart summary before the booking confirmation. Uncheck the box to hide the column. Drag the sandwich icon to change the order of fields.
ja: 予約確認前のカートサマリーに表示するカラムを選択します。列を非表示にするにはチェックを外します。フィールドの順序を変更するには、サンドイッチアイコンをドラッグします。

en: Select day
ja: 日を選択する

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
ja: 予約の '詳細'のステップで電話の欄のデフォルトの国を選択してください。 また、クライアントのIPアドレスに基づいて、Booklyに国を決定させることもできます。

en: Select file
ja: ファイルを選択する

en: Select for merge
ja: 統合するために選択する

en: Select format for displaying the time slot occupancy for group bookings.
ja: グループ予約のタイムスロットの埋まり具合を表示するフォーマットを選択してください

en: Select from WP users
ja: WPユーザーから選択する

en: Select location
ja: 場所を選択する

en: Select locations where the services are provided.
ja: サービスが提供される場所を選択します。

en: Select month
ja: 月を選択する

en: Select product
ja: サービスを選択する

en: Select service
ja: サービスを選択する

en: Select service provider to see the packages provided. Or select unassigned package to see packages with no particular provider.
ja: 提供されたパッケージを確認する場合は、サービスのプロバイダーを選択してください。 または、特定のプロバイダーのないパッケージを表示するには、未割当てのパッケージを選択します。

en: Select status for newly booked appointments.
ja: 新しく予約された面会予定のステータスを選択します。

en: Select the Extras you'd like (Multiple Selection)
ja: 希望の追加項目を選択する（複数選択）

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
ja: 手順1で作成した製品を製品のドロップダウンリストから選択します。

en: Select the type of event at which the notification is sent.
ja: 通知が送信されるイベントの種類を選択してください。

en: Select this option to limit the use of the coupon to 1 time per customer.
ja: このオプションを選択すると、クーポンの使用が1回につき顧客1人の利用に制限されます。

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
ja: 顧客が予定のリンクをクリックしたときに起きる動作を選択します。 「削除」を選択すると、カレンダーから予定が削除されます。 「キャンセル」を選択すると、予定のステータスのみが「キャンセル済み」に変更されます。

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
ja: 顧客のために新しく作成したWordPressユーザーアカウントに割り当てる役割を選択します。

en: Select what status an appointment should have for the notification to be sent.
ja: 通知を送信するために面会予定がどのステータスを持つべきかを選択します。

en: Select year
ja: 年を選択してください

en: Selected / maximum
ja: 選択済み/最大

en: Selected appointment date exceeds the period when the customer can use a package of services.
ja: 選択された面会予定日は、顧客がサービスパッケージを使用できる期間を超えています。

en: Selected period doesn't match provider's schedule
ja: 選択した期間がプロバイダのスケジュールと一致しません

en: Selected period doesn't match service duration
ja: 選択した期間がサービス期間と一致しません

en: Selected period doesn't match service schedule
ja: 選択した期間がサービススケジュールと一致しません

en: Selected period is occupied by another appointment
ja: 選択された期間は別の面会予定が入っています

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Send
ja: 送信する

en: Send as for new
ja: 新規として送信する

en: Send email notification to administrators at low balance
ja: 残高が低くなった場合に、管理者にEメール通知を送信する

en: Send emails as
ja: メールを次の形式で送信する

en: Send if new or status changed
ja: 新規またはステータスが変更された場合に送信する

en: Send invoice
ja: 請求書を送信する

en: Send notifications
ja: 告知を送信する

en: Send tax information
ja: 税務情報を送信する

en: Send test SMS
ja: テストSMSを送信する

en: Sender ID
ja: 送信者ID

en: Sender ID is reset to default.
ja: 送信者IDはデフォルトにリセットされます。

en: Sender ID request is sent.
ja: 送信者IDのリクエストが送信されます。

en: Sender email
ja: 送信者のEメール

en: Sender name
ja: 送信者名

en: Sending
ja: 送信しています

en: Sent
ja: 送信されました

en: Sent successfully.
ja: 送信に成功しました

en: Service
ja: サービス

en: Service Extras
ja: 追加サービス

en: Service package is deactivated
ja: サービスのパッケージが無効化されています

en: Service paid locally
ja: 窓口でサービスの支払いをする

en: Service was not found
ja: サービスが見つかりません

en: Services
ja: サービス

en: Services order
ja: サービスのご注文

en: Session error.
ja: セッションのエラー

en: Set Default values that will be used in all locations where Use default settings is selected. To use custom settings in a location, select Use custom settings and enter custom values.
ja:   [デフォルト設定]が選択されているすべての場所で使用されるデフォルト値を設定します。特定の場所でカスタム設定を使用するには、[カスタム設定]を選択し、カスタム値を入力します。

en: Set a period of time after appointment when customer can rate and leave feedback for your services.
ja: 面会の後に、お客様があなたのサービスを評価し、感想を残すことができる期間を設定します。

en: Set a period of time during which the rating average is calculated.
ja: 評価の平均が計算される期間を設定します。

en: Set appointment
ja: 面会を設定する

en: Set appointment from waiting list
ja: キャンセル待ちリストから面会予定を設定する

en: Set country
ja: 国を設定

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
ja: クライアントが、どれくらい先の日程を予約できるか設定します。

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
ja: 直前の予約が可能な時間の限度を設定します（たとえば、予約時間の1時間前までに予約するよう顧客に要求するなど）。

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
ja: 予約前のキャンセルが可能な時間の限度を設定します（たとえば、予約時間の1時間前までにキャンセルするよう顧客に要求するなど）。

en: Set maximum value for Quantity field.
ja: 数量欄の最大値を設定します。

en: Set number of days before and after appointment that will be taken into account when calculating provider's occupancy. 0 means the day of booking.
ja: プロバイダーの稼働率を計算する際に考慮される予約前後の日数を設定します。0は予約日を意味します。

en: Set order of the fields in calendar
ja: カレンダーの欄の順序を設定する

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
ja: 予定の前および/または後のパディング（埋め込み）時間を設定します。 たとえば、次の面会の準備に15分かかる場合は、「パディングの前」を15分に設定する必要があります。 午前8時から午後9時までのアポイントメントがある場合、次に利用可能なタイムスロットは9時ではなく9時15分になります。

en: Set period of time when system will attempt to deliver notification to user. Notification will be discarded after period expiration.
ja: システムがユーザーに通知を配信しようとする時間を設定します。 期間終了後、通知は破棄されます。

en: Set service duration. If you select Custom, a client, while booking, will have to choose the duration of the service from several time units. In the "Unit Price" field specify the cost of 1 unit, so the total cost of the service will increase linearly with the increase of its duration.
ja: サービス期間を設定します。 カスタムを選択した場合、クライアントは予約時に複数の時間単位からサービスの期間を選択する必要があります。 「単価」の項目には1単位当たりの価格が指定されているため、サービスの総額は期間の増加とともに増加します。

en: Set slot length as service duration
ja: スロットの長さをサービス期間として設定する

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
ja: クライアントが予定をキャンセルした後に表示されるページのURLを設定します。

