Bookly - en to cs_CZ translation catalogue (758 entries)

en:  and %d more item |  and %d more items
cs_CZ[0]:  a %d více položek
cs_CZ[1]:  a %d více položek
cs_CZ[2]:  a %d více položek

en: "%s" is too long (%d characters max).
cs_CZ: "%s" je moc dlouhé (%d maximálně znaků).

en: %d day | %d days
cs_CZ[0]: %d den
cs_CZ[1]: %d dny
cs_CZ[2]: %d dnů

en: %d month | %d months
cs_CZ[0]: %d měsíc
cs_CZ[1]: %d měsíce
cs_CZ[2]: %d měsíců

en: %d review | %d reviews
cs_CZ[0]: %d recenze
cs_CZ[1]: %d recenze
cs_CZ[2]: %d recenzi

en: %d sale | %d sales
cs_CZ[0]: %d prodej
cs_CZ[1]: %d prodeje
cs_CZ[2]: %d prodejů

en: %d service | %d services
cs_CZ[0]: %d služba
cs_CZ[1]: %d služby
cs_CZ[2]: %d služeb

en: %d week | %d weeks
cs_CZ[0]: %d týden
cs_CZ[1]: %d týdný
cs_CZ[2]: %d týdnů

en: %d year | %d years
cs_CZ[0]: %d rok
cs_CZ[1]: %d roky
cs_CZ[2]: %d roků

en: %s has reached the limit of bookings for this service
cs_CZ: %s dosáhl limitu rezervací pro danou službu.

en: %s of %s
cs_CZ: %s z %s

en: -- Search customers --
cs_CZ: -- Vyhledávat zákazníky --

en: -- Select a service --
cs_CZ: -- Vyberte službu --

en: -- Select calendar --
cs_CZ: -- Vybrat kalendář --

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
cs_CZ: 1. upozornění zákazníka na blížící se termín rezervace (vyžaduje aktivní cron)

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
cs_CZ: 2. upozornění zákazníka na blížící se termín rezervace (vyžaduje aktivní cron)

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
cs_CZ: 3. upozornění zákazníka na blížící se termín rezervace (vyžaduje aktivní cron)

en: === Spare time ===
cs_CZ: === Volný čas ===

en: Account Number
cs_CZ: Číslo účtu

en: Active until
cs_CZ: Aktivní do doby

en: Add Bookly appointments list
cs_CZ: Přidat Bookly seznam rezervací

en: Add Bookly booking form
cs_CZ: Přidat Bookly rezervační formulář

en: Add Coupon
cs_CZ: Přidat Kupón

en: Add Coupon Series
cs_CZ: Přidat sérii Kupónů

en: Add Customer Cabinet
cs_CZ: Přidat pracovní oddělení

en: Add Service
cs_CZ: Přidat službu

en: Add Services
cs_CZ: Přidejte služby

en: Add Staff Members
cs_CZ: Přidejte zaměstnance

en: Add appointment cancellation confirmation
cs_CZ: Přidat upozornění o zrušení rezervace

en: Add simple service
cs_CZ: 
    Přidat jednoduchou službu

en: Add staff members.
cs_CZ: Přidejte zaměstnance

en: Addition/Deduction
cs_CZ: Přičtení/Odečetení

en: Additional Address
cs_CZ: Další adresa

en: Additional address is required
cs_CZ: Další adresa je vyžadována

en: Addons
cs_CZ: Doplňky

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Administrator phone
cs_CZ: Telefonní číslo administrátora

en: Administrators
cs_CZ: Administrátor

en: All
cs_CZ: Vše

en: All Day
cs_CZ: Celý den

en: All customers
cs_CZ: Všichni zákaznící

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
cs_CZ: Všechna pole označená hvězdičkou (*) jsou povinná.

en: All locations
cs_CZ: Všechny lokace

en: All services
cs_CZ: Všechny služby

en: All staff
cs_CZ: Všichni zaměstnanci

en: All templates
cs_CZ: Všechny šablony

en: Allow duplicate customers
cs_CZ: Povolit duplicitní zákazníky

en: Allow staff members to edit their profiles
cs_CZ: Umožnit zaměstnancům upravovat jejich profily

en: Allows you to define the rule of staff members auto assignment when ANY option is selected
cs_CZ: Umožní vám nastavit pravidla zaměstnanců pro automatické přidělování, pokud je "JAKÉHOKOLIV" nastaveno

en: Amount
cs_CZ: Částka

en: Analytics
cs_CZ: Statistiky

en: Any
cs_CZ: Libovolné

en: App ID
cs_CZ: ID aplikace

en: Appearance
cs_CZ: Vzhled

en: Apply
cs_CZ: Použít

en: Appointment
cs_CZ: Rezervace

en: Appointment cancellation confirmation URL
cs_CZ: URL pro zrušenou potvzenou rezervaci

en: Appointment management
cs_CZ: Správa rezervací

en: Appointment with many participants
cs_CZ: Rezervace s vícero účastníky

en: Appointment with one participant
cs_CZ: Rezervace s jedním účastníkem

en: Appointments
cs_CZ: Rezervace

en: Approve appointment URL (denied)
cs_CZ: URL pro schválení rezervace (odmítnuto)

en: Approve appointment URL (success)
cs_CZ: URL pro schválení rezervace (úspěšně)

en: Approved
cs_CZ: Schváleno

en: Approved at
cs_CZ: Schváleno v

en: Are you sure you want to dissociate this purchase code from %s?
    
    This will also remove the entered purchase code from this site.
cs_CZ: Opravdu chcete tento licenční klíč oddělit od% s?
    
    Tímto odstraníte také zadaný licenční klíč z tohoto webu.

en: Are you sure?
cs_CZ: Jste si jistý?

en: Attach ICS file
cs_CZ: Přiložit ICS soubor

en: Attach invoice
cs_CZ: Přiložit fakturu

en: Attach payment
cs_CZ: Přiložená platba

en: Attachments
cs_CZ: Přílohy

en: Auto-Recharge
cs_CZ: Automaticky dobít

en: Auto-Recharge disabled
cs_CZ: Automatické dobíjení je vypnuté

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
cs_CZ: Automatické dobíjení selhalo, prosím navyšte si zůstatek ručně.

en: Back
cs_CZ: Zpět

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
cs_CZ: Níže naleznete seznam dostupných časových oken pro službu {service_name} od {staff_name}.

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
cs_CZ: Níže naleznete seznam služeb vybraných pro rezervaci.
    Klikněte na Rezervovat více pokud chcete přidat další služby.

en: Best Rated
cs_CZ: Nejlépe hodnocené

en: Best Sellers
cs_CZ: Nejvíce prodávané

en: Bind payment
cs_CZ: Svázat platbu

en: Birthday
cs_CZ: Narozeniny

en: Book More
cs_CZ: Rezervovat více

en: Booking Time
cs_CZ: Čas rezervace

en: Booking cancellation
cs_CZ: Zrušení rezervace

en: Booking product
cs_CZ: Rezervační produkt

en: Booking rejection
cs_CZ: Zamítnutí rezervace

en: Both email and phone fields required
cs_CZ: E-mail i telefon je vyžadován

en: Breaks
cs_CZ: Pauzy

en: Browse
cs_CZ: Procházet

en: Business Hours
cs_CZ: Pracovní doba

en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

en: Calendars synchronized successfully.
cs_CZ: Kalendáře byly úspěšně synchronizovány.

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
cs_CZ: Může obsahovat pouze písmena nebo čísla (až 11 znaků)

en: Cancel
cs_CZ: Zrušit

en: Cancel Appointment
cs_CZ: Zrušená rezervace

en: Cancel appointment URL (denied)
cs_CZ: URL pro zrušení rezervace (odmítnuto)

en: Cancel appointment URL (success)
cs_CZ: URL pro zrušení rezervace (úspěšně)

en: Cancel appointment action
cs_CZ: Zrušit akci rezervace

en: Cancel request
cs_CZ: Zrušit žádost

en: Cancellation reason (optional)
cs_CZ: Důvod zrušení rezervace (volitelné)

en: Cancelled
cs_CZ: Zrušeno

en: Capacity
cs_CZ: Kapacita

en: Card Security Code
cs_CZ: Bezpečnosti kód karty (CVC)

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: Cart item data
cs_CZ: Data položky v košíku

en: Category
cs_CZ: Kategorie

en: Change password
cs_CZ: Změnit heslo

en: Checkbox Group
cs_CZ: Skupina zaškrtávacích políček

en: Choose address fields you want to request from the client.
cs_CZ: Vyberte pole s adresou, které požadujete od zákazníka

en: City
cs_CZ: Město

en: City is required
cs_CZ: Město je vyžadováno

en: Click in the upper left part to see a sliding sidebar. Next, click <b>API Manager</b>. In the list of APIs look for <b>Calendar API</b> and make sure it is enabled.
cs_CZ: Klikněte na horní levou stranu, aby bylo vidět vyjížděcí postranní menu. Pak klikněte na<b>API Manager</b>. V seznamu API vyhledejte <b>Calendar API</b> a ujistěte se, že je aktivní.