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
ja: 面会予定のキャンセルが既に利用できなくなったときにクライアントに表示されるページのURLを設定します。

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved recurring appointment.
ja: 定期的な面会予定を正常に承認した後、スタッフに表示されるページのURLを設定します。

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved the appointment.
ja: 面会予定が正常に承認された後、スタッフに表示されるページのURLを設定します。

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully rejected the appointment.
ja: 面会の予定が却下された後、スタッフに表示されるページのURLを設定します。

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of appointment cannot be done (due to capacity, changed status, etc.).
ja: 面会予定の承認ができない場合（能力、状態の変更などにより）に、スタッフに表示されるページのURLを設定します。

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of recurring appointment cannot be done (changed status, etc.).
ja: 定期的な面会予定の承認ができない場合に（状態の変更など）、スタッフに表示されるページのURLを設定します。

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the rejection of appointment cannot be done (due to changed status, etc.).
ja: 面会予定の却下ができない場合（状況の変化などにより）に、スタッフに表示されるページのURLを設定します。

en: Set the URL of a page that the user will be forwarded to after successful booking. If disabled then the default Done step is displayed.
ja: 予約完了後に転送されるページのURLを設定します。 無効にすると、デフォルトの完了ステップが表示されます。

en: Set the URL of a page with a rating and comment form.
ja: 評価とコメントフォームのあるページのURLを設定します。

en: Set the URL of an appointment cancellation confirmation page that is shown to clients when they press cancellation link.
ja: キャンセル用リンクを押すと、クライアントに表示される面会予定のキャンセル確認ページのURLを設定できます。

en: Set up your custom CSS styles
ja: あなたのCSSスタイルを設定する

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました

en: Setup your country
ja: 国を設定してください

en: Short Codes
ja: 短いコード

en: Show
ja: 表示する

en: Show Cart step
ja: 買い物カゴに関するステップを表示する

en: Show Extras step
ja: 追加のステップを表示する

en: Show Facebook login button
ja: Facebookのログインボタンを表示する

en: Show Login button
ja: ログインボタンを表示する

en: Show Repeat step
ja: 繰り返されるステップを表示する

en: Show address fields
ja: 住所の欄を表示する

en: Show address required
ja: 住所を必須項目にする

en: Show all notifications
ja: すべての告知を表示する

en: Show archived
ja: アーカイブを表示

en: Show birthday field
ja: 誕生日の欄を表示する

en: Show blocked timeslots
ja: ブロックされた時間枠を表示する

en: Show calendar
ja: カレンダーを表示する

en: Show chain appointments
ja: 連続した面会予定を表示する

en: Show confirmation dialog before updating customer's data
ja: 顧客のデータを更新する前に確認ダイアログを表示する

en: Show coupons
ja: クーポンを表示する

en: Show custom fields
ja: カスタム欄を表示する

en: Show custom fields required
ja: 必須のカスタムフィールドを表示する

en: Show customer information
ja: 顧客情報を表示する

en: Show duration
ja: 所要時間を表示

en: Show each day in one column
ja: 日程ごとに1つの列に表示する

en: Show extras
ja: 追加を表示する

en: Show files
ja: 複数のファイルを表示する

en: Show form progress tracker
ja: フォームの進捗状況を表示する

en: Show google maps field
ja: Googleマップの欄を表示する

en: Show image
ja: 画像を表示

en: Show information about group bookings
ja: グループ予約に関する情報を表示する

en: Show more
ja: もっと表示する

en: Show notes field
ja: メモ欄を表示する

en: Show only active
ja: アクティブのみ表示する

en: Show past appointments
ja: 過去の面会日を表示する

en: Show price
ja: 料金を表示

en: Show service duration next to service name
ja: サービス期間をサービス名の横に表示する

en: Show service price next to duration
ja: 期間の隣にサービス価格を表示する

en: Show service price next to employee name
ja: 従業員名の横にサービス価格を表示する

en: Show staff member rating before employee name
ja: 従業員の名前の前にスタッフの評価を表示する

en: Show summary
ja: 概要を表示する

en: Show time zone switcher
ja: タイムゾーンスイッチャーを表示する

en: Show timezone
ja: タイムゾーンを表示する

en: Show title
ja: タイトルを表示

en: Show waiting list slots
ja: キャンセル待ちリストのスロットを表示する

en: Sign in to the <a href="%s" target="_blank">Azure portal</a> using either a work or school account or a personal Microsoft account.
ja: <a href="%s" target="_blank">Azure ポータル</a>に、仕事や学校のアカウントまたは個人の Microsoft アカウントを使用してサインインします。

en: Sign in to your Zoom account
ja: Zoomアカウントにサインイン

en: Signed up
ja: サインアップ

en: Simple
ja: シンプル

en: Skip
ja: スキップする

en: Skip time selection
ja: スキップする時間の選択

en: Slot length as service duration
ja: サービス期間を示すスロットの長さ

en: Sms
ja: SMS

en: Some of the desired time slots are busy. System offers the nearest time slot instead. Click the Edit button to select another time if needed.
ja: 希望された時間枠の一部は混みあっています。 システムは、代わりに最も近い時間枠を提供いたします。 別の時間を選択する必要がある場合は、[編集]ボタンをクリックしてください。

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
ja: 申し訳ありませんが、％service％の時間枠％date_time％はすでに使用されています。

en: Sort by
ja: 次の基準で並び替え

en: Spare time
ja: 予備の時間

en: Special Days
ja: 特別な日

en: Special days
ja: 特別な日

en: Special hours
ja: 特別な時間

en: Special prices for appointments which begin between:
ja: 次の期間で開始される面会の特別価格：

en: Specific day
ja: 特定の日

en: Specified order
ja: 指定された順序

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to sync at the time of initial sync. If you enter 0 in either field, synchronization of past or future events will not be performed
ja: 最初の同期時に、過去と未来のカレンダーデータを何日分同期するかを指定します。どちらかのフィールドに0を入力すると、過去と未来のイベントの同期は実行されません。

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a coupon.
ja: クーポンを適用する際に同じ種類のサービスの最小数と最大数（オプション）を指定します。

en: Specify the template for the invoice.
ja: 請求書のテンプレートを指定します。

en: Staff
ja: スタッフ

en: Staff Members
ja: スタッフメンバー

en: Staff full day agenda
ja: スタッフの1日の予定

en: Staff members
ja: スタッフメンバー

en: Staff members order
ja: スタッフメンバー表示順

en: Staff ratings
ja: スタッフの評価

en: Start and end times of the appointment
ja: 面会予定の開始時刻と終了時刻

en: Start from
ja: 開始時間

en: Start time must not be empty
ja: 開始時刻は空白であってはなりません

en: State
ja: 状態

en: State is required
ja: 州（県名）が必要です

en: State/Region
ja: 州/地域

en: Status
ja: ステータス（状況）

en: Status date
ja: ステータス日時

en: Street Address
ja: 住所

en: Street Number
ja: 番地

en: Street is required
ja: 通り名が必要です

en: Street number is required
ja: 番地は必須です

en: Stripe account not found
ja: Stripeアカウントが見つかりません

en: Stripe activation was not completed
ja: Stripeのアクティベーションが完了しませんでした

en: Stripe not connected
ja: Stripeが接続されていません

en: Subject
ja: 題目

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
ja: Booklyの改善された内容と新リリースについて毎月、発行されるEメールを購読する。

en: Subtotal
ja: 小計

en: Summary
ja: 概要

en: Sync appointments history (past and future)
ja: 予定の履歴を同期（過去と未来）

en: Synchronization mode
ja: 同期モード

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
ja: スタッフの予定をGoogleカレンダーと同期させる。

en: Synchronize staff member appointments with Outlook Calendar.
ja: Outlook（アウトルック）カレンダーとスタッフの面会予定を同期します。

en: Synchronize with Google Calendar
ja: Googleカレンダーと同期する

en: Synchronize with Outlook Calendar
ja: Outlook（アウトルック）カレンダーと同期する

en: Table settings
ja: テーブル設定

en: Take advantage of Bookly Cloud products which increase customers' loyalty and involvement.
ja: 顧客のロイヤリティと関与を高めるBooklyクラウド製品を活用しましょう。

en: Task is done
ja: タスクは終了しました

en: Tasks
ja: タスク

en: Tax
ja: 税金

en: Taxation
ja: 課税

en: Taxes
ja: 税金

en: Template for event title
ja: イベントのタイトルのテンプレート

en: Test email notifications
ja: Eメールによる通知をテストする

en: Test message
ja: テストメッセージ

en: Text
ja: テキスト

en: Text Area
ja: テキストエリア

en: Text Content
ja: テキストコンテンツ

en: Text Field
ja: テキスト欄

en: Thank you
ja: ありがとうございます

en: Thank you for being with us
ja: 私達のサービスをご利用いただきありがとうございます。

en: Thank you for choosing Bookly Pro as your booking solution.
ja: 面会予約をスムーズに管理できるシステム、Bookly プロをご利用いただきありがとうございます。

en: Thank you for registration.
ja: ご登録ありがとうございます。

en: Thank you for the {star} star rating!!!
ja: {star}星の評価ありがとうございます!

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
ja: ありがとうございました！ 予約が完了しました。 あなたの予約内容の詳細が記載されたメールがあなたに送信されます。

en: The API Key obtained from your JWT app
ja: JWTアプリから取得したAPIキー

en: The API Secret obtained from your JWT app
ja: JWTアプリから取得したAPIシークレット

en: The Application ID obtained from the Microsoft App Registration Portal.
ja: Microsoft (マイクロソフト）アプリ登録ポータルから取得したアプリケーションID

en: The Application Secret password obtained from the Microsoft App Registration Portal.
ja: Microsoft (マイクロソフト）アプリ登録ポータルから取得したアプリケーション•シークレットのパスワード

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
ja: この手順の予約フォームでは、そのエレメントの設定または状態が異なる場合があります。 これは、インストール/アクティブ化されたアドオン、設定の構成、前の手順で行った選択など、さまざまな条件によって変わります。 オプションを選択し、編集したい下線付きのテキストをクリックしてください。

en: The client ID obtained from the Developers Console
ja: 開発者コンソールから取得したクライアントID

en: The client secret obtained from the Developers Console
ja: 開発者コンソールから取得したクライアントの機密情報

en: The code already exists
ja: コードが期限切れです

en: The country will also be displayed in the invoice on a separate line below the company address. Make sure the other fields in the invoice do not contain the name of the country.
ja: インボイスでは、会社の住所の下の別の行にも国名が表示されます。請求書の他のフィールドに国名が含まれていないことを確認してください。

en: The date has already passed.
ja: 日付が既に過ぎています。

en: The demo is a version of Bookly Pro with all installed add-ons so that you can try all the features and capabilities of the system and then choose the most suitable configuration according to your business needs.
ja: デモにははBookly プロのバージョンの、すべてのアドオンがインストールされているため、このシステムのすべての機能をお試しになり、あなたのビジネスニーズに応じて最適な設定を選択する事が可能です。

en: The feedback period has expired.
ja: ご意見を残せる期間は終了しました。

en: The first recurring appointment was added to cart. You will be invoiced for the remaining appointments later.
ja: 最初の定期的な面会予定がカートに追加されました。 後で、残りの面会予定の料金が請求されます。