en: Click on the underlined text to edit.
cs_CZ: Klikněte na podržený text pro jeho úpravu

en: Client
cs_CZ: Zákazník

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Codes
cs_CZ: Kódy

en: Color
cs_CZ: Barva

en: Columns
cs_CZ: Sloupce

en: Comma (,)
cs_CZ: Čárka (,)

en: Company
cs_CZ: Společnost

en: Company name
cs_CZ: Název společnosti

en: Complete payment
cs_CZ: Kompletní platba

en: Completed
cs_CZ: Dokončeno

en: Compound
cs_CZ: Složenina

en: Compound service
cs_CZ: Složená služba

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event. Available codes are {service_name}, {staff_name} and {client_names}.
cs_CZ: Nastavte, které informace budou umístěny v názvu události v Google kalendáři. Dostupné proměnné jsou: {service_name}, {staff_name} a {client_names}.

en: Confirm
cs_CZ: Potvrdit

en: Connect
cs_CZ: Připojit

en: Connected
cs_CZ: Připojeno

en: Copy Google Calendar event titles
cs_CZ: Kopírovat názvy událostí do Google Kalendáře

en: Cost
cs_CZ: Cena

en: Could not save appointment in database.
cs_CZ: Rezervace nemohla být uložena v databázi.

en: Country
cs_CZ: Země

en: Country is required
cs_CZ: Země je vyžadována

en: Country out of service
cs_CZ: Země je mimo provoz

en: Coupon
cs_CZ: Kupoń

en: Coupon discount
cs_CZ: Slevový kupón

en: Coupons
cs_CZ: Kupóny

en: Create WordPress user account for customers
cs_CZ: Vytvořit WordPress účet pro zákazníky

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
cs_CZ: Vytvořte produkt ve WooCommerce, který bude moci být umístěn do košíku.

en: Create customer
cs_CZ: Vytvořit zákazníka

en: Create payment
cs_CZ: Vytvořit platbu

en: Credit Card Number
cs_CZ: Číslo karty

en: Currency
cs_CZ: Měna

en: Custom
cs_CZ: Vlastní

en: Custom Fields
cs_CZ: Vlastní pole

en: Custom notification
cs_CZ: Vlastní upozornění

en: Customer
cs_CZ: Klient

en: Customer Email
cs_CZ: E-mail zákazníka

en: Customer Information
cs_CZ: Informace o zákazníkovi

en: Customer Name
cs_CZ: Jméno zákazníka

en: Customer Phone
cs_CZ: Telefon zákazníka

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
cs_CZ: Blahopřání k nazozeninám (vyžaduje aktivní cron)

en: Customer's address fields
cs_CZ: Pole s adresou zákazníka

en: Customer's birthday
cs_CZ: Narozeniny zákazníka

en: Customers
cs_CZ: Zákazníci

en: Customers limit
cs_CZ: Limit zákazníků

en: Data already in use
cs_CZ: Údaje jsou již využívané.

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Date of birth
cs_CZ: Datum narození

en: Day
cs_CZ: Den

en: Day is required
cs_CZ: Den je vyžadován

en: Days off
cs_CZ: Dny volna

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený/a {client_name}.
    
    Přejeme Vám všechno nejlepší k narozeninám
    a doufáme, že si dnes svůj narozeninový den pořádně užijete!
    
    Děkujeme, že jste si vybrali naší společnost.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený/a {client_name}.
    Přejeme Vám všechno nejlepší k narozeninám
    a doufáme, že si dnes svůj narozeninový den pořádně užijete!
    Děkujeme, že jste si vybrali naší společnost.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený/a {client_name}.
    
    Děkujeme, že jste si vybrali naší společnost {company_name}. Věříme, že jste byl s naší službou {service_name} spokojený/a.
    
    Děkujeme Vám za návštěvu a těšíme se na brzké setkání
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený/a {client_name}.
    
    Potvrzujeme přijetí Vaší rezervace následujících položek:
    
    {cart_info}
    
    Děkujeme, že jste si vybrali naší společnost.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený {client_name}.
    
    Toto je potvrzení, o vaší objednávce {package_name}.
    Budeme Vás očekávat na adrese {company_address}.
    
    Děkujeme, že jste si vybrali naši společnost.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený/a {client_name}.
    
    Potvrzujeme přijetí Vaší rezervace {service_name}.
    
    Těšíme se na Vás na adrese {company_address} dne {appointment_date} v {appointment_time}.
    
    Děkujeme, že jste si vybrali naší společnost.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený/a {client_name}.
    
    Rádi bychom vám připomněli, že jste si rezervoval {service_name} na zítřejší den v {appointment_time}. Těšíme se na Vás na adrese {company_address}.
    
    Děkujeme, že jste si vybrali naší společnost.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený/a {client_name}.
    
    Vaše rezervace {service_name} dne {appointment_date} v {appointment_time} byla zamítnuta.
    
    Důvod: {cancellation_reason}
    
    Děkujeme, že jste si vybrali naší společnost.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený {client_name}.
    Toto je potvrzení, o vaší objednávce {package_name}.
    Budeme Vás očekávat na adrese {company_address}.
    Děkujeme, že jste si vybrali naši společnost.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený/a {client_name}.
    Vaše rezervace {service_name} dne {appointment_date} v {appointment_time} byla zamítnuta.
    Důvod: {cancellation_reason}
    Děkujeme, že jste si vybrali naší společnost.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    Thank you for choosing our company.
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
cs_CZ: Vážený
    Vás balíček služeb {package_name} byl vypnut.
    Děkujeme, že jste si vybrali naši společnost.
    Pokud máte jakékoliv otázky, kontaktuje nás prosím.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Declined
cs_CZ: Odmítnuto

en: Deduction should be a positive number.
cs_CZ: Odpočet by měl být kladné číslo.

en: Default
cs_CZ: Výchozí

en: Default appointment status
cs_CZ: Přednastavený stav rezervace

en: Default country code
cs_CZ: Přednastavený kód země

en: Default value for category select
cs_CZ: Výchozí hodnota

en: Default value for employee select
cs_CZ: Vyberte výchozí hodnotu pro zaměstnance

en: Default value for service select
cs_CZ: Vyberte výchozí hodnotu pro službu

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete account
cs_CZ: Vymazat účet

en: Delete break
cs_CZ: Vymazat pauzu

en: Delete customers
cs_CZ: Vymaž zákazníky

en: Delimiter
cs_CZ: Oddělovač

en: Delivered
cs_CZ: Doručeno

en: Deposit
cs_CZ: Záloha

en: Deposit only
cs_CZ: Pouze záloha

en: Deposit or full price
cs_CZ: Zálohu nebo plnou cenu

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Disable Auto-Recharge
cs_CZ: Vypnout automatické dobíjení kreditu

en: Disable deposit update
cs_CZ: Vypnout aktualizaci zálohy

en: Disabled
cs_CZ: Vypnuto

en: Discount
cs_CZ: Sleva

en: Discount should be between 0 and 100.
cs_CZ: Sleva by měla být mezi 0 a 100.

en: Display available time slots in client's time zone
cs_CZ: Zobrazovat dostupná časová okna s ohledem na časovou zónu zákazníka

en: Do not forget to update your email and SMS codes for customer names
cs_CZ: Nezapomeňte aktualizovat váš e-mail a SMS kód pro jména zákazníků

en: Documentation
cs_CZ: Dokumentace

en: Done
cs_CZ: Potvrdit

en: Download invoices
cs_CZ: Stáhnout faktury

en: Due
cs_CZ: Splatný

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikovat

en: Duration
cs_CZ: Doba trvání

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit appointment
cs_CZ: Upravit rezervaci

en: Edit appointments
cs_CZ: Upravit rezervaci

en: Edit booking details
cs_CZ: Upravit rezervaci

en: Edit custom CSS
cs_CZ: Upravit vlastní CSS

en: Edit customer
cs_CZ: Upravit zákazníka

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email Notifications
cs_CZ: E-mailová upozornění

en: Email address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Email already in use.
cs_CZ: E-mail je již využíván.

en: Email field required
cs_CZ: E-mail je vyžadován

en: Employee
cs_CZ: Zaměstnanci

en: Empty password.
cs_CZ: Prázdné heslo.