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
ja: ハイライトされた時間はもう利用できません。 他の時間枠を選択してください。

en: The invoice will be sent to <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
ja: 請求書は<a href="mailto:%1$s">%1$s</a>に送られます。

en: The minimum and maximum number of customers allowed to book the service for the certain time period.
ja: 一定期間サービスを予約することができるお客様のの最小数と最大数

en: The number of customers should not be more than %d
ja: 顧客の数は％dを超えてはいけません

en: The period in days when the customer can use a package of services.
ja: 顧客がサービスパッケージを使用できる日数。

en: The requested interval is not available
ja: 希望された間隔は利用できません

en: The selected period is occupied by another appointment
ja: 選択された期間は別の面会予定によって埋まってます

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
ja: 選択した時間はもう利用できません。 他の時間枠を選択してください。

en: The service will be created with the visibility of Private.
ja: プライベートの可視性を活かしたサービスが作成されます。

en: The start time must be less than the end one
ja: 開始時間は終了時間より小さい値でなければなりません

en: The time interval which is used as a step when building all time slots for the service at the Time step. The setting overrides global settings in Settings > General. Use Default to apply global settings.
ja: タイム•インターバルは、タイムステップでサービスのすべてのタイムスロットを構築するときのステップとして使用されます。この設定は、[設定] 項目にある{一般]のグローバル設定よりも優先されます。 デフォルトを使用してグローバル設定を適用してください。

en: The total price for the booking is {total_price}.
ja: 予約の合計金額は{total_price}です

en: The value is taken from client's browser.
ja: 値はクライアントのブラウザから取得されます。

en: There are no available time slots for this day
ja: この日に利用可能な時間枠はありません

en: There are no time slots for selected date.
ja: 選択した日付のタイムスロットはありません。

en: There is a small risk that some issues may appear as a result of updating the plugin. Please note that, according to %1$s Envato rules %2$s, we will be able to help you only if you have active item support period.
ja: プラグインを更新した結果、いくつかの問題が発生する可能性があります。1$s Envato のルール %2$s によると、アクティブなアイテムのサポート期間がある場合にのみ、サポートを行うことができますのでご注意ください。

en: Third
ja: 三回目

en: This account cannot be deleted because it is associated with scheduled appointments. Please cancel bookings or contact the service provider.
ja: このアカウントは、予定された面会予約に関連付けられているため、削除できません。 予約をキャンセルするか、サービスプロバイダーにご連絡ください。

en: This coupon code has expired
ja: このクーポンコードは有効期限切れです

en: This coupon code is invalid or has been used
ja: このクーポンコードは無効であるか、使用されています

en: This email address is not valid.
ja: このEメールアドレスは有効ではありません。

en: This email is already in use
ja: このEメールは既に利用されています

en: This function is not available in the Bookly.
ja: この機能はBooklyでは使用できません。

en: This link can be inserted into notifications with {online_meeting_url} code
ja: このリンクは {online_meeting_url} コードで通知に挿入することができます。

en: This month
ja: 今月

en: This notification is sent once for a booking made by a customer and includes all cart items.
ja: この通知は、顧客による予約に対して1回送信されるものであり、これには全てのカートアイテムが含まれています。

en: This plugin is up to date.
ja: このプラグインは最新です

en: This product is not supported by your version of Bookly plugin. Please update Bookly to the latest version.
ja: この製品は、お使いのBooklyプラグインのバージョンではサポートされていません。Booklyを最新バージョンにアップデートしてください。

en: This section describes information that is displayed about appointment.
ja: このセクションでは、面会予定について表示される情報について説明します。

en: This section describes information that is displayed about each participant of the appointment.
ja: このセクションでは、面会予定の各参加者について表示される情報について説明します。

en: This service is no longer provided.
ja: 本サービスの提供は終了しました。

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount.
ja: この設定を行うことで、使用される支払い用ゲートウェイに応じて予約の費用に変化が生じます。ここでは、割合または固定金額を指定することが可能です。減少/割引の記載にはマイナス（ " - "）記号を使用してください。

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount. Note that tax will not be calculated for the additional amount to the cost. If you need to report the exact tax amount to the payment system, do not use additional charge.
ja: この設定を行うことで、使用される支払い用ゲートウェイに応じて予約の費用に変化が生じます。ここでは、割合または固定金額を指定することが可能です。減少/割引の記載にはマイナス（ " - "）記号を使用してください。追加の費用に関する税金は計算されません。正確な税額を支払システムに申請する必要がある場合には、追加料金を使用しないでください。

en: This setting allows limiting the total time occupied by bookings per day for staff member. Padding time is not included.
ja: この設定により、スタッフの1日当たりの面会予約の時間を制限することができます。 パディング時間は含まれていません。

en: This setting allows to display the step of selecting an appointment time, hide it and create a task without due time, or display the time step, but allow a customer to skip it.
ja: この設定では、面会予定の時間を選択するステップを表示し、また、それを非表示にし、締め切りなしで、タスクを作成したり、タイムステップを表示したり、また顧客はこれをスキップすることができます。

en: This setting allows you to limit the number of appointments that can be booked by a customer in any given period. Restriction may end after a fixed period or with the beginning of the next calendar period - new day, week, month, etc.
ja:   この設定では、任意の期間に顧客が予約可能な面会予定の数を制限することができます。 一定の期間の終了後、または次のカレンダー期間が開始されると、日、週、月などの制限が無効となることがあります。

en: This setting determines the time limit after which the payment made via the payment gateway is considered to be incomplete. This functionality requires a scheduled cron job.
ja: この設定では、支払い用ゲートウェイ経由で行われた支払いが完了していない場合に時間制限が設定されます。 この機能を使用するには、スケジュールされたcronによる動作が必須です。

en: This setting specifies the due period for the invoice (in days).
ja: この設定では、請求書の支払い期限を指定します（日単位）

en: This text can be inserted into notifications to customers by Administrator.
ja: このテキストは、管理者がお客様に通知する際に挿入できます。

en: This text can be inserted into notifications with %s code.
ja: このテキストは、％sコードの通知に挿入できます。

en: Though, every new version is thoroughly tested to its highest quality before deploying, we can't guarantee that after update the plugin will work properly on all WordPress configurations and completely protect it from the influence of other plugins.
ja: しかし、すべての新しいバージョンは、徹底的に展開する前に、その最高品質にテストされていますが、我々は、更新後にプラグインがすべてのWordPressの設定で正しく動作し、完全に他のプラグインの影響からそれを保護することを保証することはできません。

en: Time
ja: 時間

en: Time interval of payment gateway
ja: 支払用ゲートウェイのタイム•インターバル

en: Time range
ja: 時間枠

en: Time slot length
ja: 時間枠の長さ

en: Time step settings
ja: タイムステップの設定

en: Timeout for rating appointment
ja: 予約の評価がタイムアウトとなりました。

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Title
ja: タイトル

en: Titles
ja: 時間

en: To
ja: まで

en: To complete registration, please enter the confirmation code below.
ja: 登録を完了するには、以下の確認コードを入力してください。

en: To email
ja: メールする

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator in order to verify the license.
ja: 予約内容にアクセスするには、ライセンスを認証するためにWebサイト管理者に連絡してください。

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code.
ja: 予約内容へのアクセスを有効にするには、サイト管理者に連絡し、有効な購入コードを提出し、ライセンスを確認してください。

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code.
ja: 予約内容にアクセスするには、有効な購入コードを入力してライセンスを認証してください。

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code. <a href="{url}">Details</a>
ja: 予約内容にアクセスするには、有効な購入コードを入力してライセンスを認証してください。 <a href="{url}">詳細</​​a>

en: To find your API Key and Secret, do the following:
ja: APIキーとシークレットを見つけるには、以下のようにします。

en: To find your Application ID and Application Secret, do the following:
ja: アプリケーションIDとアプリケーションシークレットを見つけるには、次の手順に従ってください：

en: To find your client ID and client secret, do the following:
ja: クライアントIDとクライアントの機密情報を検索するには、次の手順を実行します。

en: To generate an invoice you should fill in company information in Bookly Cloud settings -> Invoice
ja: 請求書を作成するには、Booklyクラウドの設定→請求書で会社情報を入力する必要があります。

en: To get access to all Bookly features, lifetime free updates and 24/7 support, please upgrade to the Pro version of Bookly.<br>For more information visit
ja: すべてのBookly機能および、無期限のアップデート機能、また24時間365日体制のサポートにアクセスしたい場合は、Booklyのプロバージョンにアップグレードしてください。<br>さらなる情報が欲しい場合はこちらをご覧ください。

en: To help us improve Bookly, the plugin anonymously collects usage information. You can opt out of sharing the information in Settings > General.
ja: Booklyを改善するために、プラグインは匿名でお客様の使用情報を収集します。 [設定]> [一般]で情報を共有しないように変更することができます。

en: To join the waiting list for a busy time slot, please select a slot marked with "(N)", where N is a number of customers on the waiting list.
ja: 忙しい時間枠のキャンセル待ちリストへの追加を希望される場合は、「（N）」と記されたスロットを選択してください。ここでNはキャンセル待ちリストに登録されているお客様の数を意味します。

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
ja: あなたの顧客にサービスを見えないようにしたい場合は、「プライベート」に設定してください。

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
ja: あなたの顧客をスタッフの目に見えないようにするために、可視性を「プライベート」に設定します。

en: To receive REST API credentials, in <b>My Apps & Credentials</b> of your PayPal account do the following steps:
ja: REST API認証情報を受信するには、PayPalアカウントの<b>My Apps & Credentials</b>で次の手順を実行します。

en: To send scheduled notifications please execute the following command hourly with your cron:
ja: スケジュールの通知を送信するには、あなたのクローンを使用して1時間ごとに、次のコマンドを実行してください：

en: To send scheduled notifications please refer to <a href="%1$s">Bookly Multisite</a> add-on <a href="%2$s">message</a>.
ja: スケジュール通知を送信するには、<a href="%1$s"> Bookly マルチサイト </a>アドオン<a href="%2$s">メッセージ</a>を参照してください。

en: To set up Facebook integration, do the following:
ja: Facebookの統合を設定するには、次の手順を実行します。

en: To start using Bookly, you need to set up the services you provide and specify the staff members who will provide those services.
ja: Booklyの使用を開始するには、あなたの提供するサービスを設定し、それらのサービスを提供するスタッフを指定する必要があります。

en: To update - enter the <a href="%s">Purchase Code</a>
ja: 更新するには、<a href="%s">購入コード</a>を入力してください

en: To use the cart, disable integration with WooCommerce <a href="%s">here</a>.
ja: カートを使用するには、<a href="%s">ここ</a>でWooCommerceとの統合を無効にしてください。

en: To view the details of these appointments, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
ja: これらの面会予定の詳細を表示するには、Bookly プロのライセンスを認証する必要があるため、サイトの管理者に連絡をとってください。

en: Today
ja: 今日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Total
ja: 総計

en: Total appointments
ja: 全ての面会

en: Total discount
ja: 割引の合計

en: Total price
ja: 合計金額

en: Total tax
ja: 総税額

en: Transaction rejected
ja: 取引が却下されました

en: Try Bookly Pro add-on
ja: Bookly プロのアドオンを試す

en: Turn on Auto-Recharge and get even more
ja: 自動チャージをオンにして、さらに多くのことを得る

en: Two-way
ja: 双方向

en: Two-way front-end only
ja: 双方向フロントエンドのみ

en: Type
ja: タイプ

en: URL Settings
ja: URLの設定

en: URL for adding event to client's Google Calendar (to use inside <a> tag)
ja: クライアントのGoogleカレンダーにイベントを追加するためのURL（<a>タグ内で使用するため）

en: URL for approving the whole schedule
ja: スケジュール全体を承認するためのURL

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
ja: 承認リンクのURL（<a>タグ内で使用する）

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
ja: キャンセルした面会のリンクのURL（<a>タグ内で使用する）

en: URL of cancel appointment link with confirmation (to use inside <a> tag)
ja: 面会予定のキャンセルの確認用リンクのURL（<a>タグ内で使用する）

en: URL of reject appointment link (to use inside <a> tag)
ja: 面会予定の却下のリンクのURL（<a>タグ内で使用する）

en: URL of the page for staff rating
ja: スタッフ評価のページのURL

en: Unassigned
ja: 未割当て

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Undelivered
ja: 送信されませんでした

en: Under <b>API permissions</b>, choose <b>Add a permission</b>, and select <b>Microsoft Graph &gt; Delegated permissions</b>. In <b>Select permissions</b> find <b>Calendars.ReadWrite</b>, select it and click <b>Add permissions</b> button.
ja: <b>API権限</b>で、<b>権限の追加</b>を選択し、<b>Microsoft Graph &gt; Delegated permissions</b>を選択します。<b>権限の選択</b>で<b>Calendars.ReadWrite</b>を見つけ、それを選択して<b>権限の追加</b>ボタンをクリックします。