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
cs_CZ: Aktivujte možnost k tomu, aby se časové okno nastavilo stejně dlouhé jako doba trvání služby v kroku Čas v rezervačním formuláři.

en: Enabled
cs_CZ: Zapnuto

en: End time must not be empty
cs_CZ: Čas konce nesmí být nevyplněný

en: End time must not be equal to start time
cs_CZ: Konec nesmí být ve stejný čas, jako začátek

en: Enter a label
cs_CZ: Vložit štítek

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
cs_CZ: Zadejte telefonní číslo v mezinárodním formátu, např. pro Českou republiku bude správné číslo ve formátu +420123456789.

en: Enter a value
cs_CZ: Vložte hodnotu

en: Enter code from email
cs_CZ: Vložte kód z e-mailu

en: Enter the network folder path where the files will be stored. If necessary, make sure that there is no free web access to the folder materials.
cs_CZ: Zadejte cestu k síti, kde budou uloženy soubory. Je-li to nutné, ujistěte se, že k materiálům složky není volný přístup z webu.

en: Enter this URL as a redirect URI in the Developers Console
cs_CZ: Vlož URL a redirect URI do Developers Console

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Error adding the break interval
cs_CZ: Při přidávání intervalu došlo k chybě

en: Error connecting to server.
cs_CZ: Chyba při připojování k serveru

en: Error dissociating purchase code.
cs_CZ: Chyba při oddělení licenčního klíče.

en: Error sending email.
cs_CZ: Chyba při odesílání e-mailu

en: Error sending support request.
cs_CZ: Chyba při odesílání požadavku na podporu.

en: Error.
cs_CZ: Chyba.

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
cs_CZ: Večerní připomenutí zaměstnanci o jeho zítřejších rezervacích (vyžaduje aktivní cron)

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
cs_CZ: Večerní připomenutí zákazníka o jeho zítřejší rezervaci (vyžaduje aktivní cron)

en: Expiration Date
cs_CZ: Doba expirace

en: Expired
cs_CZ: Vypršelo

en: Export to CSV
cs_CZ: Exportovat do CSV

en: Extras
cs_CZ: Doplňky

en: Failed
cs_CZ: Selhalo

en: Failed to send SMS.
cs_CZ: Odeslání SMS zprávy selhalo.

en: Feedback
cs_CZ: Zpětná vazba

en: File
cs_CZ: Soubor

en: File Upload Field
cs_CZ: Pole pro nahrání souboru

en: Files
cs_CZ: Soubory

en: Finally provide the necessary information in the form below.
cs_CZ: Nakonec nám doplňte potřebné informace ve formuláři níže.

en: Finish by
cs_CZ: Dokončit pomocí

en: First
cs_CZ: První

en: First name
cs_CZ: Křestní jméno

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
cs_CZ: Automatická zpráva v den rezervace (vyžaduje aktivní cron)

en: Forgot password
cs_CZ: Zapomenuté heslo

en: Form ID error.
cs_CZ: Chyba v ID formuláře

en: Form view in case of multiple booking
cs_CZ: Náhled formuláře v případě vícenásobné rezervace

en: Form view in case of payment has been accepted for processing
cs_CZ: Zobrazení formuláře v případě, že platba byla přijata pro zpracování.

en: Form view in case of single booking
cs_CZ: Náhled formuláře v případě jednorázové rezervace

en: Form view in case of successful booking
cs_CZ: Zobrazení formuláře v případě úspěšné rezervace

en: Form view in case the number of bookings exceeds the limit
cs_CZ: Zobrazení formuláře v případě, že dojde k překročení limitu rezervací.

en: From
cs_CZ: Od

en: Full day agenda
cs_CZ: Agenda celého dne

en: Full name
cs_CZ: Celé jméno

en: General
cs_CZ: Obecné

en: Get it!
cs_CZ: Získat!

en: Go to <b>Credentials</b> tab and in <b>New credentials</b> drop-down menu select <b>OAuth client ID</b>.
cs_CZ: Přejděte na <b>Credentials</b> a v záložce  v <b> New Credentials</b> s rozbalovacím menu vyberte <b>OAuth client ID</b>.

en: Go to <b>OAuth consent screen</b> tab and give a name to the product, then click <b>Save</b>.
cs_CZ: Přejděte na záložku <b>OAuth consent screen</b> pojmenujte libovolně svojí službu, následně zvolte<b>Uložit</b>.

en: Go to Staff Members, select a staff member and click <b>Connect</b> which is located at the bottom of the page.
cs_CZ: Jděte na Zaměstnance, vyberte zaměstnance a klikněte na "Spojit" na dolní části stránky.

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank">Google Developers Console</a>.
cs_CZ: Přejděte na <a href="https://console.developers.google.com/" target="_blank">Google Developers Console</a>.

en: Google Calendar
cs_CZ: Kalendář Google

en: Google Calendar event
cs_CZ: Událost Google Kalendáře

en: Google Calendar integration
cs_CZ: Integrace s Google kalendářem

en: Group discount
cs_CZ: Skupinová sleva

en: Guess country by user's IP address
cs_CZ: Přiřadit zemi podle IP adresy uživatele

en: HTML allowed in all texts and labels.
cs_CZ: HTML povoleno ve všech textech a štítcích.

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
cs_CZ: HTML umožňuje formátování, barvy, fonty, pozicování, apod. S Textem musíte použít Textový režim editoru níže. Na některých serverech mohou být odeslaný jen čistě textové e-maily.

en: Happy Birthday!
cs_CZ: Všechno nejlepší k narozeninám!

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
cs_CZ: Zdravíme.
    
    Váš nový účet byl vytvořen na adrese {site_address}
    
    Vaše přihlašovací údaje:
    uživatel: {new_username}
    heslo: {new_password}
    
    Děkujeme.

en: Hello.
    
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
cs_CZ: Zdravíme,
    
    Následující baliček služeb {package_name} byl vypnut.
    
    Název zákaznika: {client_name}
    
    Telefon na zákazníka: {client_phone}
    
    Zákazníkův e-mail: {client_email}

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
cs_CZ: Zdravíme.
    
    Následující rezervace byla zamítnuta.
    
    Služba: {service_name}
    Datum: {appointment_date}
    Čas: {appointment_time}
    Jméno zákazníka: {client_name}
    Telefon zákazníka: {client_phone}
    E-mail zákazníka: {client_email}

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
cs_CZ: Zdravíme.
    
    Máte novou rezervaci
    
    Služba: {service_name}
    Datum: {appointment_date}
    Čas: {appointment_time}
    Jméno zákazníka: {client_name}
    Telefon zákazníka: {client_phone}
    E-mail zákazníka: {client_email}

en: Hello.
    
    You have new package booking.
    
    Package: {package_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
cs_CZ: Zdravíme,
    
    Máte novou rezervaci balíčků.
    
    Balíček: {package_name}
    
    Název zákaznika: {client_name}
    
    Telefon na zákazníka: {client_phone}
    
    Zákazníkův e-mail: {client_email}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
cs_CZ: Zdravíme.
    
    Vaše agenda na zítřejší den je:
    
    {next_day_agenda}

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
cs_CZ: Zdravíme.
    Váš nový účet byl vytvořen na adrese {site_address}
    Vaše přihlašovací údaje:
    uživatel: {new_username}
    heslo: {new_password}
    Děkujeme.

en: Hello.
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
cs_CZ: Zdravíme,
    Následující baliček služeb {package_name} byl vypnut.
    Název zákaznika: {client_name}
    Telefon na zákazníka: {client_phone}
    Zákazníkův e-mail: {client_email}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
cs_CZ: Zdravíme.
    Následující rezervace byla zamítnuta.
    Služba: {service_name}
    Datum: {appointment_date}
    Čas: {appointment_time}
    Jméno zákazníka: {client_name}
    Telefon zákazníka: {client_phone}
    E-mail zákazníka: {client_email}

en: Hello.
    You have a new invoice #{invoice_number} for an appointment scheduled by {client_first_name} {client_last_name}.
    Please download invoice here: {invoice_link}
cs_CZ: Zdravíme,
    Máte novou fakturu # {invoice_number} pro plánovanou rezervaci od zákazníka {client_first_name} {client_last_name}.
    Fakturu stáhnete zde: {invoice_link}

en: Hello.
    You have new package booking.
    Package: {package_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
cs_CZ: Zdravíme,
    Máte novou rezervaci balíčků.
    Balíček: {package_name}
    Název zákaznika: {client_name}
    Telefon na zákazníka: {client_phone}
    Zákazníkův e-mail: {client_email}

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
cs_CZ: Pomozte nám zlepšit Bookly zasíláním anonymních statistik o jeho užívání

en: Hide this field
cs_CZ: Skrýt pole

en: Holidays
cs_CZ: Volno

en: How can we help you?
cs_CZ: Jak vám můžeme pomoci?