en: Under <b>Certificates &amp; secrets</b>, choose <b>New client secret</b>, set <b>Expires</b> to <b>Never</b> and click <b>Add</b>. Copy the app secret from the <b>Client secrets</b> list before leaving the page. Insert the secret into the form below on this page.
ja: <b>証明書と秘密</b>で、<b>新しいクライアントの秘密</b>を選択し、<b>有効期限</b>を<b>ない</b>に設定し、<b>追加</b>をクリックします。ページを離れる前に、<b>クライアントの秘密</b>リストからアプリの秘密をコピーします。このページの下のフォームに秘密を挿入します。

en: Unfortunately, you're not able to book an appointment because the required time limit prior to booking has expired.
ja: 残念ながら、予約の前に必要な時間制限が切れているため、予約できませんでした。

en: Unfortunately, you're not able to cancel the appointment because the required time limit prior to canceling has expired.
ja: 残念ながら、キャンセルする前に必要な時間制限が切れているため、予定をキャンセルすることはできません。

en: Unit duration
ja: 単位期間

en: Unit price
ja: 単価

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown update checker status "%s"
ja: 不明な更新の確認ステータス "％s"

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Until
ja: まで

en: Untitled
ja: 無題

en: Upcoming appointments
ja: これから予定している面会

en: Update
ja: アップデート

en: Update country
ja: 国を更新する

en: Update service setting
ja: サービスの設定を更新する

en: Upload directory
ja: ディレクトリをアップロードする

en: Upon providing the purchase code you will have access to free updates of Bookly. Updates may contain functionality improvements and important security fixes. For more information on where to find your purchase code see this <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">page</a>.
ja: 購入コードを入力すると、Booklyの無料アップデートにアクセスできます。 更新プログラムには、機能の向上と重要なセキュリティ修正が含まれている場合があります。 購入コードの場所について詳しくは、こちらの<a href = "https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-どこで、私の購入コードを見つけられますか "code =" target = "_ blank">ページ</a>をご覧ください。

en: Usage limit
ja: 使用制限

en: Use custom settings
ja: カスタム設定を使用する

en: Use default settings
ja: デフォルトの設定を使用する

en: Use first and last name instead of full name
ja: フルネームの代わりにファーストネームとラストネームを使用する

en: Use your <b>API key</b> in the form below.
ja: 下記のフォームで<b> APIキー</b>を使用してください。

en: User
ja: ユーザー

en: User not found.
ja: ユーザーが見つかりません

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
ja: 「管理者」の役割を請け負うユーザーは、すべてのスタッフのカレンダーおよび設定にアクセスでき、別の役割を請け負うユーザーは個人のカレンダーおよび設定にのみアクセスできます。

en: Username
ja: ユーザ名

en: Users choice
ja: ユーザーの選択

en: VAT / Tax number
ja: VAT / 税務番号

en: View %1$s version %2$s details
ja: 1$s バージョン %2$s の詳細を表示します。

en: View series
ja: シリーズを表示する

en: View this page at Bookly Pro Demo
ja: Bookly プロの デモでこのページを見る

en: Visibility
ja: 可視性

en: Visible to non-logged in customers only
ja: ログインしていないお客様にのみ表示する

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
ja: 選択した時間枠が既に予約されている場合に表示されます

en: Visit demo
ja: デモを閲覧する

en: Visit the <a href="https://marketplace.zoom.us/" target="_blank">Zoom App Marketplace</a>
ja: <a href="https://marketplace.zoom.us/" target="_blank">Zoom App Marketplace</a>をご覧ください。

en: W/o location
ja: 場所設定なし

en: WP user
ja: WPユーザー

en: Waiting list
ja: キャンセル待ちリスト

en: We are not working on this day
ja: 私たちはこの日には営業しておりません

en: We care about your experience of using Bookly!<br/>Leave a review and tell others what you think.
ja: 私たちはBooklyでの利用体験を大切にしています！<br/>レビューを残して、あなたが思ったことを他の人に伝えましょう。

en: We will only charge you when your balance falls below %s
ja: 残高が%s以下になった場合にのみ、ご請求させていただきます。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Week
ja: 週

en: Week days
ja: 平日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Welcome to Bookly Pro and thank you for purchasing our product!
ja: Bookly プロへようこそ！当社のサービスをご利用いただきありがとうございます！

en: Welcome to Bookly and thank you for your choice!
ja: Booklyへようこそ。当社のサービスをご利用いただき、ありがとうございます！

en: What do you think should be improved?
ja: どの部分を改善するべきだと思いますか？

en: What is the issue you're struggling with?
ja: あなたが抱えている問題は何ですか？

en: When the <b>Register an application</b> page appears, enter your application's <b>Name</b> and <b>Redirect URI</b> found below on this page. Make sure that the <b>Supported account types</b> is set to <b>Accounts in any organizational directory and personal Microsoft accounts</b>. When finished, select <b>Register</b>.
ja: <b>アプリケーションの登録</b> ページが表示されたら、このページにあるアプリケーションの <b>名前</b> と <b>リダイレクト URI</b> を入力します。<b>サポートされているアカウントの種類</b>が<b>任意の組織ディレクトリのアカウントと個人のMicrosoftアカウント</b>に設定されていることを確認してください。終了したら、<b>登録</b>を選択します。

en: When this setting is enabled you will be able to create service specific custom fields.
ja: この設定を有効にすると、サービス固有のカスタム欄を作成できます。

en: When you connect a calendar all future and past events will be synchronized according to the selected synchronization mode. This may take a few minutes. Please wait.
ja: カレンダーを接続すると、将来のイベントと過去のイベントはすべて、選択した同期モードに従って同期されます。これには数分かかる場合がありますので、しばらくお待ちください。

en: Where in your workflow do you encounter this issue?
ja: ワークフローにおけるどのポイントでこの問題に遭遇しますか？

en: With "Enqueue" method the JavaScript and CSS files of Bookly will be included on all pages of your website. This method should work with all themes. With "Print" method the files will be included only on the pages which contain Bookly booking form. This method may not work with all themes.
ja: 「エンキュー」メソッドを使用すると、BooklyのJavaScriptファイルとCSSファイルがウェブサイトのすべてのページに含まれます。 このメソッドはすべてのテーマで機能します。 「印刷」メソッドを使用すると、ファイルはBookly予約フォームのあるページにのみ含まれます。 このメソッドは、すべてのテーマで機能しない場合があります。