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
cs_CZ: Jak moc byste doporučili Bookly vašim přátelům nebo kolegům?

en: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Service Terms</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>
cs_CZ: Souhlasím s <a href="%1$s" target="_blank">Podmínkami užití</a> a <a href="%2$s" target="_blank">Ochranou osobních údajů</a>

en: I will pay locally
cs_CZ: Chci platit na místě

en: I will pay now with Credit Card
cs_CZ: Chci platit pomocí karty

en: I will pay now with Mollie
cs_CZ: Chci platit pomocí Mollie

en: I will pay now with PayPal
cs_CZ: Chci platit pomocí PayPal

en: I'm available on or after
cs_CZ: Jsem dostupný v nebo od

en: If enabled then titles of Google Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Google Calendar event" will be used.
cs_CZ: Pokud je zapnuto, budou názvy událostí z Google Kalendáře zkopírovány do rezervací v Bookly. Pokud je vypnuto, použije se standardní název "Google Kalendář".

en: If enabled, a new user will be created if any of the registration data during the booking is different.
cs_CZ: Pokud je aktivní, vytvoří se nový uživatel, v případě že budoucí některé z registračních údajů během rezervace odlišné.

en: If there is a lot of events in Google Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
cs_CZ: Pokud je v Google kalendáři velké množství událostí, může jejich načtení vést k chybě v důsledku nedostatečné paměti pro vykonání PHP příkazu. Můžete tak omezit počet načtených události při jednom načtení.

en: If this option is enabled and customer enters contact info different from the previous order, a warning message will appear asking to update the data.
cs_CZ: Pokud je tato možnost aktivní a zákazník vloží jiné kontaktní údaje než v předchozí objednávce, zobrazí se varovná zpráva s dotazem na aktualizaci údajů.

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
cs_CZ: Pokud je tato možnost aktivní, všichni zaměstnanci, kteří jsou propojený s WordPress účtem, budou moci upravovat své profily, služby, termíny a dny volna.

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
cs_CZ: Pokud je tato možnost aktivní, emailová adresa zákazníka je použita jako emailová adresa odesílatele pro upozornění zaslaná zaměstnancům a administrátorům.

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
cs_CZ: Pokud je toto nastavení aktivní, Bookly bude vytvářet WordPress uživatelské účty pro všechny nové zákazníky. Pokud je uživatel přihlášen, nový zákazník bude spojen s jeho existujícím uživatelským účtem.

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
cs_CZ: Pokud je toto nastavení aktivní, vracející se zákazníci budou mít vyplněné jejich osobní údaje v polích v kroku Detaily. Údaje budou uloženy v cookies.

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
cs_CZ: Pokud tento zaměstnance vyžaduje samostatnou možnost přihlášení do svého kalendáře, vytvořte mu uživatelský WordPress účet pro tento účel.

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
cs_CZ: Pokud nejste přesměrován automaticky, pokračujte kliknutím <a href="%s">ZDE</a>.

en: If you enable "Deposit only", customers will be requested to pay only a deposit amount. If you enable "Deposit or full price", customers will be requested to pay a deposit amount or a full amount.
cs_CZ: Pokud povolíte "Pouze záloha", zákazníci budou muset zaplatit pouze částku pro zálohu. Pokud povolíte "Zálohu nebo plnou cenu", budou zákazníci požádáni o zaplacení zálohy nebo plné částky.

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
cs_CZ: Pokud necháte toto pole prázdné, tento zaměstnance nebude mít přístupy svůj kalendář v WordPress administraci.

en: Image
cs_CZ: Obrázek

en: In <b>Approved URL</b> enter the URL of your booking page.
cs_CZ: V <b>Schválená URL</b> vložte URL vaší rezervační stránky

en: In <b>Checkout Options</b> of your 2Checkout account do the following steps:
cs_CZ: V <b>Nastavení podkladny</b> u 2Checkout účtu prověďte následující kroky:

en: In <b>Direct Return</b> select <b>Header Redirect (Your URL)</b>.
cs_CZ: V <b>Přímém návratu</b> vyberte <b>Záhlaví přesměrování (Vaší URL)</b>

en: In the form below enable WooCommerce option.
cs_CZ: Ve formuláři níže umožněte WooCommerce nastavení.

en: In the popup window look for the <b>Client ID</b> and <b>Client secret</b>. Use them in the form below on this page.
cs_CZ: Ve vyskakovací okně zkopírujte <b>Client ID</b> a <b>Client secret</b>. Použijte je do políček níže na této stránce.

en: In the sidebar on the left, select <b>Credentials</b>.
cs_CZ: V levém menu vyberte <b>Credentials</b>.

en: Incorrect email or password.
cs_CZ: Nesprávný e-mail nebo heslo.

en: Incorrect password.
cs_CZ: Nesprávné heslo.

en: Incorrect recovery code.
cs_CZ: Nesprávný kód pro obnovení.

en: Incorrect sender ID
cs_CZ: Nesprávné ID odesílatele

en: Increase/Discount (%)
cs_CZ: Zvýšit/Slevu (%)

en: Insert
cs_CZ: Vložit

en: Insert Appointment Booking Form
cs_CZ: Vložte rezervační formulář Bookly

en: Installed
cs_CZ: Nainstalováno

en: Instructions
cs_CZ: Instrukce

en: Internal Notes
cs_CZ: Interní poznámky

en: Internal note
cs_CZ: Interní poznámka

en: Invalid date
cs_CZ: Neplatné datum

en: Invalid day
cs_CZ: Neplatný den

en: Invalid email
cs_CZ: Neplatná e-mailová adresa

en: Invalid email.
cs_CZ: Neplatný e-mail

en: Invalid gateway.
cs_CZ: Neplatná brána

en: Invalid number
cs_CZ: Neplatné číslo

en: Invalid session
cs_CZ: Neplatná relace

en: Invalid time
cs_CZ: Neplatný čas

en: Invalid token provided
cs_CZ: Chybný token byl doplněn

en: Invoice
cs_CZ: Faktura

en: Invoice due days
cs_CZ: Fakturační dny

en: Invoice due days: Please enter value in the following range (in days) - 1 to 365.
cs_CZ: Splatnost faktury ve dnech: Zadejte hodnotu v následujícím rozmezí (ve dnech) - 1 až 365.

en: Invoice template
cs_CZ: Šablona faktury

en: Invoices
cs_CZ: Faktury

en: Last
cs_CZ: Následující

en: Last appointment
cs_CZ: Poslední rezervace

en: Last client's appointment
cs_CZ: Poslední zákaznikovo rezervace

en: Last name
cs_CZ: Příjmení

en: Least expensive
cs_CZ: Nejlevnější

en: Least occupied that day
cs_CZ: Nejméně obsazeno ten den

en: Leave us a message
cs_CZ: Zanechte nám zprávu

en: Limit appointments per customer
cs_CZ: Omezení počtu rezervaci na zákazníka

en: Limit number of fetched events
cs_CZ: Omezit počet načtených událostí

en: Loading...
cs_CZ: Načítám...

en: Local
cs_CZ: Místní

en: Location
cs_CZ: Místo

en: Locations
cs_CZ: Lokace

en: Log In
cs_CZ: Přihlásit se

en: Log out
cs_CZ: Odhlásit se

en: Login
cs_CZ: Přihlásit se

en: Make address mandatory
cs_CZ: Učinit adresu povinným polem

en: Make selecting employee required
cs_CZ: Vyžaduje výběr zaměstnance

en: Mark all notifications as read
cs_CZ: Označte všechna upozornění jako přečtená

en: Max appointments should be greater than zero.
cs_CZ: Max. počet rezervaci by měl být více než nula.

en: Max quantity
cs_CZ: Max množství

en: Merge
cs_CZ: Sloučit

en: Merge customers
cs_CZ: Sloučit zákazníky

en: Merge list
cs_CZ: Seznam sloučení

en: Merge with
cs_CZ: Sloučit s

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Messages
cs_CZ: Zprávy

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
cs_CZ: Metoda jak bude Bookly vkládat JavaScript a CSS soubory do stránky

en: Min appointments should be greater than zero.
cs_CZ: Min. počet rezervaci by měl být více než nula.

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
cs_CZ: Min kapacita by neměla být větší než max kapacita.

en: Min. appointments
cs_CZ: Min. rezervací

en: Minimum capacity
cs_CZ: Minimální kapacita

en: Minimum time requirement prior to booking
cs_CZ: Minimální čas požadovaný před rezervací

en: Minimum time requirement prior to canceling
cs_CZ: Minimální požadovaných čas pro zrušení

en: Month
cs_CZ: Měsíc

en: Month is required
cs_CZ: Měsíc je vyžadován

en: Most expensive
cs_CZ: Nejdražší

en: Most occupied that day
cs_CZ: Nejvíce obsazeno ten den

en: Name
cs_CZ: Jméno

en: Need help? Contact us here.
cs_CZ: Potřebujete poradit? Kontaktuje nás zde.

en: New
cs_CZ: Nový

en: New Customer
cs_CZ: Nový zákazník

en: New appointment
cs_CZ: Nová rezervace

en: New booking
cs_CZ: Nová rezervace

en: New booking information
cs_CZ: Oznámení o nové rezervaci

en: New customer
cs_CZ: Nový zákazník

en: New invoice
cs_CZ: Nová faktura

en: New package booking
cs_CZ: Nová rezervace balíčku

en: New password
cs_CZ: Nové heslo

en: New user account role
cs_CZ: Nová role uživatelského účtu

en: Newest Items
cs_CZ: Nové položky

en: Next
cs_CZ: Následující

en: Next month
cs_CZ: Další měsíc

en: No
cs_CZ: Č

en: No appointments for selected period.
cs_CZ: Žádná rezervace pro vybrané časové okno

en: No appointments found.
cs_CZ: Rezervace nebyly nalezeny

en: No coupons found.
cs_CZ: Žádný kupón nebyl nalezen

en: No customers found.
cs_CZ: Nebyli nalezeni žádní zákazníci.

en: No locations selected
cs_CZ: Lokace nebyla vybrána

en: No payments for selected period and criteria.
cs_CZ: Žádné platby ve vybraném časovém okně a v rámci zadaných kritérií.

en: No records for selected period.
cs_CZ: Žádné záznamy pro vybrané časové rozmezí.

en: No records.
cs_CZ: Žádné záznamy.

en: No result found
cs_CZ: Nebylo nic nalezeno

en: No service selected
cs_CZ: Nebyla vybrána žádná služba

en: No services found. Please add services.
cs_CZ: Nenalezena žádná služba. Prosím, přidejte nějaké.

en: No staff selected
cs_CZ: Nevybrán žádný zaměstnanec

en: No time is available for selected criteria.
cs_CZ: Pro zvolená kritéria není k dispozici žádný volný termín.

en: No, update just here in services
cs_CZ: Ne, aktualizujte jen zde ve službách

en: No.
cs_CZ: Č.

en: Not allowed
cs_CZ: Nepovoleno

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
cs_CZ: Jakmile umožníte WooCommerce nastavení v Bookly, platební metody v Bookly už nebudou fungovat. Všichni vaši zákazníci budou přesměrovaní do WooCommerce košíků místo standardního kroku s platbou.

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

en: Notification templates
cs_CZ: Šablony upozornění

en: Notification to customer about approved appointment
cs_CZ: Upozornění zákazníka při schválené rezervaci

en: Notification to customer about approved appointments
cs_CZ: Upozornění zákazníka při schválených rezervací

en: Notification to customer about cancelled appointment
cs_CZ: Upozornění zákazníka při zrušení rezervace

en: Notification to customer about package deactivation
cs_CZ: Oznámení zákazníkovi o vypnutí balíčku

en: Notification to customer about pending appointment
cs_CZ: Upozornění zákazníka o jeho nově vytvořené rezervaci

en: Notification to customer about purchased package
cs_CZ: Oznámení zákazníkovi o zakoupeném balíčku

en: Notification to customer about rejected appointment
cs_CZ: Upozornění zákazníka při zamítnutí rezervace

en: Notification to customer about their WordPress user login details
cs_CZ: Upozornění zákazníka o jejích údajích do systému WordPress

en: Notification to staff member about approved appointment
cs_CZ: Upozornění zaměstnance na jeho schválenou rezervaci

en: Notification to staff member about cancelled appointment
cs_CZ: Upozornění zaměstnance na jeho zrušenou rezervaci

en: Notification to staff member about package deactivation
cs_CZ: Oznámení zaměstnanci o vypnutí balíčku

en: Notification to staff member about pending appointment
cs_CZ: Upozornění zaměstnance na novou rezervaci

en: Notification to staff member about purchased package
cs_CZ: Oznámení zaměstnanci o zakoupeném balíčku

en: Notification to staff member about rejected appointment
cs_CZ: Upozornění zaměstnance na jeho zamítnutou rezervaci

en: Notifications
cs_CZ: Upozornění

en: Number of days available for booking
cs_CZ: Počet dní dostupných pro rezervaci

en: Number of persons
cs_CZ: Počet osob

en: Number of times used
cs_CZ: Počet použití

en: OFF
cs_CZ: Vypnuto

en: Old password
cs_CZ: Původní heslo

en: On waiting list
cs_CZ: Na čekací listině

en: One-way
cs_CZ: Jednosměrná

en: Out of credit
cs_CZ: Bez kreditů

en: Package
cs_CZ: Balíček

en: Package schedule
cs_CZ: Rozvrh balíčku

en: Packages
cs_CZ: Balíčky

en: Padding time (before and after)
cs_CZ: Časová rezerva (před a po)

en: Page Redirection
cs_CZ: Přesměrování na stránku

en: Paid
cs_CZ: Zaplaceno

en: Part of compound service
cs_CZ: Část složené služby

en: Password
cs_CZ: Heslo

en: Passwords mismatch
cs_CZ: Hesla se neshodují

en: Passwords must be the same.
cs_CZ: Hesla musí být stejná.

en: Pay locally is not available.
cs_CZ: Platba na místě není k dispozici

en: Pay now
cs_CZ: Zaplatit hned

en: Pay now tax
cs_CZ: Zaplatit daň

en: Payment
cs_CZ: Platba

en: Payment ID
cs_CZ: ID platby

en: Payment is not found.
cs_CZ: Platba nebyla nalezena

en: Payments
cs_CZ: Platby

en: Pending
cs_CZ: Čeká na vyřízení

en: Pending sender ID already exists.
cs_CZ: Žádané ID odesílatele již existuje.

en: Period
cs_CZ: Časové okno

en: Persons
cs_CZ: Osoby

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Phone field default country
cs_CZ: Přednastavená předvolba země

en: Phone field required
cs_CZ: Telefonní číslo je vyžadováno

en: Phone number is empty.
cs_CZ: Telefonní číslo je prázdné

en: Please accept terms and conditions.
cs_CZ: Prosíme akceptujte pravidla a podmínky užití.

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
cs_CZ: Myslete prosím na to, že hodnota v políčku je vyžadovaná na veřejné části webu. Pokud skryjete toto pole, ujistěte se, že máte pro něj vybranou výchozí hodnotu

en: Please configure Facebook App integration in <a href="%s">settings</a> first.
cs_CZ: Prosím nastavte si prvně Facebook App integraci v <a href="%s">nastavení</a>.

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
cs_CZ: Prosím nastavte nejdříve svůj Google Calendar <a href="%s">ZDE</a>

en: Please enter your email (optional)
cs_CZ: Napiště nám váš e-mail (volitelné)

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
cs_CZ: Prosíme povšimněte si, že otevírací (pracovní) doba níže funguje jako šablona pro všechny nové zaměstnance. K vygenerování seznamu dostupných časů systém bere v úvahu pouze rozvrhy zaměstnanců, nikoliv pracovní dobu vaší společnosti. Zkontrolujte rozvrhy svým zaměstnancům pokud jste zaznamenali nestandardní chování rezervačního systému.

en: Please select a location
cs_CZ: Prosím vyberte lokaci

en: Please select a service
cs_CZ: Vyberte službu

en: Please select an employee
cs_CZ: Prosím vyberte zaměstnance

en: Please select service:
cs_CZ: Prosím vyberte si službu:

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
cs_CZ: Prosím, mějte na paměti, že všechny země umožňují vlastní SMS ID odesílatele. Zkontrolujte si podporu jednotlivých zemí a podporu ID odesílatele včetně ceny. Myslete také na to, že ceny s vlastním ID odesílatele mohou být o 20% - 25% vyšší než běžná cena zprávy.

en: Please tell us how you would like to pay:
cs_CZ: Prosím sdělte nám způsob úhrady:

en: Please tell us your email
cs_CZ: Prosím napište nám Vás e-mail

en: Please tell us your first name
cs_CZ: Prosím napište nám křestní jméno

en: Please tell us your last name
cs_CZ: Prosím napište nám Vaše příjmení

en: Please tell us your name
cs_CZ: Prosím napište nám Vaše celé jméno

en: Please tell us your phone
cs_CZ: Prosím napište nám Váš telefon

en: Postal Code
cs_CZ: PSČ

en: Postcode is required
cs_CZ: PSČ je vyžadováno

en: Preview
cs_CZ: Náhled

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Previous month
cs_CZ: Předchozí měsíc

en: Price
cs_CZ: Cena

en: Price correction
cs_CZ: Korekce cen

en: Price format
cs_CZ: Formát ceny

en: Price list
cs_CZ: Ceník

en: Price with custom Sender ID
cs_CZ: Cena s vlastním ID Odesílatele

en: Price: high to low
cs_CZ: Cena: od nejvyšší k nejnižší

en: Price: low to high
cs_CZ: Cena: od nejnižší k nejvyšší

en: Print
cs_CZ: Tisk

en: Private
cs_CZ: Soukromé

en: Proceed
cs_CZ: Zpracovávám

en: Processing...
cs_CZ: Zpracovává se...