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step).
ja: 「一方向」でBookly に同期した場合、新しい予定やその他の変更がGoogleカレンダーに埋め込まれます。 「双方向のフロントエンドのみ」でBooklyに同期した場合は、Googleカレンダーからイベントを取得し、重なるタイムスロットが削除されてから予約フォームのタイムステップが表示されます。（これにより、ユーザーが[次へ]をクリックして[タイムステップ]に移動するときに遅延が発生することがあります）。

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Google Calendar and vice versa. Important: your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications only if there is a valid SSL certificate installed on your web server.
ja: 「一方向」でBooklyに同期した場合、新しい予定やその他の変更がGoogleカレンダーに埋め込まれます。 「双方向のフロントエンドのみ」でBooklyに同期した場合は、Googleカレンダーからイベントを取得し、重なるタイムスロットが削除されてから予約フォームのタイムステップが表示されます。（これにより、ユーザーが[次へ]をクリックして[タイムステップ]に移動するときに遅延が発生することがあります）。 「双方向」同期では、Booklyカレンダーで作成されたすべての予約は自動的にGoogleカレンダーにコピーされ、その逆も同様に作動します。重要事項：ご利用になるウェブサイトにはHTTPSを使用する必要があります。 GoogleカレンダーのAPIは、Webサーバーに有効なSSL証明書がインストールされている場合にのみ、通知を送信できます。

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Outlook Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Outlook Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Outlook Calendar and vice versa.
ja: 「一方向」でBooklyに同期した場合、新しい予定やその他の変更がOutlook (アウトルック）カレンダーに埋め込まれます。 「双方向のフロントエンドのみ」でBooklyに同期した場合は、Outlook （アウトルック）カレンダーからイベントを取得し、重なるタイムスロットが削除されてから予約フォームのタイムステップが表示されます。（これにより、ユーザーが[次へ]をクリックして[タイムステップ]に移動するときに遅延が発生することがあります） 「双方向」同期では、Booklyカレンダーで作成されたすべての予約は自動的にOutlook（アウトルック）カレンダーにコピーされ、その逆も同様に作動します。

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
ja: WooCommerceカートがセットアップされていません。 この問題を解決するには、<a href="%s">リンク</a>に従ってください。

en: Wordpress password
ja: Wordpressのパスワード

en: Would you like to pay deposit or total price
ja: 手付金または合計金額をお支払いになりますか？

en: Wrong current password
ja: 現在のパスワードが間違っています

en: Year is required
ja: 年は必須です

en: Yes
ja: はい

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
ja: それぞれのスタッフに個別に設定されているサービスの設定を変更しようとしています。 スタッフによる設定の内容も更新しますか？

en: You are about to merge customers from the merge list with the selected one. This will result in losing the merged customers and moving all their appointments to the selected customer. Are you sure you want to continue?
ja: 統合リストから選択した顧客を統合しようとしています。 これにより、既に結合された顧客を失い、選択した顧客にすべての予約を移動させることになります。 続行してもよろしいですか？

en: You are going to archive item which is involved in upcoming appointments. Please double check and edit appointments before this item archive if needed.
ja: あなたは今後予定されている面会予定を含むアイテムをアーカイブしようとしています。必要に応じて、このアイテムをアーカイブする前に面会予定をダブルチェックして編集してください。

en: You are going to cancel a scheduled appointment. Are you sure?
ja: 予定されている予約がキャンセルされます 。本当によろしいですか？

en: You are going to delete appointment(s). Notifications will be sent in accordance with your settings.
ja: あなたは面会予定を削除しようとしています。削除されると、通知が、あなたの設定に従って送信されます。

en: You are going to delete customers with existing bookings. Notifications will not be sent to them.
ja: 既に予約の予定がある顧客を削除します。 通知は彼らに送信されません。

en: You are going to delete customers, are you sure?
ja: あなたは、顧客を削除しようとしています、本当によろしいですか？

en: You are going to delete item which is involved in upcoming appointments. All related appointments will be deleted. Please double check and edit appointments before this item deletion if needed.
ja: あなたは今後予定されているアイテムを削除しようとしています。 関連するすべての面会予定は削除されます。 必要に応じて、このアイテムを削除する前に、面会予定の内容を再確認して編集してください。

en: You are going to delete your account and all information associated with it. Click Confirm to continue or Cancel to cancel the action.
ja: あなたのアカウントとそれに関連するすべての情報を削除します。 続行するには「確認する」を、このアクションを取り消すには「キャンセルする」をクリックしてください

en: You are not required to pay for the booked services, click Next to complete the booking process.
ja: 予約したサービスの料金を支払う必要はありませんので、「次へ」をクリックして予約手続きを完了させてください。

en: You are trying to schedule an appointment in the past. Please select another time slot.
ja: あなたは過去に面会の予定を立てようとしたようです。 別の時間枠を選択してください。

en: You are trying to use the service too often. Please contact us to make a booking.
ja: あなたはサービスを頻繁に使用しすぎています。 予約をするには私達に連絡してください。

en: You asked to remind you
ja: リマインドにの要求がありました。

en: You can change the country <a href="#">here</a>
ja: 国を<a href="#">こちら</a>で変更することができます。

en: You can enter a mask containing asterisks "*" for variables here and click Generate.
ja: ここで変数にアスタリスク "*"を含むマスクを入力し、[生成する]をクリックします。

en: You can renew support %1$s here %3$s or %2$s I've already renewed support. %3$s
ja: ここで %1$s のサポートを更新することができます %3$s または %2$s すでにサポートを更新しています。%3$s

en: You cannot rate this service before appointment.
ja: 予約前にこのサービスを評価することはできません。

en: You don't have enough Bookly Cloud credits to send this message. Please add funds to your balance and try again.
ja: このメッセージを送信するのに十分なBooklyクラウドのクレジットがありません。残高に資金を追加して、もう一度お試しください。

en: You don't have permissions to view this content.
ja: あなたにはこのコンテンツを表示する権限がありません。