en: Profile
cs_CZ: Profil

en: Profile management
cs_CZ: Správa profilů

en: Profile updated successfully.
cs_CZ: Profil byl úspěšně aktualizován.

en: Provider
cs_CZ: Poskytovatel

en: Providers
cs_CZ: Poskytovatelé

en: Providers preference for ANY
cs_CZ: Předvolby poskytovatele pro JAKÉKOLIV

en: Public
cs_CZ: Veřejné

en: Quantity
cs_CZ: Množství

en: Queued
cs_CZ: Ve frontě

en: Quick search customer
cs_CZ: Rychlé hledání zákazníka

en: Radio Button Group
cs_CZ: Skupina rádiových tlačítek

en: Recovery code expired.
cs_CZ: Kód pro obnovení vypršel

en: Recurring appointments
cs_CZ: Opakovaná rezervace

en: Register
cs_CZ: Registrovat

en: Registration
cs_CZ: Registrovat se

en: Regular price
cs_CZ: Běžná cena

en: Reject appointment URL (denied)
cs_CZ: URL pro zamítnutí rezervace (odmítnuto)

en: Reject appointment URL (success)
cs_CZ: URL pro zamítnutí rezervace (úspešné)

en: Rejected
cs_CZ: Odmítnuto

en: Remember my choice
cs_CZ: Zapamatovat moji volbu

en: Remember personal information in cookies
cs_CZ: Zapamatovat na osobní informace v cookies

en: Remove
cs_CZ: Smazat

en: Remove customer
cs_CZ: Odebrat zákazníka

en: Remove field
cs_CZ: Odstranit pole

en: Reorder
cs_CZ: Přeobjednat

en: Repeat every year
cs_CZ: Opakovat každý rok

en: Repeat new password
cs_CZ: Opakovat nové heslo

en: Repeat password
cs_CZ: Opakovat heslo

en: Reply directly to customers
cs_CZ: Odpovědět přímo zákazníkům

en: Request
cs_CZ: Požádat

en: Request Sender ID
cs_CZ: Požádat o ID odesílatele

en: Requested ID
cs_CZ: ID žadatele

en: Required
cs_CZ: Požadované

en: Required field
cs_CZ: Povinné pole

en: Reschedule
cs_CZ: Změna plánu

en: Reset
cs_CZ: Obnovit

en: Reset to default
cs_CZ: Obnovit výchozí nastavení

en: SMS Details
cs_CZ: SMS Detaily

en: SMS Notifications
cs_CZ: Upozornění SMS

en: SMS has been sent successfully.
cs_CZ: SMS byla v pořádku odeslána.

en: Sandbox Mode
cs_CZ: Mod pískoviště

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Schedule
cs_CZ: Pracovní doba

en: Search payment
cs_CZ: Vyhledat platbu

en: See details for more items
cs_CZ: Pro více položek se podívejte do detailů

en: Select <b>Web application</b> and create your project's OAuth 2.0 credentials by providing the necessary information. For <b>Authorized redirect URIs</b> enter the <b>Redirect URI</b> found below on this page. Click <b>Create</b>.
cs_CZ: Vyberte "Web application" a vytvořte pro svůj projekt OAuth 2.0 pověření poskytnutím povinných informací. Pro <b>Authorized redirect URIs</b> vložte <b>Redirect URI</b>, kterou naleznete na této stránce niže. Klikněte na <b>Create</b>.

en: Select a project, or create a new one.
cs_CZ: Vyberte projekt nebo vytvořte nový.

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
cs_CZ: Vyber časový interval, který bude použit jako krok, až se budou začleňovat všechny časová okna do systému.

en: Select category
cs_CZ: Vybrat kategorii

en: Select day
cs_CZ: Vybrat den

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
cs_CZ: Vyberte, která země bude nastavená jako výchozí v poli telefonu v kroku 'Detaily' při rezervaci. Můžete nastavení nechat na Bookly, země pak bude určena podle IP adresy zákazníka.

en: Select for merge
cs_CZ: Vyberte pro sloučení

en: Select from WP users
cs_CZ: Vybrat z registrovaných uživatelů WordPressu

en: Select location
cs_CZ: Vybrat lokaci

en: Select month
cs_CZ: Vybrat měsíc

en: Select product
cs_CZ: Vyber produkt

en: Select service
cs_CZ: Vyberte službu

en: Select status for newly booked appointments.
cs_CZ: Vyberte výchozí stav pro nové rezervace

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
cs_CZ: Vyberte produkt, který jste vytvořili v kroku 1 v seznamu produktů.

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
cs_CZ: Vyberte, co se stane, když zákazník klikne na odkaz zrušení rezervace. Kliknutím na "Smazat" bude rezervace smazána z kalendáře. Kliknutím na "Zrušit" se pouze změní stav rezervace na "Zrušeno".

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
cs_CZ: Vyberte, která role bude přiřazena nově vytvořeným WordPress uživatelským účtům vašich zákazníků.

en: Select year
cs_CZ: Vybrat rok

en: Selected / maximum
cs_CZ: Vybrané / maximum

en: Selected period doesn't match provider's schedule
cs_CZ: Vybraný termín nesouhlasí s rozvrhem poskytovatele

en: Selected period doesn't match service duration
cs_CZ: Vybrané časové okno nesouhlasí s dobou trvání služby

en: Selected period doesn't match service schedule
cs_CZ: Vybraný termín nesouhlasí s rozvrhem služby

en: Semicolon (;)
cs_CZ: Středník (;)

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: Send email notification to administrators at low balance
cs_CZ: Zaslat e-mail administrátorům, pokud kredit na účte bude nízký

en: Send emails as
cs_CZ: Poslat e-mail jako

en: Send notifications
cs_CZ: Zaslat upozornění

en: Send tax information
cs_CZ: Odeslat informaci o dani

en: Send test SMS
cs_CZ: Odeslat testovací SMS

en: Sender ID
cs_CZ: ID odesílatele

en: Sender ID is reset to default.
cs_CZ: ID odesílatele bylo zresetováno na původní nastavení.

en: Sender ID request is sent.
cs_CZ: Požadavek na ID odesílatele byl odeslán.

en: Sender email
cs_CZ: E-mail odesílatele

en: Sender name
cs_CZ: Jméno odesílatele

en: Sending
cs_CZ: Odesílám

en: Sent
cs_CZ: Odeslat

en: Sent successfully.
cs_CZ: Úspěšně odesláno.

en: Service
cs_CZ: Servis

en: Service package is deactivated
cs_CZ: Balíček služeb je vypnutý

en: Service paid locally
cs_CZ: Služba bude placená lokálně

en: Service was not found
cs_CZ: Služba nebyla nalezena

en: Services
cs_CZ: Služby

en: Session error.
cs_CZ: Chyba relace.

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
cs_CZ: Nastavte, jak daleko do předu mohou klienti vytvářet rezervace.

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
cs_CZ: Nastavte, jak pozdě mohou být rezervace vytvářeny (např. můžete nastavit, že zákazník může provést rezervaci minimálně 1 hodinu před začátkem).

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
cs_CZ: Nastavte, jak pozdě mohou být rezervace zrušeny (např. můžete nastavit, že zákazník může zrušit rezervaci minimálně 1 hodinu před začátkem).

en: Set order of the fields in calendar
cs_CZ: Nastavit pořadí polí v kalendáři

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
cs_CZ: Nastavte časovou rezervu před a po rezervaci. například, pokud potřebujete 15 min na přípravu pro další rezervaci, měl byste nastavit čas "Časovou rezervu" na 15 min před rezervací. Pokud je rezervace od 8:00 do 9:00, další dostupný čas bude od 9:15 namísto od 09:00.

en: Set period of time when system will attempt to deliver notification to user. Notification will be discarded after period expiration.
cs_CZ: Nastavit časový interval, kdy se systém pokusí odeslat upozornění uživateli. Upozornění bude vyřazeno po expiraci daného intervalu.

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
cs_CZ: Nastavte URL stránky, která se zobrazí zákazníkovi, potom co úspěšně zruší svojí rezervaci.

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
cs_CZ: Nastavte URL stránky, která se zobrazí zákazníkovi, pokud zrušení jejich rezervace již není možné.

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved the appointment.
cs_CZ: Nastavte URL stránky, která se zobrazí zaměstnanci po úspěšném schválení jeho rezervace.

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully rejected the appointment.
cs_CZ: Nastavit URL stránky, které se zobrazí zaměstnanci potom co úspěšně zamítne rezervaci.

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of appointment cannot be done (due to capacity, changed status, etc.).
cs_CZ: Nastavte URL stránky, která se zobrazí zaměstnanci, pokud potvrzení rezervace není možné (například kvůli kapacitě, změně stavu apod.)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the rejection of appointment cannot be done (due to changed status, etc.).
cs_CZ: Nastavit URL stránky, které se zobrazí zaměstnanci potom co zamítnutí rezervace není možné provést (např. z důvod změny stavu apod.).

en: Set the URL of an appointment cancellation confirmation page that is shown to clients when they press cancellation link.
cs_CZ: Nastavte URL stránky pro zrušenou potvrzenou rezervaci, která se zobrazí zákazníkovi když klikne na odkaz pro zrušení.

en: Set up your custom CSS styles
cs_CZ: Nastavit vlastní CSS styl

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings saved.
cs_CZ: Nastavení uloženo.

en: Show Facebook login button
cs_CZ: Zobrazit možnost přihlášení přes Facebook

en: Show Login button
cs_CZ: Ukázat tlačítko Přihlásit se

en: Show address fields
cs_CZ: Zobrazit pole pro vyplnění adresy

en: Show all notifications
cs_CZ: Zobrazit všechny upozornění

en: Show birthday field
cs_CZ: Zobrazit pole s narozeninami

en: Show blocked timeslots
cs_CZ: Zobrazit blokovaná časová okna

en: Show calendar
cs_CZ: Ukázat kalendář

en: Show confirmation dialog before updating customer's data
cs_CZ: Zobrazit potvrzovací dialog před aktualizací zákazníkovo údajů

en: Show each day in one column
cs_CZ: Zobrazit každý den v jednom sloupci

en: Show form progress tracker
cs_CZ: Ukazovat postup rezervace

en: Show more
cs_CZ: Zobrazit více

en: Show notes field
cs_CZ: Zobrazit pole s poznámkami

en: Show only active
cs_CZ: Zobrazit pouze aktivní

en: Show past appointments
cs_CZ: Zobrazit poslední rezervace

en: Show service duration next to service name
cs_CZ: Ukázat dobu trvání služby vedle názvu služby

en: Show service price next to employee name
cs_CZ: Ukázat cenu služby vedle jména zaměstnance

en: Show time zone switcher
cs_CZ: Zobrazit přepínač časových pásem

en: Signed up
cs_CZ: Přihlásit se

en: Simple
cs_CZ: Jednoduchý

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
cs_CZ: Je nám líto, ale vybraný časové okno %date_time% pro %service% je již obsazeno.

en: Sort by
cs_CZ: Seřadit podle

en: Spare time
cs_CZ: Volný čas

en: Specified order
cs_CZ: Stanovené pořadí

en: Specify the template for the invoice.
cs_CZ: Zadejte šablonu faktury.

en: Staff
cs_CZ: Zaměstnanci

en: Staff Members
cs_CZ: Zaměstnanci

en: Start and end times of the appointment
cs_CZ: Čas začátku a konce rezervace

en: Start from
cs_CZ: Začínat od

en: Start time must not be empty
cs_CZ: Čas začátku nesmí být nevyplněný

en: State is required
cs_CZ: Stát je vyžadován

en: State/Region
cs_CZ: Stát/Země

en: Status
cs_CZ: Stav rezervace

en: Street Address
cs_CZ: Adresa ulice

en: Street Number
cs_CZ: Číslo ulice

en: Street is required
cs_CZ: Ulice je vyžadována

en: Street number is required
cs_CZ: Číslo ulice je požadováno

en: Subject
cs_CZ: Předmět

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
cs_CZ: Přihlašte se k zasílání měsíčních novinek o rezervačním systému Bookly a jeho vylepšeních.

en: Subtotal
cs_CZ: Mezisoučet

en: Synchronization mode
cs_CZ: Mod synchronizace

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
cs_CZ: Synchronizovat rezervace zaměstnanců s Google kalendářem.

en: Synchronize with Google Calendar
cs_CZ: Synchronizovat s Google Kalendářem

en: Tax
cs_CZ: Daň

en: Template for event title
cs_CZ: Šablona pro název události

en: Test message
cs_CZ: Testovací zpráva

en: Text Area
cs_CZ: Oblast textu

en: Text Content
cs_CZ: Textový obsah

en: Text Field
cs_CZ: Textové políčko

en: Thank you for being with us
cs_CZ: Děkujeme, že jste s námi

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
cs_CZ: Děkujeme! Vaše rezervace je dokončena. E-mail s detailem vaší rezervace Vám byl právě odeslán.

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
cs_CZ: Rezervační formulář v tomto kroku může mít různá nastavení nebo stavy prvků. Závisí to na různých podmínkách, jako například nainstalovaný/aktivovaný doplněk, nastavení nebo provedený výběr v předchozích krocích. Vyberte možnost a klikněte na podtržený text pro jeho úpravu.

en: The client ID obtained from the Developers Console
cs_CZ: Client ID získáte z Developers Console

en: The client secret obtained from the Developers Console
cs_CZ: Client secret získáte z Developers Console

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
cs_CZ: Zvýrazněný čas již není nadále dostupný. Prosím vyberte si jiný termín.

en: The number of customers should not be more than %d
cs_CZ: Počet zákazníků nesmí být více než %d

en: The requested interval is not available
cs_CZ: Požadovaný interval není k dispozici

en: The selected period is occupied by another appointment
cs_CZ: Vybrané časové okno je obsazené jinou rezervací

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
cs_CZ: Vybrané časové okno již není nadále dostupné. Prosím vyberte si jiný termín.

en: The start time must be less than the end one
cs_CZ: Čas začátku musí být nižší, než čas konce

en: The total price for the booking is {total_price}.
cs_CZ: Celková cena rezervace je {total_price}.

en: The value is taken from client's browser.
cs_CZ: Hodnota je převzata s prohlížeče klienta

en: This account cannot be deleted because it is associated with scheduled appointments. Please cancel bookings or contact the service provider.
cs_CZ: Tento účet nelze odstranit, protože je spojen s naplánovanými událostmi. Zrušte prosím naplánované rezervace nebo kontaktujte poskytovatele služeb.

en: This email is already in use
cs_CZ: E-mail je již využíván

en: This function is not available in the Bookly.
cs_CZ: Tato funkce není dostupná v Bookly.

en: This setting determines the time limit after which the payment made via the payment gateway is considered to be incomplete. This functionality requires a scheduled cron job.
cs_CZ: Toto nastavení určuje časový limit, po kterém se platba provedená prostřednictvím platební brány považuje za nedokončenou. Tato funkce vyžaduje plánovanou úlohu pomocí cronu.

en: This setting specifies the due period for the invoice (in days).
cs_CZ: Toto nastavení určuje dobu splatnosti faktury (ve dnech).

en: This text can be inserted into notifications with %s code.
cs_CZ: Tento text může být vložen do upozornění s %s  kódem.

en: Time
cs_CZ: Čas

en: Time interval of payment gateway
cs_CZ: Časový interval platební brány

en: Time range
cs_CZ: Časový rozsah

en: Time slot length
cs_CZ: Délka časového okna

en: Title
cs_CZ: Název

en: Titles
cs_CZ: Tituly

en: To
cs_CZ: Do

en: To email
cs_CZ: Do emailu

en: To find your client ID and client secret, do the following:
cs_CZ: Abyste našli "client ID" a "client secret", proveďte následující:

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
cs_CZ: Abyste službu vašim zákazníkům zneviditelnili, nastavte viditelnost jako "Soukromou".