en: You have a new appointment. To view it, contact your admin to verify Bookly Pro license.
ja: あなたに新しい面会予定が入りました。内容を 表示するには、管理者に連絡し、Bookly プロのライセンスを認証する必要があります。

en: You have a new appointment. To view it, please verify Bookly Pro license.
ja: あなたには新しい面会予定が入りました。 内容を表示するには、Bookly プロのライセンスを認証してください。

en: You have access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
ja: あなたは、機能の向上や重要なセキュリティ修正など、ソフトウェアアップデートにアクセスできます。

en: You have been added to waiting list for appointment
ja: あなたは面会予約のキャンセル待ちリストに追加されました

en: You just made the <b>10000th Sale</b> using Bookly Plugin!
ja: Booklyプラグインを使って<b>10000回目のセール</b>を達成しました！

en: You just made the <b>1000th Sale</b> using Bookly Plugin!
ja: Booklyプラグインを使って<b>1000回目のセール</b>を達成しました！

en: You just made the <b>100th Sale</b> using Bookly Plugin!
ja: Booklyプラグインを使って<b>100回目のセール</b>を達成しました！

en: You just made the <b>10th Sale</b> using Bookly Plugin!
ja: Booklyプラグインを使って<b>10回目のセール</b>を達成しました！

en: You may import list of clients in CSV format. You can choose the columns contained in your file. The sequence of columns should coincide with the specified one.
ja: CSV形式のクライアントのリストをインポートすることができます。 ファイルに含まれる列を選択できます。 列の順序は、指定された列と一致させる必要があります。

en: You must select at least one repeat option for recurring services.
ja: 定期的なサービスのリピートオプションを最低1つ選択する必要があります。

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
ja: 以下のオプションを使用する前に、WooCommerceのプラグインをインストールして有効にする必要があります。<br/> <br/>プラグインが有効になったら、以下の手順を実行します。：

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
ja: あなたは、{staff_name}による {service_name}の予約を{appointment_date}の{appointment_time}に選択されました。 このサービスの料金は{service_price}となっております。
    予約を続行するには、下記のフォームにご記入ください。

en: You selected to book {appointments_count} appointments with total price {total_price}.
ja: あなたが選択された{appointments_count}回のご予約は総額{total_price}となります。

en: You're almost ready to get started with Bookly SMS Service.
ja: もうすぐBookly SMSサービスを始める準備が整いました。

en: Your %s: %s is already associated with another %s.<br/>Press Update if we should update your user data, or press Cancel to edit entered data.
ja: ％s：％sはすでに別の％sに関連付けられています。<br/>ユーザーデータを更新する必要がある場合は「更新」を押し、入力データを編集する場合は「キャンセル」を押してください。

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. Email addresses must be confirmed.
ja: あなたのPayPal IDまたはあなたのPayPalアカウントに関連付けられたEメールアドレス。 メールアドレスを確認する必要があります。

en: Your account has been disabled. Contact your website administrator to continue.
ja: あなたのアカウントは無効になっています。続行するには、ウェブサイトの管理者に連絡してください。

en: Your agenda for {tomorrow_date}
ja: {tomorrow_date}のあなたの予定

en: Your appointment at {company_name}
ja: {company_name}のご予約

en: Your appointment information
ja: あなたの面会の情報

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
ja: テキストメッセージを受信するには、クライアントが国際電話番号を持っていなければなりません。 ただし、 "+"または "00"で始まらないすべての電話番号の接頭辞として使用されるデフォルトの国コードを指定することができます。 例、 デフォルトの国コードとして「1」を入力し、クライアントが電話を「（600）555-2222」と入力すると、SMSで送信する電話番号は「+1600555222」になります。

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country
ja: お客様の国は、お客様がBookly SMSサービスを利用している場所であり、その国で利用可能な支払い方法を提供するために使用されます。

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country.
ja: あなたの国は、あなたがBookly SMSサービスを利用している場所であり、その国で利用可能な支払い方法を提供するために使用されます。

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
ja: カスタムCSSが保存されました。 変更を確認するには、ページを更新してください。

en: Your license has been verified successfully.
ja: ライセンスが正常に認証されました

en: Your name
ja: あなたのお名前

en: Your package at {company_name}
ja: {company_name}のあなたのパッケージ

en: Your payment has been accepted for processing
ja: お支払い手続きが承認されました

en: Your payment has been accepted for processing.
ja: お支払いは処理のために承認されました。

en: Your payment has been cancelled
ja: お支払いがキャンセルされました

en: Your rating has been saved. We appreciate your feedback.
ja: あなたの評価は保存されました。 あなたのコメントに感謝します。

en: Your support period has expired on %s.
ja: サポート期間は %s で終了しました。

en: Your task is done
ja: あなたのタスクは終了しました

en: Your visit to {company_name}
ja: {company_name}へのあなたの訪問

en: [Available left]
ja: [利用可能な枠の残り]

en: [Booked/Max capacity]
ja: [予約済み/最大許容人数]

en: add break
ja: 休憩時間を追加する

en: add special period
ja: 特別な期間を追加する

en: after
ja: 後で

en: at
ja: 場所

en: before
ja: 前

en: best offer
ja: ベストオファー

en: copied
ja: コピー

en: current<br/>balance
ja: 現在の<br/>バランス

en: day(s)
ja: 日

en: days
ja: 日

en: disable
ja: 無効にする

en: disconnect
ja: 接続を切断する

en: don't show this notification again
ja: この通知をもう一度表示しない

en: download
ja: ダウンロードする

en: enable
ja: 有効にする

en: every
ja: 毎

en: hide
ja: 隠す

en: messages
ja: メッセージ

en: number of persons
ja: 人数

en: on the same day
ja: 同じ日に

en: or
ja: あるいは

en: per 24 hours
ja: 24時間ごとに

en: per 30 days
ja: 30日ごと

en: per 365 days
ja: 365日ごと

en: per 7 days
ja: 7日間ごとに

en: per day
ja: 1日あたり

en: per month
ja: 1か月あたり

en: per week
ja: 1週間あたり

en: per year
ja: 1年当たり

en: read only
ja: 読み取り専用

en: show
ja: 表示する

en: time(s)
ja: 回数

en: to
ja: から

en: upcoming
ja: 今後の予定

en: users choice
ja: ユーザーの選択