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
cs_CZ: Pokud chcete zneviditelnit svého zaměstnance pro zákazníky, nastavujte mu stav viditelnosti na "Soukromý"

en: To send scheduled notifications please execute the following command hourly with your cron:
cs_CZ: K odesílání naplánovaných upozornění prosím přidejte následující příkaz do hodinového intervalu v CRONu

en: To send scheduled notifications please refer to <a href="%1$s">Bookly Multisite</a> add-on <a href="%2$s">message</a>.
cs_CZ: K odeslání naplánovaných upozornění prosím odkažte na <a href="%1$s">Bookly Multisite</a> doplněk <a href="%2$s">zpráva</a>.

en: To set up Facebook integration, do the following:
cs_CZ: Pro nastavení Facebook integrace postupujte následovně:

en: To use the cart, disable integration with WooCommerce <a href="%s">here</a>.
cs_CZ: Pro používání košíku, vypněte integraci s WooCommerce <a href="%s">zde </a>

en: Today
cs_CZ: Dnes

en: Tomorrow
cs_CZ: Zítra

en: Total
cs_CZ: Celkem

en: Total appointments
cs_CZ: Všechny rezervace

en: Total price
cs_CZ: Celková cena

en: Total tax
cs_CZ: Celková daň

en: Two-way
cs_CZ: Dvoucestná

en: Two-way front-end only
cs_CZ: Dvousměrna - pouze veřejná část webu

en: Type
cs_CZ: Typ

en: URL Settings
cs_CZ: Nastavení URL

en: URL for adding event to client's Google Calendar (to use inside <a> tag)
cs_CZ: URL pro přidání události do klientova Google kalendáře (k použití uvnitř <a> kódu)

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
cs_CZ: URL pro schválení termínu (k použití uvnitř <a> kódu)

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
cs_CZ: URL pro zrušení termínu (k použití uvnitř <a> kódu)

en: URL of cancel appointment link with confirmation (to use inside <a> tag)
cs_CZ: URL zrušené objednávky s potvrzením (k použití uvnitř <a> kódu)

en: URL of reject appointment link (to use inside <a> tag)
cs_CZ: URL zamítnutého odkazu rezervace (k použití uvnitř <a> kódu)

en: Uncategorized
cs_CZ: Bez kategorie

en: Undelivered
cs_CZ: Nedoručitelné

en: Unfortunately, you're not able to cancel the appointment because the required time limit prior to canceling has expired.
cs_CZ: Bohužel nemůžete rezervaci zrušit, protože vypršela požadovaná lhůta před jejím zrušením.

en: Untitled
cs_CZ: Bez titulku

en: Update service setting
cs_CZ: Aktualizovat nastavení služeb

en: Upload directory
cs_CZ: Nahrát složku

en: Use first and last name instead of full name
cs_CZ: Použijte křestní jméno a příjmení místo celého jména

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User not found.
cs_CZ: Uživatel nebyl nalezen

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
cs_CZ: Uživatel s rolí "Administrátor" má přístup ke všem kalendářům jeho zaměstnanců, uživatelé s jinou rolí mají přístup pouze ke svým osobním kalendářům a nastavení.

en: Visibility
cs_CZ: Viditelnost

en: Visible to non-logged in customers only
cs_CZ: Viditelné pouze nepřihlášeným zákazníkům

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
cs_CZ: Viditelné, pokud vybrané časové okno bylo již rezervováno

en: Waiting list
cs_CZ: Pořadník

en: We are not working on this day
cs_CZ: V tento den nepracujeme

en: Website
cs_CZ: Webová stránka

en: Week
cs_CZ: Týden

en: Week days
cs_CZ: Dny v týdnu

en: What do you think should be improved?
cs_CZ: Co si myslíte, že bychom mohli vylepšit?

en: With "Enqueue" method the JavaScript and CSS files of Bookly will be included on all pages of your website. This method should work with all themes. With "Print" method the files will be included only on the pages which contain Bookly booking form. This method may not work with all themes.
cs_CZ: Metoda "Enqueue" - JavaScript a CSS soubory vašeho Bookly budou zahrnuty na všech stránkách vašeho webu. Tato metoda by měla fungovat se všemi šablonami. Metoda "Print" - soubory budou zahrnuty jenom na stránkách webu, které obsahují rezervační formulář Bookly. Tato metoda nemusí fungovat u všech šablon.

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step).
cs_CZ: S "jednosměrnou" synchronizací Bookly bude zasílat pouze nové rezervace a budoucí změny do Google Kalendáře. S "Dvousměrnou" synchronizací bude Bookly navíc načítat události z Google Kalendáře a blokovat podle toho odpovídající časová okna při výběru termínu v rezervačním formuláři (to může vést k menší prodlevě při kliknutí na "Další" při výběru termínu).

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Google Calendar and vice versa. Important: your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications only if there is a valid SSL certificate installed on your web server.
cs_CZ: S "Jednocestnou" synchronizací Bookly bude posílat nové rezervace a budoucí změny do Google Kalendáře. S "Dvoucestnou na veřejné části pouze" bude synchronizovat a odstraňovat odpovídající časová okna před zobrazením části pro výběr termínu v rezervačním formuláři (to může vést k prodlevě při kliknutí na tlačítko Pokračovat pro přechod do části s výběrem termínu). S "Dvoucestou" synchronizací budou veškeré rezervace vytvořené v Bookly kalendáří automaticky kopírované do Google kalendáře a naopak. Důležité: webová stránka musí používat HTTPS. Google Kalendář API bude moci zasílat upozornění jen v případě validního SSL certifikátu na hostingu.

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
cs_CZ: WooCommerce košík není nastaven. Upravte nastavení <a href="%s">zde</a>.

en: Wordpress password
cs_CZ: WordPress heslo

en: Wrong current password
cs_CZ: Chybné aktuální heslo

en: Year is required
cs_CZ: Rok je vyžadován

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: Yesterday
cs_CZ: Včera

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
cs_CZ: Chystáte se změnit nastavení služeb, které je pro každého zaměstnance konfigurováno zvlášť. Chcete aktualizovat nastavení služeb i u nastavení zaměstnanců?

en: You are about to merge customers from the merge list with the selected one. This will result in losing the merged customers and moving all their appointments to the selected customer. Are you sure you want to continue?
cs_CZ: Chystáte se sloučit zákazníky ze seznamu sloučení s vaším vybraným. Výsledkem bude ztráta sloučených zákazníků a přesun všech jejich rezervací k vybranému zákazníkovi. Opravdu chcete pokračovat?

en: You are going to cancel a scheduled appointment. Are you sure?
cs_CZ: Chystáte se zrušit plánovanou rezervaci. Jste si jistý?

en: You are going to delete item which is involved in upcoming appointments. All related appointments will be deleted. Please double check and edit appointments before this item deletion if needed.
cs_CZ: Chystáte se odstranit položku, která je součástí nadcházejících rezervací. Všechny související rezervace budou vymazány. Před odstraněním této položky prosím překontrolujte a upravte všechny rezervace podle potřeby.

en: You are going to delete your account and all information associated with it. Click Confirm to continue or Cancel to cancel the action.
cs_CZ: Chystáte se smazat váš účet a všechny informace s ním spojené. Klepnutím na tlačítko Potvrdit pokračujte nebo vyberte Zrušit pro zrušení akce.

en: You are trying to use the service too often. Please contact us to make a booking.
cs_CZ: Snažíte se službu používat příliš často. Prosím, kontaktujte nás pro vytvoření rezervace.

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
cs_CZ: Musíte nainstalovat a aktivovat plugin WooCommerce předtím, než využijete nastavení níže.<br/><br/> Jakmile bude plugin aktivovaný, udělejte následující kroky:

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
cs_CZ: Vybrali jste si rezervaci {service_name} od {staff_name} v {appointment_time} dne {appointment_date}. Cena služby je {service_price}.
    Prosím napište nám své údaje ve formuláři níže pro pokračování v rezervaci

en: Your %s: %s is already associated with another %s.<br/>Press Update if we should update your user data, or press Cancel to edit entered data.
cs_CZ: Vaše %s: %s je již spojená s jiným %s.<br/>Klikněte na Aktualizovat pokud máme aktualizovat vaše údaje, nebo klikněte na Zrušit pro úpravu zadaných údajů.

en: Your agenda for {tomorrow_date}
cs_CZ: Vaše agenta na {tomorrow_date}

en: Your appointment at {company_name}
cs_CZ: Vaše rezervace v {company_name}

en: Your appointment information
cs_CZ: Informace o vaší rezervaci

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
cs_CZ: Vaši klienti musí mít telefonní čísla v mezinárodním formátu, aby bylo možno jim odesílat zprávy. Můžete nastavit kód země, který bude použit pro všechna telefonní čísla, která nezačínají "+" nebo "00".  Pokud nastavíte číslo "420" jako kód země a zákazník uvede svůj telefon jako 725 655 222, výsledný formát čísla bude +420725655222.

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
cs_CZ: Vaše vlastní CSS bylo uloženo. Prosím aktualizujte stránku, abyste si mohli prohlédnout změny.

en: Your name
cs_CZ: Vaše jméno

en: Your package at {company_name}
cs_CZ: Váš balíček na adrese {company_name}

en: Your payment has been accepted for processing
cs_CZ: Vaše platba byla přijata ke zpracování

en: Your visit to {company_name}
cs_CZ: Vaše návštěva v {company_name}

en: add break
cs_CZ: přidat pauzu

en: after
cs_CZ: za

en: at
cs_CZ: v

en: before
cs_CZ: před

en: days
cs_CZ: dny

en: disconnect
cs_CZ: odpojit

en: download
cs_CZ: stáhnout

en: messages
cs_CZ: zpráva

en: number of persons
cs_CZ: počet osob

en: on the same day
cs_CZ: ve stejný den

en: or
cs_CZ: nebo

en: per month
cs_CZ: za měsíc

en: per week
cs_CZ: za týden

en: per year
cs_CZ: za rok

en: to
cs_CZ: k
